Autor Wątek: uciekająca woda, wartość ppm  (Przeczytany 4512 razy)

Offline danson

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
uciekająca woda, wartość ppm
« dnia: Czerwiec 06, 2018, 20:53:19 pm »
Cześć,

Potrzebuję Waszej pomocy, mam problem z uciekającą wodą do kanalizacji.
Wymieniłem wczoraj zbiornik ponieważ był stary oraz zawór czterodrożny.
Zawór czterodrożny jest zamontowany według instrukcji, ale moim zdaniem nie działa ponieważ gdy zamknę zbiornik woda nadal ucieka do kanalizacji.
Zauważyłem też, że gdy zakręcę dopływ wody z wodociągu to woda ucieka mi ze zbiornika - czy to normalne? może brakuje zaworu zwrotnego?  bo nie ma go membranie
Woda przed membrana ma wartość na mierniku tds ~94 a przy wylocie z kranu ma ~104.
Zamontowane są wkłady 1 mikron, węglowy, 5 mikronów, membrana 50gpd.

Offline pablo1809

• Moderator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 16
Odp: uciekająca woda, wartość ppm
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2018, 08:19:55 am »
Cześć,
Jeżeli wcześniej było OK, to znaczy, że masz uszkodzony zawór czterodrożny, albo zbiornik.
1. Rozkręć zawór i poruszaj membraną wewnątrz. Może coś go przyblokowało. Sprawdź kierunki podłączenia wody (in/out)
2. Czy zbiornik magazynuje wodę? Może trzeba go napompować?

PS. Zawór zwrotny możesz mieć w kolanku albo w postaci złączki na wyjściu wody czystej z membrany.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline danson

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2018, 08:26:39 am »
Dzięki za odpowiedź :)
Zawór oraz zbiornik są nowe.
Zawór podpinałem według instrukcji. Patrząc na zawór, gdy śrubki są w dół to w górną część IN podpinam wyjście z trzech filtrów, out na membranę w dolną część w IN podpinam wyjście z membrany a w OUT wyjście na zbiornik i kran.
Zbiornik zbiera wodę

edit
// zaworu zwrotnego nie ma nigdzie

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2018, 10:37:51 am »
Po wartościach wygląda tak, jakby woda z obudowy membrany mieszała Ci się na wyjściach, więc pytanie czy dobrze podpiąłeś do czterodrożnego
wyjście z membrany, bo są dwa. Pomyłka w tym miejscu może wygenerować taki problem. Zazwyczaj ta bardziej wysunięta na zewnątrz złączka powinna być wpięta
do kostki, a druga do kanalizacji. Pytanie w jakim stanie jest uszczelka membrany w obudowie, trzpień na dole obudowy membrany. To tak na szybko do sprawdzenia, oprócz
zaworu zwrotnego, który tak jak Pablo pisał jest najczęściej zintegrowany z kolankiem w wyjściu membrany, tylko po wykręceniu go widać - teraz są plastikowe najczęściej,
wcześniej były metalowe zaworki w środku.
Sklep Online https://sklep.osmoza.pl
Poradniki - kliknij

Offline danson

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2018, 17:39:17 pm »
Przymierzam się do wymiany membrany wraz z kompletną obudową.
Mam jeszcze pytanie co do filtrów wstępnych w jakiej kolejności powinny być zamontowane?
woda-> 20 mikron -> węgiel -> 5 mikron ?

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2018, 23:42:28 pm »
Kwestia kolejności wkładów była już kilka razy wałkowana.
Tak - najkorzystniejszą wersją jest dokładnie ta, którą wymieniłeś.
Poradniki - kliknij

Offline wodnik

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2018, 18:02:45 pm »
O, takich odpowiedzi tez szukalem :D

