Mineralizator nie mineralizuje wody

Zaczęty przez hsurim, Luty 01, 2015, 10:49:42 AM

« poprzedni - następny »

hsurim

Na wstępie, witam serdecznie wszystkich Użytkowników.

Korzystam z RO od około 7-8 lat - system RO6
Przez te lata, mam ciągle problem z właściwą mineralizacją wody - opieram tę tezę, na podstawie pomiaru ppm.
Czytałem (chyba) sporo na temat właściwego montażu i eksploatacji nowych wkładów, ale żadna zmiana, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
Chodzi o to, że nie zauważam (praktycznie) żadnej różnicy w wodzie - niezależnie, czy przepływa przez mineralizator, czy też nie.

Jak montuję wkłady - wskazówki znalezione w Internecie.
1. po wymianie wkładu węglowego (małego), przepłukuję go przez kilkanaście minut
(podobno, nieprzepłukanie, potrafi zniszczyć mineralizator)
2. Nowy wkład mineralizujący, "aktywuję", przez powolny przepływ wody z samej membrany (zawór zbiornika zamknięty) przez ponad godzinę.
Po takich zabiegach, np. woda poza mineralizatorem mająca 20 ppm, po przepływie przez mineralizator (1, lub 2 szklanki) ma albo identyczną wartość, albo (sporadycznie) 1-2 ppm więcej
Stosowałem mineralizatory przeróżnych producentów i za każdym razem efekty identyczne.

Co mogę robić niewłaściwie, że brak jest oczekiwanej mineralizacji wody ??
Bardzo proszę o wskazówki, za które z góry dziękuję. :)

p.s.: Jedno, co mi jeszcze przychodzi do głowy, to umocowanie mineralizatora w pozycji pionowej - gdzie zasilanie w wodę byłoby od góry a ujęcie od dołu.
Przypuszczam, że ewentualnie jeszcze to, mogłoby poprawić efekt, gdyż niewykluczone, że podczas przepływu wody, granulki zbrylają się i ... woda, siłą rzeczy, przepływa tam, gdzie ma łatwiej - tzn. ponad nimi, górą, bo wkład jest w pozycji poziomej.

Paweł

Witaj na forum,

Odnośnie Twojego posta... jakie wkłady stosujesz? - konkretnie proszę,
po drugie, mineralizacja wody, to ogólnie bardziej uspokojenie maentalne niż rzeczywiste działanie,
z czystej chemii wynika, że ilość minerałów jakie uzyskasz stosując wkład mineralizujący - oparty
zazwyczaj na złożu dolomitowym - jest conajmniej znikomy, jako że kontakt wody ze złożem
jest bardzo krótki, w dodatku otrzymujesz mieszaninę wody z minerałami nieorganicznymi, trudno przyswajalnymi
dla naszego organizmu. Jeśli mimo wszystko chcesz koniecznie korzystać z mineralizatora, to odpowiedz na pierwsze pytanie.

Jeśli chodzi o post scriptum - dobrze kombinujesz, ale to stosunkowo niewielki uzysk, najwięcej do tematu może wniść rodzaj złoża i wkładu.

hsurim

Na wstępie, dziękuję za zainteresowanie.

To może wymienię wszystkie etapy:
1. wkład sznurkowy 10 μm
2. wkład z węglem z łupin kokosowych oraz złożem KDF
3. wkład sznurkowy 1 μm
4. membrana
5. wkład liniowy, węglowy H2oo
6. wkład mineralizujący (obecnie) H2oo z DOLOMITem - mam jeszcze na kolejną wymianę, inny wkład AquaFilter.

Wiem, że minerałami przyswajanymi są te, które w wiązaniach posiadają węgiel - są to te, pochodzenia organicznego.
Wodę po mineralizacji, potrzebuję tylko i wyłącznie do bezpośredniego spożycia - aby nie była zbyt miękka.
Zaś do przygotowywania wszelkich posiłków, używam tylko i wyłącznie tej czystej chemicznie, nieprzepływającej przez mineralizator wody.

Kieruję się licznymi doniesieniami, że po przepływie przez mineralizator, woda (u innych) ma 40-60 ppm.
I tym samym, zastanawiam się, dlaczego u mnie jest tak, jakby tego mineralizatora nie było, choć fizycznie on jest (??)

GreguS

Cytuj6. wkład mineralizujący (obecnie) H2oo z DOLOMITem

to mówi wszystko...

zmień na AF, potem daj znać, co z pomiarami.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

hsurim

Hm ... domniemam, iż 'niescenściem' jest złoże dolomitowe (??)

Dzisiaj już mi się nie chce grzebać, ale ... pojutrze, znajdę na pewno trochę czasu, to szybko wymienię.

hsurim

@GreguS, Twoja sugestia, sprawdziła się.
Dzięki niej, możliwość realnego mineralizowania wody, przyśpieszyłeś u mnie o co najmniej pół roku.
Mineralizowanie wody - w zależności od czasu przepływu wody - teraz wynosi od 45 do 160 ppm (przy czystej wodzie ok. 20)

Z ciekawości przeciąłem stary (1 miesięczny) wkład  mineralizujący H2oo i ... to się nadaje chyba tylko na podłoże do akwarium.
Nie bardzo widać było, co tam miałoby się rozpuszczać w wodzie - drobniutkie, błyszczące kamyczki.

Dziękuje raz jeszcze i pozdrawiam.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022