Woda z membrany do ścieku leci bez przerwy

Zaczęty przez krystian, Październik 12, 2013, 12:29:25 PM

« poprzedni - następny »

krystian

Witam,

po kilku latach użytkowania i regularnej wymiany filtrów, przyszła pora na tą większą - z membraną.
Zakupiłem takową razem z restryktorem i dzisiaj rano przystąpiłem do wymiany.
Po przelaniu pierwszych trzech filtrów przez kilka minut, przyszła pora na membranę. Odkręcenie obudowy graniczyło z cudem, ale udało się.
Niestety po podłączeniu wszystkiego, i rozpoczęciu testowego przelewania. Po kilku minutach postanowiłem zamknąć wyjście za membraną, żeby spokojnie zakręcić zawór przy rurze.
Zanim zakręciłem zawór przy rurze, międzyczasie coś robiłem i po 2-3 minutach wróćiłem do filtrów. Woda do ścieku nadal płynęła. Postanowiłem chwilę zaczekać, jednak 15 litrów później nadal leciałą takim samym strumieniem.

Co może być tego przyczyną?
Czy winnym może być brak ciśnienia generowanego przez zbiornik na wodę?

Gdzieś na forum przeczytałem, że może to być powodem, jednak już w następnym poście ktoś przytoczył filtry akwarystyczne z osmozą, gdzie taki zbiornik nie jest wcale stosowany.

Nie mam pojęcia co z takim fantem zrobić.
Jakieś rady?



GreguS

Pytanie teraz - 1) czy produkuje czystą wodę membrana? - wypnij ten wężyk z membrany, który odchodzi do kostki i zobacz jak wygląda stosunek produkcji czystej wody, do tej z kanalizacji
2) jak to zrobisz, to będziemy myśleć dalej...
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

krystian

Woda czysta jest produkowana,
Na jeden litr ściekowej przypada 520ml czystej.

Krzyneczek

Czyli jest ok, to teraz zostaje tylko kwestia zbiornika - jak będzie działał przy odpowiednim ciśnieniu,
to wtedy zawór - kostka - czterodrożny powinien Ci działać.

Dodatkowo przy wymianie membrany trzeba dobrze wyczyścić obudowę,
przesmarować wazeliną oringi - te małe dwa na króćcu,

i dobrze wyczyścić obudowę,

potem przedmuchać zaworek zwrotny,
w kolanku, jedno z dwóch obok siebie, to bardziej wysunięte na zewnątrz.
Kolanko tak naprawdę jak się wymieni to też się nic nie stanie bo to niewielkie koszty
tam pasuje chyba A4ME2-CV-W
Na zdrowie!

krystian

Mhmm.. czyli to całe blokowanie odbywa się w tej kostce... podejrzewałem że to do czegoś musi służyć :)
Super, dzięki wielkie za rady, postaram się jeszcze dzisiaj to zmontować i sprawdzić.

Obudowa przedmuchana, wazelina nałożona była, w takim razie wszystko wygląda ok.

Szczerze mówiąc, nie zdawałem sobie sprawy z tego, ze aż tyle wody się marnuje przy osmozie.
Chyba inwestycja w tą 'permeate pump", o której czytałem na forum, może się zwrócić.
Widziałem na ebay za 43usd hmmhmmhmm

Pozdrawiam i dziękuję,
Krystian

Paweł

No tak, to fajne ustrojstwo jest, i w dodatku przedłuża życie membrany i zbiornika...
szkoda, że u nas tego nie ma, coś niechętnie to sprzedają... :(

H2O

#6
podłączę się do tematu, woda do ścieku leci bez przerwy jak w temacie.

zawór czterodrożny wymieniony, zawór zwrotny wymieniony, zbiornik nowy, woda z wylewki wypływa bardzo dobrze. Wczoraj membrana nie płukała się a dzisiaj dostała szału. Filtr użytkowany codziennie. Nie wymieniłem jedynie ogranicznika ścieku. Membrana powinna jeszcze pracować co najmniej rok. Ciśnienie 6 bar, przy tym szalonym płukaniu spada do 4 bar.

Dzisiaj wymieniłem ogranicznik przepływu i bez zmian:(

GreguS

Wysokie to ciśnienie masz, gdzie mierzyłeś taką wartość?
Jest możliwe, że od dużego ciśnienia strzelił zawór czterodrożny...

