Problem z filtrem RO.

Zaczęty przez fizjolog, Październik 19, 2016, 18:31:54 PM

« poprzedni - następny »

fizjolog

Witam wszystkich, jestem tutaj pierwszy raz, więc proszę o wyrozumiałość jak będę zadawał oczywiste pytania:).

Od 4 lat posiadam filtr RO7 kupiony za ciężkie pieniądze firmy Hydropure. Filtr jest w obudowie z wkładami liniowymi i oczywiście membrana osmotyczna. Sam postanowiłem wymieniać wkłady od około 2 lat po tym jak widziałem jak nieudolnie to robią te osoby. Obecnie wydaje mi się że jest problem z produkcją wody. Ale jak pozwolicie na początek przedstawił bym schemat mojego filtra (chodzi o obieg wody) bo wydaje mi się że jest nieprawidłowy. Schemat jest w pdf. https://www.dropbox.com/s/a3p5t4fjdfwoci6/Schemat%20mojego%20filtra.pdf?dl=0
Nadmienić chciałem że chodzi mi o to że woda idzie najpierw równolegle na dwa wkłady mechaniczne a później na węglowy i membrane.

Krzyneczek

Hej,
Dziwnie masz to ponazywane, ale na pierwszy rzut oka wygląda ok.
Na forum był gdzieś temat o permeate pump, tam jest schemat poddłączenia tego sprzętu,
to Twój turboreduktor. Powodów słabej produkcji wody może być kilka,
od uszkodzonego (tudzież nie posiadającego powietrza) zbiornika na czystą wodę,
przez membranę osmotyczną.
Swój schemat spróbuj sam narysować, tak żeby jak najwyraźniej było widać połączenia,
teraz dużo przewodów się przecina i to zaburza obraz.
Na zdrowie!

fizjolog

Ten schemat ja sam zrobiłem  po tym jak Panów serwisantów pożegnałem, by w przyszłości nie popełnić błędów w podłączeniu. Woda wodociągowa idzie od razu na dwa  filtry sedymentacyjne, później na  węglowy a następnie na membranę. O to mi chodziło o prawidłowości połączeń. Czy nie powinien węgiel być w środku? Czyli filtr sedymentacyjny, następnie węglowy i znów sedymentacyjny i dopiero membrana? Co by pył z węgla nie szedł na membranę? Oczywiście przed założeniem ja przepłukuje filtr węglowy, heh czego nie robili "wykwalifikowani serwisanci. Jeżeli chodzi o produkcję wody to chodzi o to że wcześniej woda z kranika miała duże ciśnienie a teraz niskie jest. Tak samo turboreduktor bez przerwy wydawał z siebie dźwięk ( pykanie). Teraz robi to ale nie tak często. Woda z wodociągów miejskich.

Krzyneczek

Mało danych...  żeby jednoznacznie rozwiązać problem.
Zobacz inne posty gdzie ten problem występował i jakie elementy były do sprawdzenia,
bo temat był już nie raz poruszany.
Co do sedymentacyjnych i węgla...
Są dwie szkoły - jedna daje węgiel w środek i wtedy nie bawisz się w płukanie,
bo ostatni sedyment zbiera ewentualnył pył z filtra węglowego;
druga daje węgiel na koniec po uprzednim namoczeniu, przepłukaniu przez 10-15 minut.

Pierwsza wersja daje spokój - złóż i zapomnij, druga trochę pracy, ale jej zwolennicy bronią się
argumentując nie zapychaniem węgla dzięki dwom sedymentom i jego większej wydajności, jednak nikt nie zmierzył różnicy...
przy bardzo brudnej wodzie myślę, że wersja druga ma jednak zasadniczy sens.

Najlepsze dla Ciebie i wg Ciebie musisz sam wybrać.
Na zdrowie!

fizjolog

Co do dziwnego nazewnictwa  to takie nazwy stosuje Hydropure. Problem z produkcją wody był już wcześniejprzed wymianą filtrów. Ostatnio jakieś 2 tygodnie temu wymieniłem wszystkie filtry oprócz biorezonatora? (Al IL BIO) i oprócz membrany,Filtry liniowe firmy Fitaqua Odwrotnie filtrów nie można założyć bo u tego producenta nie ma naklejek tylko strzałki odlane w obudowie filtrów liniowych. A swoją drogą jak można sprawdzić czy filtry blokują przepływ (tylko manometr?)Filtry węglowe przed założeniem przelałem wodą przed założeniem. Z mechanicznymi i mineralizatorem tego nie robiłem. Jutro sprawdzę ciśnienie w zbiorniku(rozumiem że na pustym ma oscylować w granicach:04-06 bara?)Następnym krokiem ma być zawór zwrotny w membranie?

