Zmiękczacz ECO DW 25K

Zaczęty przez termin, Luty 17, 2015, 16:55:29 PM

« poprzedni - następny »

termin

Witam wszystkich, coś mało tutaj tematów w zakresie zmiękczaczy. Dodam swój może z czasem będzie tego więcej.
Chciałbym zapytać o poradę w programowaniu sterownika, co prawda zmiękczacz zamontowała firma 3 lata temu i tak to sobie działa.
Ostatnio kupiłem sobie test na twardość wody aby sprawdzić czy wszystko jest OK. Jako że tester mierzy z stopniach francuskich to po przeliczeniu jest stopnie niemieckie wyszły mi takie wyniki:

woda z wodociągu: 160d
woda z zmiękczacza: 110d

Czułem po samej wodzie że coś jest nie tak, przeczyściłem pływak, zaworki i wymusiłem ręcznie regenerację złoża.

Ponowne pomiary po regeneracji to 20d

Zastanowiło mnie czy ustawienia jakie mam w sterowniku są prawidłowe bo moim zdaniem nie, chyba za często ta regeneracja się robi?
Szukając na różnych stronach informacji na temat ustawień niewiele się dowiedziałem dlatego piszę tutaj ten post, może jest ktoś kto się zna na ustawieniach.

Podam swoje:
- back wash (czas płukania wstecznego) - 5min
- regeneration (czas regeneracji i wolnego płukania) - 10min
- brine refill (czas napełniania zbiornika solanki) - 4min
- fast rinse (czas szybkiego płukania) - 5min
- objętość wody po którym następuje ponowne płukanie - 2.3m3

instrukcje jaką dał producent -> http://pliki.bluewater24.pl/pdf/instrukcje/instrukcja%20nowa%20RX.pdf

wg tej instrukcji wyliczyłem sobie że zdolność jonowymienna w tym modelu to ok 68odT - choć w instrukcji nie napisali czy podane wartości jakie dali są w stopniach niemieckich czy francuskich, zakładam że w niemieckich.
Przyjmując powyższe obliczenia to czas na ponowną regeneracje powinienem mieć co 4m3 - czy ktoś może mnie sprawdzić czy dobrze liczę?

Andrzej

witam,

ustawienie zmiękczacza wody to sprawa relatywnie prosta, zwłaszcza, że masz do dyspozycji tester jakości wody. Najprostszy  wzór: ilość złoża x 3 podzielone na twardość wody surowej (w stopniach niemieckich). Jeśli więc twoje urządzenie ma 25 litrów złoża (sądząc po nazwie produktu, choć nie jest to pewne) to mamy wynik: 25 x 3 = 75 / 16 = 4,68. Tak więc regeneracja powinna być ustawiona co 4,5 m3 wody - będzie to wartość optymalna, z lekkim zapasem. No i kolejna sprawa: masz źle ustawione czasy pracy. Czas solankowania (drugi cykl regeneracji) powinien być min 60 minut, a masz ustawione 10 minut. Jest to czas kontaktu solanki ze złożem i wpływa na właściwą regenerację i długość pracy złoża. Myślę, że jeśli nie grzebałeś w ustawieniach głowicy to akurat jest to sprawa dostawcy, który powinien zaprogramować urządzenie podczas montażu.

termin

Dzięki Andrzej za wyjaśnienie, sprawdziłem jeszcze raz ustawienia i rzeczywiście proces regeneracji trwał 40min a nie 10 jak napisałem, zmieniłem go na 60min.
A co z pozostałymi wartościami? Na youtube jest filmik gdzie ktoś pokazuje wlasnie urządzenie 25 litrowe choć innej firmy i ustawienia miał takie: (https://www.youtube.com/watch?v=rzrCVZ9asK8)

- back wash (czas płukania wstecznego) - 8min
- regeneration (czas regeneracji i wolnego płukania) - 60min
- brine refill (czas napełniania zbiornika solanki) - 10min
- fast rinse (czas szybkiego płukania) - 8min
- objętość wody po którym następuje ponowne płukanie - 4.73m3 (ponieważ miał twardość 150dT - oni to wyliczyli ze zdolności jonowymiennej)

Andrzeju czy jak wprowadzę takie same parametry to będzie ok? czy coś byś zmienił?