Restryktor na odpływie do kanalizacji - to mechaniczne rozwiązanie, które się nie psuje,
wymienia się go tylko przy wymianie membrany.

Sprawdzałeś na zakręconym zbiorniku czy odcina?
Najlepiej sprawdź też założenie kolanka z zaworkiem,
wystarczy drobina teflonu i potrafi się zawiesić... bardzo ważne
jest dokładne nawinięcie, tak, żeby żaden śmieć tam nie podlazł,
i jednoczesne wyczyszczenie obudowy membrany,
bo przy takich zmianach lubi coś tam polecieć...

Poza tym sprawdź dokładnie ile tej wody i jak długo Ci leci... w stosunku do pobranej czystej.
Najgorszy moment jest, jak to już ktoś na forum obliczał, kiedy pobiera się niewielkie ilości wody,
wtedy straty są największe, bo membrana pokonuje największe ciśnienie wsteczne od zbiornika.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

H2O

#8
w filtrze mam ciśnieniomierz, zazwyczaj było na wartości 6 i nie było problemów, teraz wymieniłem wszystko co mogłem, zawory i ogranicznik, woda ucieka do ścieku a zbiornik przestał się napełniac:(
Na zamkniętym zbiorniku nie odcina. Odcina jedynie jak zamknę zawór, który jest na stelarzu.

Nareszcie udało się!
sprawa dosyć prozaiczna, oprócz awarii zaworu 4/2 drożnego nastąpiło "obruszenie" membrany dodatkowo mój zestaw to jakaś hybryda z dodatkowym obwodem nie wiadomo do czego służącym z dodatkowym zaworem, który odłącza obwód wchodzący na membranę i wtedy wyrzuca wodę do ścieku, paranoja jakaś:)

GreguS

Ten obieg nie wiadomo do czego, służy do przedłużenia żywotności membrany,
przez jej wsteczne płukanie, przynajmniej takie były założenia, przy wypuszczaniu
tego typu filtrów. U moich rodziców było takie "cuś" i przy jednej z kolejnych wymian filtra,
po prostu to wyrzuciłem, tzn. zaworek przydał się gdzieś indziej...  :be happy:
I tak nikt nie pamiętał, żeby tego używać. Dobrze, że napisałeś o co chodziło, bo ja zupełnie
zapomniałem, że coś takiego było produkowane i wielu ludzi mogło sobie taki numer zrobić,
potem wymienić pół filtra a problem zupełnie gdzie indziej.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

H2O

w instrukcji do tego filtra nic nie było na temat tego zaworka do płukania:\ no nic, człowiek na błędach się uczy.

czogori

Przyłączę się do wątku i proszę o poradę
Woda do kanalizacji płynie cały czas (wolno ale ciągle), sprawdzałem około 2,5 godz. Wypłynęło 12-14 litrów.
Zgodnie z zaleceniami sprawdzałem działanie zaworów:
Zakręcenie kranika (wylewka) + zaworu na zbiorniku – woda do kanalizacji przestaje płynąć - zawór czterodrożny sprawny.
Zakręcenie kranika + zaworu przyłącza wody  – woda do kanalizacji przestaje płynąć - zawór zwrotny sprawny.
Otwarty zawór przyłączy wody + zawór na zbiorniku + zamknięty kranik (wylewka) – woda płynie do ścieków jak wcześniej opisałem.
Nie wiem jeszcze jak długo napełnia się zbiornik ciśnieniowy, bo prawdopodobnie było w nim niskie ciśnienie (woda z kranika leciała bardzo słabo) ale układ był pod ciśnieniem 2,5 godz więc wg mnie powinien ten czas wystarczyć.

GreguS

Za niskie ciśnienie w zbiorniku może powodować, że kostka nie będzie szybko odcinać, tylko po bardzo długim czasie....
proponuje najpierw to sprawdzić, potem problem może być, jeśli jest za niskie ciśnienie w sieci, ogólnie najniższe to 2,5 -2,7
jednak z praktyki powinno być powyżej 3atm
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

czogori

dzięki za podpowiedź
pomierzyłem ciśnienie w zbiorniku 2,3 atm
czyli wg tego co pisaliście na forum to za mało
w jaki sposób można zwiększyć?
ktoś pisał trzeba dopompować powietrze - tylko jak to zrobić?

z układem "bawiłem się" też żeby spr czy coś się zmieniło, ale po jakichś 15-17 litrach do kanalizacji przy zamkniętej wylewce, jak układ się nie zatrzymywał to zamykałem ręcznie. tak więc wszystko bez zmian.

