Nieustający problem z RO kuchenną, proszę o pomoc bo oszaleję

Zaczęty przez maciej40, Luty 20, 2017, 11:33:58 AM

« poprzedni - następny »

maciej40

Bardzo proszę o pomoc. Pisałem do sprzedawcy systemu, ale nie raczył mi pomóc. Mam nowy dom, zachciało mi się ekologicznie przejść z kupowanych butelek z wodą mineralną na wodę z filtra RO pod zlewem. W domu jest założony zmiękczacz centralny (woda bardzo twarda w sieci). Popełniłem błąd, i nie pociągnęłem nie zmiękczonej wody osobną rurką do kuchni, więc woda do filtra RO jest ze zmiękczacza - jest miękka, ale też bardziej słona z uwagi na system zmiękczania jonowymiennego, ciśnienie wody w sieci - 3,5-4 bar.
Filtr który mam to oryginalny aquafilter, membrana 75, 3 filtry wstępne (takie kolumnowe odkręcane kluczem), błona RO, i liniowe filtry mineralizujące i szlifujące, zawór czterodrogowy.
Mam podwójną wylewkę - bo chciałem mieć wodę techniczną do żelazka i nawilżaczy.
Od początku z systemem są problemy. Na początku okazało się że hydraulik "zapomniał" nawiercić dziurkę w rurce z kanalizacji, i nie było odpływu z filtra. Przyczyna zrozumiała, problem usunięty, około pół roku temu wymieniłem w związku z tym membranę, obudowę membrany, liniowe i kolumnowe prefiltry.
Żeby byćpewnym jakości wody technicznej zaraz za wyjściem tej wody z filtra dołożyłem linowy fitr demineralizujący. Wszystko było na początku pięknie. TDS wody wychodzącej z membrany - 2, wody za fitrem demineralizującym - 0 , wody za mineralizatorem - 15.
Ale od pewnego czasu w żelazku jest coraz większy osad.
Dziś sprawdzam parametry - woda w zbiorniku RO (plastykowy, 15 litrów) - TDS 13. Woda zaraz na wyjściu z membrany - TDS 7.
Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Uszkodzenie membrany kolejne? Dlaczego? Czy może te prefiltry są nieszczelne, może zamiast tych kolumnowych zastosować liniowe jak w prostych systemach?
Zmiękczacz wody to Cosmowater Pure. Ma ponoć system dezynfekcji złoża jonowymiennego, tzn. przy regeneracji uwalnia się aktywny chlor z soli który dezynfekuje złoże. Ale chyba ten chlor nie dostaje się potem do sieci, zresztąnawet jak tak to są prefiltry węglowe?
Po drugie - czemu w zbiorniku woda ma TDS większe niż wychodząca z membrany? Czy gdzieś się miesza? W zaworze czterodrogowym , z samym zbiorniku?
Co mi radzicie?
Wymienić zbiornik? Wymienić zbiornik, membranę i założyć prefiltry liniowe na membranę? Olać system z podwójną wylewką, zrobić prostą akwarystyczną osobną osmozę na wodę techniczną w garazu, a pod zlewem mieć tylko na wodę pitną?
Może wykosztować się i kupić system bez zbiornika, ten przepływowy z pompką? Co moze być przyczyną takich problemów?

GreguS

Problem z tego co opisujesz może tkwić w zbiorniku.
Wymieniłeś membranę, ok
ale w zbiorniku pozostała woda... zbiornik należałoby dezynfekować,
opróżniać kompletnie z wody, uzupełnić ciśnienie, wypłukać, dopiero zamontować.
Swoją drogą skok TDS to nie tragedia, masz bardzo dobre parametry. Ja np. mam około 20, 25
a najmniejszy osad się nie pojawia, ani w żelazku ani w czajniku.
System z pompą o większej wydajności (400gpd) bez zbiornika pozbawia problemów związanych ze
stojącą wodą w zbiorniku.
Pobierając wodę nigdy w całości nie wymienia się jej, co sprawia, że zanieczyszczenia z czasem się kumulują,
a jeśli ktoś ma np. zbiornik obok źródeł ciepła (np. zmywarki) to potrafią się znaleźć oznaki życia i ich wydzieliny (smród).

