Częste pytanie jakie zadajemy stając na rozdrożu, szczególnie kiedy nie mamy jakichś konkretnych wiadomości w temacie
zmiękczaczy...
Trochę na temat zmiękczaczy ogólnie i im podobnym rozwiązaniom, śmiało dołączajcie do rozmowy, dzielcie się
konkretnymi spostrzeżeniami.
Na naszym rynku jest oferowanych duży wybór filtrów zmiękczających wodę. Możemy zastosować filtry montowane bezpośrednio przed pralką lub zmywarką, filtry z wymiennymi wkładami montowane przed bojlerem lub na wejściu wody do budynku czy mieszkania. Jest też cała gama tzw zmiękczaczy - automatycznych, bezobsługowych filtrów do zastosowania na głównym ujęciu wody, za licznikiem bądź hydroforem.
Filtry pralkowe lub zmywakowe składają się z małej obudowy (ok.. 10cm) w której jest umieszczone złoże polifosfatowe. Jest to złoże które rozpuszczając się okleja występujący w wodzie węglan wapnia i nie dopuszcza do jego krystalizacji. Dzięki temu kamień nie gromadzi się na grzałkach czy innych elementach użytkowanych urządzeń. Filtry te powinniśmy co jakiś czas wymieniać lub uzupełniać złoże polifosfatowe które się rozpuszcza. Tego typu filtrów nie stosujemy jednak do uzdatniania wody przeznaczonej do picia.
Filtry z wymiennymi wkładami są dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy bardzo małą ilością miejsca na ich montaż. W zależności od naszych możliwości technicznych możemy wybrać standardową obudowę o wysokości ok. 30 cm (tzw. 10”), lub większe i wydajniejsze obudowy typu BigBlue 10” lub 20”. Wkłady zmiękczające stosowane do tych obudów zawierają żywicę jonowymienną, która absorbuje węglan wapnia i w ten sposób usuwa go z wody. Trzeba pamiętać jednak, że każdy wkład ma określoną pojemność jonowymienną - to znaczy, że może zaabsorbować określoną ilość węglanu wapnia z naszej wody i na tym jego możliwość filtracyjna się kończy. Aby znów posiadać miękką wodę w domu zmuszeni jesteśmy do wymiany wkładu zmiękczającego. Jego żywotność określa producent - w zależności od twardości i ilości zużywanej przez nas wody wkład będzie funkcjonował od kilku dni do kilku tygodni.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie automatycznego zmiękczacza wody. Jest to urządzenie montowane na głównym ujęciu wody w budynku. Zawiera złoże jonowymienne które jest co określony czas lub ilość wody regenerowane roztworem chlorku sodu. Taka regeneracja przywraca zdolność jonowymienną złoża i dzięki temu może ono funkcjonować bardzo długo (do 20 lat). Urządzenie musi być więc podłączone do kanalizacji, gdzie kierowana jest zanieczyszczona woda podczas procesu regeneracji złoża. Wszystkie zmiękczacze zbudowane są bardzo podobnie - butla ze złożem zmiękczającym, zbiornik na chlorek sodu, oraz głowica sterująca procesem uzdatniania wody. Na naszym rynku możemy znaleźć bardzo dużą ofertę tych urządzeń i każda firma ma do zaproponowania mniej lub bardziej rozsądne rozwiązania.
Co wybrać?
Przy doborze odpowiedniego dla nas urządzenia kierujemy się kilkoma istotnymi czynnikami. Po pierwsze jakość urządzenia. Pamiętajmy, że jest to zakup na długie lata użytkowania, często na “całe życie”, nie warto więc patrzeć tylko pod kątem ceny. Tanie urządzenia może i niewiele kosztują w zakupie, ale ich eksploatacja jest często wielokrotnie droższa, co po pewnym czasie powoduje, że w efekcie płacimy więcej. Poza tym zawsze bierzmy pod uwagę długość okresu gwarancyjnego jaki otrzymujemy od sprzedawcy. Niskiej jakości urządzenia zwykle mają krótki okres gwarancyjny - sprzedawca po prostu wie, że mogą wystąpić problemy techniczne i lepiej kosztami obarczyć klientów.