Offline mflaku

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2018, 19:11:30 pm »
Witam serdecznie na forum.
Zaczynam przygodę z filtracją wody w domu  ;D
Nie robie nowego tematu bo było ich tu sporo, mam nadzieję że tutaj ktoś pomoże.
Mam zestaw R07, kiedyś wieczorem usłyszałem wieczorem jak woda leci cały czas do ścieku.
Wyczyściłem zawór 4 drożny, przedmuchałem restryktor, sprawdziłem zawór zwrotny na kolanku przy membranie.
Przy odkreconym zaworze z sieci, gdy zbiornik się napełni woda leci do ścieku cały czas, dopiero gdy zakręce zaworek na zbiorniku po około 6sek do ścieku przestaje lecieć.
Po ponownym otwarciu zaworu na zbiorniku gdy zbiornik jest pełny (tak mi się wydaje) do ścieku przestaje lecieć, gdy zbiornik nie jest chyba pełny otwarcie zaworu, powoduje że woda zaczyna lecieć do ścieku. Nawet gdy po otwarciu zaworu z zbiornika wszystko jest oki nawet delikatne odkręcenie wylewki powoduje nieustanny wylot wody do ścieku.
Co mogło się zrąbać ?
Pare dni wcześniej dopompowałem ciśnienia do zbiornika, żeby wzmocnić wypływ wody z wylewki I może uszkodziłem coś?
Nie wiem jakie mam ciśnienie w zbiorniku (wentyl jest strasznie krótki I nie umiem podejść z manometrem samochodowym.
W sieci nie zauważyłem spadku ciśnienia, zawsze było oki
Sory że tak obszernie ale starałem się przedstawić problem dokładnie.
Pozdrawiam

Offline ondre

• Semi-pro
  • Pomógł 1
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2018, 19:38:03 pm »
Witaj!
Nic nie piszesz o ciśnieniu na wlocie do układu, a mnie się wydaje tutaj na "oko" że masz słabe ciśnienie zasilania i zawór czterodrogowy nie może zaskoczyć! Bo jak zamkniesz i otworzysz na zbiorniku to zaskoczy i jest OK.

Offline mflaku

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2018, 20:04:36 pm »
czyli słabe ciśnienie w sieci? poniżej 3Atm ?
No jak zamknę I odczekam pare sekund aż przestanie lecieć do ścieku I otworze to jest oki (tylko wtedy gdy zbiornik jest bardzo ciężki, chyba napełniony)

Offline ondre

• Semi-pro
  • Pomógł 1
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2018, 08:59:25 am »
Słuchaj, podstawą wszelkich prac przy filtrach osmotycznych jest pomiar ciśnienia na wlocie wody. Prawdopodobnie to co brakuje do przełączenia samoczynnego w zaworze 4-drogowym Ty wymuszasz zamykając zbiornik. Taka moja teoria. Jak zmierzysz ciśnienie, wtedy można gadać.

Offline pablo1809

• Moderator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 16
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2018, 09:31:41 am »
Cześć,
Przede wszystkim sprawdź ciśnienie wody w instalacji tak jak pisał ondre. Jak będziesz miał mniej niż 2,8-3 bar to koniecznie kup pompę wraz z zaworami niskiego i wysokiego ciśnienia. (podłączenie tego do Twojego systemu to prościzna) Bez pompy system będzie Ci wywalał wodę do kanalizacji.

Jeżeli za bardzo napompowałeś zbiornik to może Ci strzelić membrana w zaworze czterodrożnym i wtedy czeka Cię wymiana elementu na nowy (który po niedługim czasie i tak strzeli). Pokombinuj z manometrem, żeby sprawdzić to ciśnienie. Różni producenci różnie pompują. Czasami 0,4 bara, innym razem 0,6 bara. U mnie w firmie chyba 0,8 bara. (to już absolutny max)

Kolejna sprawa. Sprawdź obudowę membrany (podłączenie wężyków oraz trzpień w jej wnętrzu). Będziesz musiał wyciągnąć membranę ze środka.

Tak i jeszcze przyszło do głowy... Może winę ponosi nieszczelny zbiornik, z którego ucieka powietrze...
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline mflaku

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2018, 15:20:21 pm »
Dzieki
Postaram sie do jutra ogarnąć manometr I prześciówke zeby to zmierzyć.
Zawór 4-drożny chyba sprawny bo zakręcając zawór na zbiorniku zamyka układ.
Wyciągałem membrane I sprawdzałem obudowe, nic nie pokojącego nie było widać.
Zbiornik trzymie ciśnienie bo nawet po paru dniach naciskając na wyntyl ciśnienie wylatuje.

