Autor Wątek: Problem ze zbiornikiem na czystą wodę. Maks 1-1,5L wody.  (Przeczytany 653 razy)

Offline Boomer

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
Problem ze zbiornikiem na czystą wodę. Maks 1-1,5L wody.
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 21:58:27 pm »
Witam,
Na wstępie witam Wszystkich i liczę na pomoc :)

Posiadam filtr RO5, około 10 letni. Instalowany przez profesjonalnego serwisanta.
Od kilku lat serwisuję sam i generalnie pojawił się problem którego nie jestem w stanie rozwiązać.

Może po kolei aby uprzedzić pytania które na pewno się pojawią:
- ciśnienie w sieci około 2 bary (tak wiem że kiepski ale do tej pory wszystko działało jak należy i nie było problemów).
Woda na wyjściu z membrany około 25uS, po przejściu przez filtr węglowy około 50uS.
- membrana nowa Vontron 75gpd (wymieniony również restryktor na 400cc), wcześniej filtr posiadał membranę 50gpd z restryktorem 300cc.

Generalnie kilka dni temu filtr zaczął pluć powietrzem, po czym woda przestała lecieć. No i wiadomo po wypluciu powietrza zaczęła ciurkać.

Stwierdziłem uszkodzenie zbiornika na wodę(albo raczej membrany) i zakupiłem nowy.
Po wymianie myślałem że wszystko wróci do normy jednak tak nie jest (w miedzy czasie wymieniłem również membranę na wspomnianego Vontrona 75gpd wraz z restryktorem 400cc).

Ciśnienie na zbiorniku(na pustym zbiorniku) - 0,6.
W zbiorniku zbiera się maks 1-1,5 L wody, wcześniej też nie było może jakiegoś szału ale spokojnie 8L można było nabrać, mimo niskiego ciśnienia w sieci. Nowy plastikowy zbiornik 3,2gal(poprzedni metalowy również 3,2gal).
Ciśnienie po przejściu przez 3 wkłady wstępne (20 mikron, węgiel, 5 mikron)  - również 2 bary. Mam na filtrze manometr.

No i teraz pytanie od czego zacząć poszukiwanie problemu ?
Przeglądałem wątki na forum i domyślam się że przyczyną może być np. zawór 4-drożny lub zaworek przeciwzwrotny(mam taki w membranie) lub sama obudowa membrany.
Obudowę raczej wykluczam, bo nie była ruszana poza wymianą samej membrany.
Zaworek wykręciłem próbowałem przedmuchać i nie puszcza ani w jedną ani w drugą stronę.
Pytanie czy tak powinno być ? Z reguły np. przez wszystkie akwarystyczne zaworki w jedną stronę mimo oporu udaje się przepchnąć powietrze.
W przypadku tego mojego ani w jedną stronę ani w drugą nie dało rady. Jednak woda po wypięciu wężyka zaraz za zaworem 4-drożnym leci, więc teoretycznie przez zaworek przeciwzwrotny również musi przechodzić.

Doradźcie proszę co i w jaki sposób sprawdzić aby rozwiązać problem ?
Wiem, że ciśnienie w sieci aby układ działał poprawnie powinno być przynajmniej te 3,2bara, jednak mimo słabego ciśnienia wcześniej system działał, może nie tak efektywnie jak powinien ale działał.

W tej chwili jest tragedia z tą ilością wody w "bańce".

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Offline ondre

• Semi-pro
  • Pomógł 1
Odp: Problem ze zbiornikiem na czystą wodę. Maks 1-1,5L wody.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2018, 20:29:43 pm »
 :alas: Witaj!
Jak ja kupiłem nowy zbiornik też zauważyłem że mniej wody do niego wchodzi! Stara membrana w zbiorniku chyba jest po iluś latach bardziej sprężysta, sam nie wiem jak to by wytłumaczyć! Tyle że ja mam większe ciśnienie i mi wody wystarcza. A Ty kupuj pompę bo teraz to nie majątek a tą membranę Ventron możesz tak wykończyć!!

Offline pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 13
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2018, 08:52:51 am »
Czy masz pompę w systemie (nie zauważyłem, żebyś to napisał). Jeśli nie, to jest to jedna z przyczyn małej ilości wody w zbiorniku. 2 bary na wejściu to zdecydowanie za mało, żeby system dobrze działał.

zawór zwrotny musi puszczać wodę zgodnie z kierunkiem przepływu. Jeżeli nigdy go nie wymieniałeś to może czas kupić nowy. Możesz też go ręcznie rozruszać. Czasami to pomaga.

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 27
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2018, 12:39:02 pm »
W takim przypadku zgodnie z tym co Ondre pisal... Nowy zbiornik - nowa sprężysta membrana i dodatkowo dość wysoko ustawione ciśnienie
na zbiorniku. Suma efektów jest taka, że znacznie mniej wody sieciowe ciśnienie wepchnie do zbiornika, stąd znacznie mniej wody uzyskiwanej.
Formalnie to i tak nieźle, że coś produkuje. Równie dobrze może pakować wodę do kanalizacji.
Przy niskim ciśnieniu pracy membrany, szybko uzyskasz efekt krystalizacji zanieczyszczeń na membranie, co doprowadzi do jej zapchania,
czyli wyrzucenia. Pompy do membran 50-75 gpd są aktualnie dużo tańsze niż kiedyś, montaż też jest prosty, a działanie filtra znacznie lepsze,
w dodatku zmniejsza się zużycie wody, bo odrzut mniejszy, a produkcja większa i membrana pożyje...  Nie oszczędzaj tam, gdzie się nie opłaca.
Sklep Online https://sklep.osmoza.pl
Poradniki - kliknij