GreguS

Ciśnienie w sieci, nie zbiorniku.
W sieci ogólnie około 3 to podstawa,
a na pustym zbiorniku - absolutny brak wody - około 0,4-0,6 atm
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

bart

#15
Witam,

Mam na imię Bartek i jestem nowym użytkownikiem forum. Na początku zaznaczę, że widziałem już na forum podobne tematy (przekopałem się przez nie dość wnikliwie) ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.

Posiadam nowy filtr RO6. Problem polega na tym, że z filtra cały czas leci woda do ścieku. Gdy zakręcę dopływ wody woda oczywiście przestaje lecieć. Co ciekawe, gdy po kilku sekundach z powrotem otworzę dopływ, woda do ścieków nie leci aż do momentu gdy ponownie nie użyję wylewki. Użycie nawet bardzo małej ilości wody przez wylewkę powoduje ponowne powstanie problemu - woda zaczyna nieprzerwanie lecieć do ścieku. Przedmuchałem zawór czterodrożny - problem nie występował przez pierwsze użycia wylewki, ale potem powrócił. Przy zakręconym zaworze zbiornika problem nie występuje. Ciśnienia w instalacji nie zmierzę (nie mam takiego sprzętu) ale nie sądzę, by było ono np. za niskie (nowy blok, z innymi odbiornikami wody nie ma problemów). Co może być przyczyną tego problemu?

Będę wdzięczny za wszelkie diagnozy / sugestie.

Pozdrawiam

GreguS

Hej,
Zrobiłeś tylko jedną podstawową czynność - sprawdzenie zaworu czterodrożnego, co zasadniczo nie wyklucza jego uszkodzenia, skoro przedmuchanie pomogło na kilka razy.
Ja obstawałbym przy wymianie tego zaworu (potem konieczne prawidłowe jego podpięcie zgodnie ze schematem!). Problem od czasu do czasu lubi się pojawić w nowych zaworach czterodrożnych,
więc wiek systemu nie stanowi wyznacznika.

PS. Ciśnienie wody nawet w nowym bloku może zdziwić... Minimalne zalecane do osmozy to 3 atm (czasem podają 2,8).

Daj znać jak do czegoś dojdziesz...
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

gt1209

#17
Wymieniłem zawór czterodrożny i sytuacja w zasadzie bez zmian... Teraz to wygląda tak, że po woda leci cały czas z małymi przerwami (kilku - kilkunastosekundowymi). 

Dodatkowo wykonałem kilka testów porównałem ilość wody produkowanej do ilości wody wydalanej do kanalizacji. Stosunek jest bardzo niekorzystny. Na jeden litr wody, która wypłynęła do kanalizacji wyprodukowano ok. 0.1 litra wody.

Zawór zwrotny ma wyjściu ze zbiornika z membraną został sprawdzony, przedmuchany, nie jest zabrudzony, nie zalega tam teflon/ itp.

Wyeliminowałbym tutaj zbyt niskie ciśnienie w instalacji - sąsiad z tego samego bloku też posiada filtr osmotyczny i u niego nie ma z tym problemu.

Nie mam pomysłu co mogę z tym dalej zrobić...

GreguS

więc jeszcze do sprawdzenia obudowa membrany, czy w środku na dole obudowy nie pękło gniazdo na trzpień membrany,
potem zaworek zwrotny w obudowie membrany, czy się nie zacina, albo czy nie podszedł teflon lub jakaś inna paść, ewentualnie
do porządnego wyczyszczenia, przedmuchania, na końcu zbiornik, czy ma odpowiednie ciśnienie na pustym (0,4-0,6 atm).

Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

gt1209

Zrobiłem kolejny test - wyciągnąłem membranę i puściłem wodę - przez wężyk odprowadzający do kanalizacji woda leci swobodnie a przez wężyk produkujący woda tylko kapie - czy to znaczy że problem jest w zaworze zwrotnym?

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022