Offline mflaku

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 22, 2018, 14:56:27 pm »
Witam ponownie
Cisnienie okolo 3 bary, wymienilem zawor zwrotny I nadal nic.
Mam kupiony zawor 4drozny I restryktor I nie wiem czy wymieniac czy nie

https://m.fotosik.pl/zdjecie/50ced7934833fec2

Aha I jeszcze jedno oproznilem caly zbiornik z wody napompowalem do 0,5. Po napelnieniu zbiornika przez system utrzymuje sie 1,3 czyli utrzymuje cisnienie, jest szczelny.

Zauwazylem ze gdy odkrece kran z zimna zwykla woda (bateria normalna I bateria z przefiltrowana woda sa podlaczone pod jeden licznik ) woda do scieku przestaje leciec, tak jak by spada cisnienie w sieci I to pozwala na zatrzymanie lecacej wody z wylewki.

Offline mflaku

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2019, 15:07:30 pm »
Niestety mam dalej ten sam problem.
Gdy około godziny woda leci do ścieku (zbiornik  jest pełny) włączam na chwile zimną wode z notmalnej bateri (z sieci), zawór 4drożny zadziała i woda przestaje lecieć do ścieku, po nspuszczeniu około 0,5l czustej wody po osmozie, woda leci znowu do ścieku nieustannie.
Teraz wyglądo to tak że po godzinie zakręcam główny zawór z zestawu i tak do opróżnienia zbiornika.

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 07, 2019, 12:34:42 pm »
Szczerze powiedziawszy jeżeli wszystko jest poprawnie to mnie to wygląda na źle podpięty
zawór czterodrożny. Napisz również jaką masz membranę i jaki restryktor zainstalowany,
przy takim ciśnieniu to może też być przyczyną, jeśli jest za niskie spiętrzenie wody na odrzucie,
a membrana zużyta ma za małą produkcję wody. Nie napisałeś ile lat ma system itp. itd.
Poradniki - kliknij

Offline silvia

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 08, 2019, 08:36:10 am »
U mnie taki problem był właśnie spowodowany tym, o czym mówi @GreguS ...

Offline mflaku

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2019, 10:36:47 am »
Zestaw mam około 5 miesięcy, jednak na początku nie wiedziałem i płukałem zestaw razem z membraną i jak tu wyczytałem na forum mogło to zmniejszyć jej żywotność. Miesiąc temu wymieniłem filtry wstępne i węglowy , płukanie już bez membrany.
restryktor 420 75 GPD
Membrana tfc-75f-aqm

Nie kumam z tym niskim spiętrzeniem wody na odrzucie?

Pozdrawiam

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2019, 15:23:21 pm »
W tak krótkim czasie membrana nie powinna zostać zapchana, choć chyba jeden taki przypadek słyszałem,
ale to na mega twardej wodzie, można było po wysuszeniu membrany wykruszać z niej biały proszek.
Co do restryktora, teoretycznie jest dobrany prawidłowy, jeśli to nie jest jakiś dziwny wynalazek, typu plemnik
(który potrafił popłynąć z wodą do odrzutu), albo jakieś inne cudo... możesz spróbować dla testu zatkać odpływ do kanalizacji
i sprawdzić ile produkuje czystej wody na minutę. Nic więcej na ten moment nie przychodzi mi do głowy,
pomijając kwestię prawidłowego zapięcia kostki, tudzież jej działania.
Poradniki - kliknij

Offline hsurim

• Użytkownik
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2019, 18:54:22 pm »
@mflaku, przyczyną uciekającej wody może być zaworek zwrotny umiejscowiony w kolanku zaraz za membraną.
Ja już kilka razy wymieniałem to 'rdzewiejące gówienko', aż w końcu zamontowałem zwykły liniowy zawór zwrotny i od tamtej pory (bęðzie ze 2 lata) problem NIE ISTNIEJE.