Woda do kanalizacji na pozioie 1/16 litrów

Zaczęty przez zagi1982, Sierpień 11, 2014, 20:49:26 PM

« poprzedni - następny »

zagi1982

Witam
Posiadam system odwróconej osmozy RO 6 .Trzy wkłady wstępne: 20u, węgiel ,5u ,membrana 75GD , filtr liniowy z węglem aktywowanym , filtr liniowy mineralizator.

Membrana wymieniana 11.2012 (ma półtora roku) z całym osprzętem restryktor itp

Ostatnio wzrosło mi zużycie wody więc zacząłem badać mierzyć cały dom wraz z domownikami i odkryłem że moje filtry strasznie dużo marnują wody.
Na 1 litr wody przefiltrowanej do kanalizy ucieka aż 15-16 litrów.
Czytałem że ten stosunek powinien być maksymalnie 1/4 litrów.
Sprawdziłem to (16litrów) zarówno odczytując liczniki wody jak i wykręcając wężyk od kanalizacji i zlewając do wiadra, pomiar wyszedł bardzo zbliżony 15-16 litrów.
Czytając trochę forum zrozumiałem że przyczyną może być zaworek zwrotny przy membranie jak i zawór czterodrgowy oba wymieniłem na nowe.
Nic to nie dało ,zacząłem szukać dalej i zrobiłem test:
Odpiąłem zbiornik z wodą oraz filtry linowe wraz z zaworem czterodrogowym. Pozostały mi tylko trzy wkłady wstępne oraz membrana z restryktorem.
Wężyk z restryktorem od kanalizacji do wiadra ,a czysta woda z membrany do naczynia odmierzającego 1 litr i okazało się że membrana dała mi 1 litr ,a w wiadrze było tylko 4,1 litra odpadu ,wynik do przyjęcia.

I tu moje pytanie co jest nie tak że gdy mam cały system podpięty to do kanalizacji ucieka 16 litrów ,a gdy trzy wkłady wstępne z membraną to do kanalizy ucieka tylko 4 litry.

Proszę o porady i dziękuje.

Paweł

Już ten problem był poruszany przy okazji zbiornika, jeżeli masz niskie ciśnienie w sieci, albo zbiornik nie ma swojego ciśnienia,
to właśnie taki efekt bedzie. W Twoim przypadku w grę wchodzi problem z pękniętą membraną wewnątrz zbiornika,
albo brakiem ciśnienia w nim - powinno być na pustym (bez wody) ok. 0,5 atm

zagi1982

Wylałem wodę ze zbiornika zmierzyłem ciśnieni to manometr nic nie pokazał ,ale jak nacisnąłem zaworek to delikatnie powietrze uchodziło ze zbiornika.
Pod pompowałem do 0,5 atmosfery i zrobiłem pomiary.
Teraz mam stosunek 1/12 litrów mierzone dwa razy.

Nadal trochę dużo.

Jutro ponownie wyleje wodę ze zbiornika i sprawdzę ciśnienie na innym manometrze.
Może źle pod pompowałem (za dużo lub za mało)

zagi1982

Zrobiłem jeszcze inny test (trzykrotnie)

Mianowicie wylewam z wylewki 1 lit czystej wody i sprawdzam ile wody idzie do kanalizy (tak jak wcześniej to robiłem)  po zlaniu do kanalizy 5 litrów brudnej wody otwieram wylewkę czystej wody na dwie sekundy i zamykam tak dwa trzy razy ,zlatuje z wylewki dodatkowo około 0,1 litra czystej wody. (po prostu otwieram zamykam otwieram zamykam otwieram zamykam wylewkę)
I cały system spuszcza do kanalizy jeszcze około 0,5 litra wody i się zatrzymuje.

Co łącznie daje stosunek 1,1/5,5 litra

Sprawdzałem to trzykrotnie i zawsze podobnie około 5-6 litrów wody do kanalizy. I Już dużo lepiej
Dlaczego system sam się nie zatrzymuje na 5 litrach do kanalizy  tylko na 12 litrach ?
Może kto to wyjaśnić?

Krzyneczek

Ciekawy przypadek, jak dla mnie wciąż zaworek zwrotny, albo czterodrożny, za którymś razem zakakuje.
Sprawdź podłączenie zaworu czterodrożnego... potem wykręć kolanko z zaworem zwrotnym, dokładnie przedmuchaj, ponaciskaj, i zawiń
spowrotem na teflonie, dbając, żeby jakiś paproch nie wpadł, ani kawałki teflonu nie podeszły. Do tego ja bym sobie przeczyścił obudowę membrany, żeby tam
żadne paści nie latały...
Tyle mnie się wydaje...
Na zdrowie!

zagi1982

Dzisiaj kolejne testy i na 1 litr wody czystej do kanalizy poszło ponad 30 litrów i licznik dalej kręcił wyłączyłem cały układ sam.
Rozebrałem wszystko na części pierwsze ,oprócz wkładów wstępnych. poczyściłem przedmuchałem za bardzo nie było co czyścić. Membranę wyciągnąłem uszczelki wydają się ok nasmarowałem i założyłem z powrotem.
Zbiornik opróżniłem z czystej wody i spuściłem całe powietrze. Oczywiście napompowałem z powrotem około 0,5 atmosfery.
Zbiornik w tej chwili się napełnia licznik wody spisałem i czekam na rezultat.