Głównym elementem naszego urządzenia jest głowica sterująca procesem uzdatniania wody. Występują trzy rodzaje głowic: z regeneracją czasową, objętościową lub objętościową logiczną – z prognozowaniem regeneracji. Głowica z cyklem regeneracji czasowej będzie przeprowadzała regenerację złoża zmiękczającego co określony, zaprogramowany czas. Jest to wygodne rozwiązanie tylko wtedy, gdy występuje u nas stałe zużycie wody, tzn. ilość użytkowanej wody w gospodarstwie domowym jest ciągle na tym samym lub podobnym poziomie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest głowica z regeneracją objętościową. Przeprowadza ona regenerację złoża po przepłynięciu określonej ilości wody. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak głowica z programem regeneracji obliczanym objętościowo na zasadzie prognozowania. Ten typ głowicy przelicza nasze codzienne zużycie wody i dba o to, by kolejnego dnia była miękka woda. Daje nam to większy komfort użytkowania - woda jest zawsze miękka bez względu na to ile jej zużyjemy. Dodatkowym argumentem jest to, że jeśli zajdzie potrzeba regeneracji złoża to system zregeneruje tylko tą część złoża jaka jest faktycznie zużyta, (oszczędność) a nie całe złoże jak to jest w przypadku dwóch poprzednich rozwiązań. Przy doborze urządzenia warto tez patrzeć na to, czy regeneracja jest oszczędna, tzn. ile urządzenie zużyje wody i soli do przeprowadzenia jednej, pełnej regeneracji złoża. Istotnym czynnikiem będzie też budowa samej głowicy - im więcej części, im bardziej skomplikowane programowanie tym większe ryzyko, że coś może się popsuć lub nie działać poprawnie.
Co jest godne polecenia?
Na pewno warto zwrócić uwagę na urządzenia marki Tapworks. Producent tych urządzeń w roku 1925 jako pierwszy na świecie opatentował proces zmiękczania wody. Firma od tego czasu jest światowym liderem wyznaczającym standardy w tej dziedzinie. Ciągły rozwój technologiczny doprowadził do powstania serii produktów o najwyższym światowym standardzie. Co ciekawe, urządzenia marki Tapworks nie są droższe od produktów konkurencji, a często nawet ich cena jest bardziej atrakcyjna biorąc pod uwagę wyposażenie dodatkowe i jakość eksploatacji. Urządzenia te produkowane są w całości w dwóch amerykańskich fabrykach a następnie w całości dostarczane do europy gdzie są dystrybuowane przez sieć autoryzowanych partnerów. Wybierając urządzenie Tapworks warto zwrócić uwagę właśnie na to, czy kupujemy u autoryzowanego partnera. Ma to istotny wpływ zarówno na długość okresu gwarancyjnego (do 10 lat) jak i na jakość obsługi. Poza tym zdarza się, że przypadkowi sprzedawcy znikają potem z rynku lub oferują niekompletne systemy, bez gwarancji producenta. Urządzenia marki Tapworks znacznie wyróżniają się na tle konkurencji. Dodatkowych kilka argumentów to:
- elektroniczne, logiczne sterowanie objętościowe - złoże jest poddawane regeneracji tylko wtedy gdy jest to niezbędne i tylko w takiej ilości jaka jest już zużyta.
- wysokowydajne złoże filtracyjne - żywotność złoża jonowymiennego do 20 lat.
- panel cyfrowy z wyświetlaczem LCD - prostota obsługi i programowania.
- stała kontrola parametrów pracy urządzenia (również przy pomocy łączy modemowych EASE/ESP).
- proporcjonalna regeneracja złoża jonowymiennego (uzależniona od stopnia zużycia żywicy).
- niskie koszty eksploatacyjne (obniżone ilości wody i soli potrzebnych do regeneracji złoża).
- 24-godzinne podtrzymanie pamięci w przypadku braku prądu.
- stały wskaźnik natężenia przepływu wody uzdatnionej,
- oraz wiele innych opatentowanych rozwiązań technicznych dzięki którym twój zmiękczacz Tapworks będzie działał niezawodnie przez długie lata.
Oszczędność: stosując zmiękczacz do wody marki Tapworks oszczędzasz znaczną gotówkę - rocznie nawet ponad tysiąc złotych!
Oszczędzasz też mnóstwo czasu który do tej pory trzeba było przeznaczyć na szorowanie wanny, kabiny prysznicowej czy sanitariatów i armatury.
Dzięki miękkiej wodzie:
zmniejszasz zużycie środków piorących, myjących i czyszczących nawet o 60%
redukujesz koszty ogrzewania nawet o 20%
zapewniasz ochronę oraz przedłużasz żywotność urządzeń grzewczych i AGD
chronisz swoje zdrowie
dbasz o środowisko naturalne
oszczędzasz czas
zapewniasz sobie nieosiągalny wcześniej komfort i wygodę
Który model zmiękczacza Tapworks jest najbardziej odpowiedni dla mnie?
Producent Tapworks oferuje cztery modele urządzeń, które zapewniają odpowiednią ilość miękkiej wody dla każdego, nawet bardzo wymagającego użytkownika.