Biały osad może wynikać ze zwykłych pomyłek domowników  :not speak: zamiast wody z filtra wleje inną, nawet się nie zastanowi
a już na pewno nie przyzna  8)
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

maciej40

Nie, nie biały osad to nie pomyłka. Osobiście to sprawdziłem. Czyli TDS na wyjściu membrany RO 7 to jest dobry parametr i świadczy o czystej wodzie, nie musi być 0-1?
A może dołożyć filtr 10 cali ze złożem demineralizującym jako że jest bardziej wydajny?
Co do zbiornika - wymienię. Czy lepsze są zbiorniki metalowe z teflonem w środku np. http://czystawoda.pl/pl/p/12-litrow-3%2C2-galona-Zbiornik-bialy-metalowy/99  czy  plastykowe z AF?

Co do tych systemów "komputerowych"bezbiornikowych. To działa? Taki jak ten np: http://sklep.osmoza.pl/system-ro-800-mega-wydajny-p-1002.html? A może coś innego, lepszego, a może wydajność 400 gal/dobę starczy do celów spożywczych?
Czy ta zintegrowana pompa nie jest głośna?


GreguS

400 wystarcza i jest tańszy w wksploatacji - jedna membrana zamiast dwóch
pompa jest w miarę cicha, słychać że pracuje ale nie przeszkadza i to tylko przy poborze wody z wylewki
Demineralizacja będzie zbędna, chyba że chcesz wodę do akumulatora. To też podnosi koszty...
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

maciej40

Co do tego oczyszczania - czy przy wartości TDS wody wchodzącej 330 to woda wychodząca o TDS 8 świadczy o dobrym oszczyszczeniu? Na logikę świadczyłoby to o 97,5% oczyszczeniu wody.

Przy błonie 75GPD mam restryktor 420. Czy mogę tę wartość zmienic na inny restryktor by jeszcze bardziej usprawnić działanie membrany (ilość odrzutu nie jest ważna)?

Co do tych bez zbiorników - rozpiętość cen jest olbrzymia? Czy w tych droższych płaci się za wygląd lub łatwość wymiany?Czy wchodzić w technologię twist czy raczej wziąść klasyczne by mieć w miarę tanią ekspolatację?

GreguS

Tak, to bardzo dobrze działająca membrana.
Restryktor - czyli ogranicznik przepływu wpływa kilka parametrów:
1) ilość wody kierowanej do odrzutu
2) ilość produkowanej czystej wody
3) żywotność membrany
Jakość wody, tutaj może mieć, ale bardzo minimalne znaczenie stosunkowo do powyższych wymienionych.

I tak: zmniejszenie wartości ogranicznika - podniesie ciśnienie na membranie, zwiększy uzysk czystej wody, zmniejszy wartość odrzutu,
ale zasadniczo skróci żywotność membrany, czasami nawet do roku, ze względu na słabsze spłukiwanie zanieczyszczeń z powierzchni membrany osmotycznej,
Działanie odwrotne daje dokładnie przeciwne efekty.

Te bez zbiorników - zasada działania taka sama dla każdej wersji cenowej,
to dokładnie jak z samochodem jeden i drugi jeździ - tylko jeden jest ładniejszy, ma ciekawsze światełka, jakieś pierdółki itp.
Twist - wygoda wymiany ma swoją cenę, często wielokrotnie wyższą, trudniej o wkłady, mniejszy ich wybór, jak pęknie zaczep to filtr do wyrzucenia,
w zwykłym wymieniasz obudowę i żyjesz dalej.  :kacsint2:
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

maciej40

Dzięki za informacje. Czyli jak założę restryktor 550 do membrany 75 GPD to powinno to wydłużyć jej żywotność, zwiększyć ściek, ale nie powinno wpłynąć na jej działanie?

GreguS

Ogólnie można przyjąć, że  tak, ale w zależności od ciśnienia w sieci można sprawić, że opłacalność (zużycie wody vs czysta woda)
wygeneruje kosmiczne koszty, można też doprowadzić do nieodpowiedniej pracy całego systemu, ograniczając ciśnienie czystej wody,
co sprawi, że system nie będzie się wyłączał, tylko będzie pchał wodę do ścieku non-stop,
nie bawiłem się na dokładne wyznaczanie na ile można odstępować od zaleceń w tym zakresie,
to teoria wynikająca z kilku prostych testów, żeby arbitralnie się wypowiedzieć, musiałbym potestować na konkretnym systemie,
przy różnych ciśnieniach, z miernikami i czujnikami, więc spokojnie można by zrobić osobne ćwiczenia na Uniwerek, tudzież Polibudę,
a dla zawziętych zrobiłby pracę dyplomową  :behappy:
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

maciej40

Gregu - dzięki za pomoc. Spróbuję wymienić zbiornik, i zobaczę jak będzie. A jak się wkurzę to  wymienię na bezbiornikowca

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022