Krzyneczek

Super... poprawne wnioski.
Ciśnienie w sieci to bardzo ważny parametr od którego zależy jak długo pożyje
membrana, niższe ciśnienie to niższa wydajność i szybsze zapychanie membrany,
do tego jak dużo wody się zużywa (filtrowanej oczywiście). Ja najszybciej sprawdziłbym membranę,
czyli zobaczył ile produkuje czystej wody w stosunku do brudnej. Organoleptycznie można też zobaczyć
czy jest już stwardniała, ale to trzeba mieć porównanie do nowych lub innych. Poza tym przy wymianie
wkładów dobrą praktyką (pomijając wymienienie) jest dokładne wyczyszczenie obudowy membrany,
tzn. wyjąć, wyczyścić, membranę opłukać, dopiero złożyć. To zdecydowanie przedłuża jej żywot.
Na zdrowie!

fizjolog

#6
Udało mi się dokonać pomiaru ciśnienia wody wody wodociągowej.Ciśnienie to: 3,8 bara. Ciśnienie w zbiorniku to:0,6 bara.Wymieniłem membranę na nową GPD 100 z nowym restryktorem nie 550 tylko 450 (prawdopodobnie  w polskich warunkach(zimniejsza woda))daje mniejszy odrzut wody do ścieku.Po wymianie działa filtr jak trzeba. Pomiary: Na 1 litr czystej wody do ścieku idzie 2,3 l. Cały zbiornik (8,5l)napełnia w przeciągu 1 h. Czy teraz jest dobrze? Apropos wymiany filtrów,piszesz że dobrą praktyką jest także przy wymianie wyczyszczenie obudowy membrany i opłukanie membrany. Można ją brać w ręce i płukać czy tylko w rękawiczkach? Na przyszłość chciałbym też wiedzieć jak postępować z filtrami liniowymi węglowymi, tylko przepłukiwać? Jak tak to jak długo. Może inaczej należy z nimi postępować?Stara wyjęta z obudowy membrana nie posiada nazwy, może wiesz co to za firma? https://www.dropbox.com/s/zj4l4xjsye5wqrr/DSC_0122.JPG?dl=0

Krzyneczek

Masz bardzo dobre wyniki w produkcji wody. Sprawdź sobie miernikiem TDS jak wygląda czystość, najlepiej po samej membranie.

Co do wyjmowania membrany, to tylko na prezentacjach kuna filters robili cyrk w gumowych rękawiczkach itp. Same osady jakie się
znajdują na membranie zniechęcają do takich środków, chyba, że dbasz o swoje ręce, wtedy czemu nie. Ja płukam wszystko gołymi rękami.
Oczywiście trzeba pamiętać, że to elementy mające mieć kontakt z wodą spożywczą.

Co do restryktora - większa wartość zwiększa ilość wody kierowanej do odrzutu, jednak warto pamiętać, że wybranie restryktora o mniejszej
wartości niż zalecana spowoduje jednak szybsze zatkanie membrany, ze względu na mniejszą wydajność spłukiwania zanieczyszczeń z membrany.

Filtry liniowe, wg producenta 5-15 minut płukania, wg mnie aż przestanie lecieć czarne (aicro) lub białe (aimro), węgiel jeszcze nikogo nie zabił, chyba że
się na niego zawalił :D Tutaj znów rozsądek, chyba że się pisze pracę doktorską i pracuje w laboratorium, wtedy to już zupełnie co innego, w takim momencie należałoby
ściśle określać procedury, w codziennym życiu nie widzę sensu.

Co do membrany - Bluefilters Gmbh o wydajności 100 gpd - z tego co widziałem niedostępna.

Nie wiem czy coś ominąłem, bo się rozpisałem... ważne, że po problemie :D
Na zdrowie!

fizjolog

Niestety, nie posiadam miernika tds :( Dziękuję za okazaną pomoc. Jak w przyszłości kupię  to napiszę.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022