Andrzej

- back wash (czas płukania wstecznego) - 8min - jest ok. Ten czas należy wydłużyć jeśli woda jest bardzo zanieczyszczona mechanicznie - ten cykl płukania pomaga wyrzucić ze złoża wszystkie śmieci. Może być nawet krótszy, jeśli woda jest bardzo czysta (5 min) i jeśli jest dobre ciśnienie - pow 3,5 atm
- regeneration (czas regeneracji i wolnego płukania) - 60min - ok
- brine refill (czas napełniania zbiornika solanki) - 10min - ten czas zależy od ciśnienia w sieci i zastosowanego ogranicznika przepływu wewnątrz głowicy. Przyjmując, że jest odpowiednio dobrany (zwykle są źle dobrane przy dużych urządzeniach, przy domowych fabryczne są ok). 10 minut to długo, ale jeśli masz zastosowany pływak w studni solankowej (taka rura tam gdzie wsypujesz sól) to on automatycznie odetnie nalewanie wody bez względu na ustawiony czas nalewania. Jeśli jest zwykły sak to poziom wody będzie wzrastał i zacznie się przelewać. Zwykle 4-5 minut nalewania wystarczy
- fast rinse (czas szybkiego płukania) - 8min - jest ok, ale jeśli masz niskie ciśnienie to należy wydłużyć do 15 min

termin

Dzięki Andrzej, moje ciśnienie w instalacji to 3.8 atm, co prawda pokazuje to manometr przed osmozą, ale za zmiękczaczem, zapewne zmiękczacz niewiele obniża ciśnienie wody.
Jeśli chodzi o pływak to jest takowy i nawet ostatnio go czyściłem, niestety sól jaką sprzedają w sklepach np. "castorama" ma w sobie piasek który zatyka dysze i co jakiś czas trzeba przeprowadzać kontrolę. Zauważyłem także że jeśli czas napełniania zbiornika solanki mam "aktualnie" 4min to i tak jak pływak odetnie wodę to ona nadal gdzieś leci, pewnie w kanał -> straty wody.

Zastosuje dziś ustawienia jakie podał Pan Andrzej i będę robić testy twardości wody przy 2m2, 1m2, 0,5m2, 0,1m2 aby sprawdzić czy złoże (ma 2 lata) przy tych ustawieniach daję radę jeszcze zmiękczać wodę. Obecnie pozostało do regeneracji ponad 4m3 wiec potrwa to ok 2 tygodnie, o wynikach poinformuję.

Patryk

#5
Czy zmiękczacz wody Denver Plus 30 tak samo mogę zaprogramować?

Andrzej

tak, choć ma 25 litrów złoża więc będzie bardziej wydajny

termin


Andrzej

tak, faktycznie 30 litrów, mój błąd

Patryk


Aju

Witam,
mam zmiękczacz blue water ECO DW z głowicą EX i zastosowany w nim kokon z żywicą jest koloru niebieskiego z opisem na nim 8x35 - ilo litrowe to złoże ? Potrzebuje do wyliczenia ustawienia regeneracji .

I druga sprawa w studni jest kolumna z zaworem pływakowym ktory nie do końca wiem jak ustawić.
Czas napełniania pojemnika z solą mam ustawiony na 5 minut a pływak na sztywno ze 15 cm . od otworu przelewowego ( od góry ) .
Napelnianie do tego poziomu trwa jakies 4 minuty. czy to dobre ustawienie poziomu wody ?
czy podwyższyć zawór tak zeby napełniało 5 minut czyli prawie do pełna ?
Czy to zle nie wpłynie na pastylki soli że bedą całe pod wodą ? Nie bedą sie rozpuszczać zbyt szybko ?

Pozdrawiam...

Andrzej

Witam,

W butli o rozmiarach 8x35 można mieć max. 20 litrów złoża. Ile jest faktycznie -trudno ocenić, zależy ile wsypał dostawca. Pływak i czasy nalewania są dobrze ustawione. W urządzeniach z najtańszymi głowicami sterującymi sól zawsze znajduje się w wodzie, to jest nieuniknione. ale rozpuszcza się ona tylko do poziomu roztworu nasyconego, (ok. 33%) i koniec, więc nie rozpuści się więcej soli niż powinno.

Pozdrawiam.

Aju

Dziekuje za pomoc...
mam jeszcze pytanie odnośnie napełnionej studni z roztworem soli... podczas regeneracji wciąga całą zawartość roztworu... czy nie ma czasem jakiejś ilości roztworu na takie złoże ? Bo czy dam 25 cm wody czy 40 to i tak wszystko wciąga .
Jest jakaś norma ile powinno nalewać wody do studni na takie złoże ?  Jeśli by było mniej to moge zmniejszyć ilość wody czasem napełniania np. na 3 minuty.

Jak ta sprawa wygląda ?

ps.ogranicznik przepływu solanki mam założony prawidłowo

Pozdrawiam...

Andrzej

Przy tego typu zmiękczaczach należy przyjąć zużycie 1 kg soli na 1 m3 uzdatnionej wody. Więc jeśli jest regeneracja ustawiona co np. 3 m3 to urządzenie pobierze 3 kg soli na każdą regenerację. Aby rozpuścić 3 kg soli potrzebne jest ok. 8,5 litra wody.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022