Trzy dni temu wymieniłem zawór czteroliniowy oraz zawór zwrotny. Więc musiał bym mieć totalnego pech by nadal był zepsuty czteroliniowy. Stary zawór zwrotny oraz również nowy nie puszczają powietrza w jedną stronę więc są dobre. Nie wiem jak sprawdzić czterolinowy. Co prawda w nowym zaworze nie mam napisane 1,2,3,4 tylko w jednym miejscu IN więc mogę prosić o podpowiedź jak podłączyć (schemat mi nic nie mówi) ponieważ mogę podłączyć na moim zaworze w miejsce IN albo wyjście z wkładów wstępnych albo wyjście wody z membrany. Czterolniowy ma jedno wejście i wyjście na przelot, a drugie wejście i wyjście  kluczy po zaworze. Proszę o poradę czy z wkładów wstępnych na kluczenie po zaworze czy na przelot.

Krzyneczek


Znalazłem taki schemat, mam nadzieję, że pomoże
Na zdrowie!

Ssebastiann

#7
Rozrysowałem na kolanie jak to u mnie wygląda:

zawór 4-drożny ma na górze takie ścięcia a na dole śruby  i wygląda  boku tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/38fb0ab05d9fd93f.html

zagi1982

Witam ponownie.
Dziękuje Sebastianowi za własnoręczny schemat z tym ścięciem na zaworze czteroliniowym.
Kolejne pomiary nadal wykazują straszną rozbierzność  od 7-18 litrów wody wylanej do kanalizy na 1 litr wody czystej. (robiłem kilka pomiarów). Straszny rozrzut. Wczoraj nawet 30 litrów poszło do kanalizy i zatrzymałem cały system sam.

Wszystko przeczyszczone zawór czteroliniowy i zwrotny wymienione na nowe, membrana sama daje 1 litr czystej na około 4 litry do kanalizy.

Co jest grane pomoże ktoś.

Ssebastiann

skoro cisnienie ok, wymeniony zawór zwrotny i ogranicznik to zostaje jeszcze kolanko w obudowie membrany to ze sprężynką u mnie kiedyś była podobna sytuacja ( ciągle ciekło do ścieku ) wszystko wyglądało ok ale po wymianie tego kolanka już system działal dobrze przedtem też wymieniłem co możliwe. Jak to nie pomoże to trzeba będzie jeszcze wymienić membrane.

zagi1982

A powie ktoś jaki powinien być stosunek wody czystej do wody oddanej do kanalizy.

Na początku czytałem że stosunek ten powinien być 1/2 czyli 1 litr czystej do 2 litrów do kanalizy.
Potem doszły mnie słuchy że zależy od zużycia membrany i nawet stosunek może być 1/4 litrów.
A teraz niedawno czytałem o tym że zbiorniki na wodę w osmozie są starodawne, i gdy spuścimy całą czystą wodę ze zbiornika około7-9 litrów i zaczniemy go napełniać to stosunek wchodzi coś około 1/4 litrów , ale gdy ze zbiornika spuszczamy tylko 1 litr czyli zbiornik pracuje tylko w obrębie 1 litra to stosunek może być nawet 1/15 litrów.

U mnie zbiornik przeważnie pracuj w obrębie 1 litra ,czyli zbiornik ma około 9 litrów wody czystej a ja korzystam tylko z 1 litra wody potem zbiornik znowu się napełnia i ja znowu zużywam nie więcej jak 1 litr i tak w kółko.Więc zbiornik pracuje w najwyższym ciśnieniu 8-9 litrów i zużywam średnio około 1/12 litrów.
Może tak powinno być.

Niech ktoś mądry poda jaki powinien być stosunek wody czystej do wody oddanej do kanalizy w całym systemie osmozy RO6 lub RO7 ?

GreguS

Omawialiśmy ten problem już wielokrotnie.
Zbyt wiele czynników trzeba uwzględnić, żeby powiedzieć Ci ile odrzutu ma być.
Przykładowo u mnie waha sie w zakresie 1/2 do 1/4.
Znam sytuacje, że normą jest 1/5, 1/8
Wiele zależy od:

- ciśnienia w sieci, najlepsze wyniki wychodzą przy 4,5atm
- stanu i rodzaju membrany
- restryktora
- stanu zaworu czterodrożnego (trafiają felerne, nawet nowy może walić głupa)
- kolanka z zaworem zwrotnym (to wysunięte bardziej na zewnątrz w obudowie membrany)
- ciśnienia w zbiorniku (jak używasz mniej wody, to podpompuj do 0,7atm, jak więcej, to 0,5)

można by jeszcze podrzucić kwestię zapowietrzenia membrany, czasami długo to trwa po zmianie wkładów
można pokusić się o wpływ promieniowania kosmicznego,
ciśnienie atmosferyczne
biometr
itp.

Ja w Twoim przypadku nie ufałbym kolanku, ciśnieniu w zbiorniku i zaworowi czterodrożnemu,
z tych trzech najbardziej podejrzany jest zawór czterodrożny, potem kolanko...
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022