krótka żywotność membrany

Zaczęty przez Ssebastiann, Lipiec 30, 2014, 21:53:42 PM

« poprzedni - następny »

Ssebastiann

Mam pytanie odnośnie membrany. Mam filtr RO7 od 3 lat i jak dotąd to średnio 2 lub 3 razy w roku zmieniam membrane. Ostatnia wymiana była w kwietniu 2014, wymieniłem wtedy wszystkie wkłady wstępne, liniowe, jonizator, membrane (75) ogranicznik przepływu ( flow 450) . Przeprowadziłem dezynfekcje systemu, a nastepnie godzine płukalem cały system bez membrany i filtrów liniowych, po płukaniu zalożyłem membrane i filtry liniowe. Zawsze od 3 lat tak robie i zawsze jest ok przez pierwsze 2 miesiące wtedy wartość ppm wynosi okolo 42. W połowie lipca wartość ppm wynosiła już 70, wymieniłem więc wkłady wstepne i liniowe licząc że może to coś pomoże niestety dzisiaj ( 30 lipiec ) mierze a tu 120ppm, czy ktos może miec pomysł dlaczego membrana tak szybko się zuzywa? Wode używamy tylko do celów spożywczych około 5 litrów dziennie. Troche kosztowny jest ten system przy tak częstych wymianach wychodzi prawie 1000zł rocznie :( Albo mam takie ścieki w kranie abo coś robie nie tak :/ Ale przeszukałem już cale forum i nie mam pojęcia co może być źle.

GreguS

#1
Proszę o więcej informacji,
jaki rodzaj ujęcia, skąd woda, region,
czy były robione badania wody,
blok, domek?
czy spada ciśnienie wody,
czy wszystko jest dobrze podłączone?
czy płukanie membrany robisz z odłaczonym zbiornikiem?
czy płukasz zbiornik osobno, w sensie dezynfekujesz, ale tak,
żeby wylać zupełnie wodę ze zbiornika?

Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Ssebastiann

No więc mieszkam w Irlandii, na osiedlu szeregowych domków wolnostojących  i woda tu w kranie do czystych nie należy jak zmierzyłem wartość ppm to około 380 - 450, po 3 miesiącach czasami filtry wstępne potrafią miec ciemnobrunatny kolor. Jeśli chodzi o podłączenie to kilka razy sprawdzałem i wszystko wygląda ok. Nie wiem jakie jest ciśnienie  systemie ale zbiornik napełnia się dość szybko do 10 litrów.
Przy wymianie filtrów wstępnych odłączam całą reszte i płukam tylko nowo założone filtry wstępne.
Jeśli chodzi o wymiane membrany i dezynfekcje to wyciągam fitry wstępne i membrane z budowy, odłączam filtry liniowe, spuszczam wode ze zbiornika zostawiam w nim zawór otwarty i wtedy podłączam urządzonko do dezfakcji wg schmatu sypie proszek i napuszczam wody. Po napełnieniu zbiornika wszystko spuszczam, jeszcze raz napełniam woda już bez urządzena do dezynfekcji ale z założonymi filtrami wstępnymi, znowu spuszczam wode i teraz dopiero wkładam membrane do obudowy i podłączam filtry liniowe. Zbiornika osobno nie dezynfekuje bo nie tylko tak jak opisałem, nie wiedziałem że można go osobno zdezynfekować, jako zrobić ?
Dziękuje.
Sebastian.

GreguS

#3
Więc zaczynając od początku... wynik 450 to jest konkretny syf, więc membrana rzeczywiście może długo nie pociągnąć,
żeby zmniejszyć koszty eksploatacji lepiej zamówić hurtem po 10szt. wkłady wstępne (20um, 5um oraz węglowy blokowy)
i wymieniać je co trzy miesiące koniecznie. Wtedy jest szansa, że membrana pociągnie dłużej.
Jeśli chodzi o proces dezynfekcji - ogólnie proszek do dezynfekcji zawiera chlor - substancję wybitnie szkodliwą dla membrany,
dlatego warto ją przeprowadzać raz na pół roku, rok, natomiast inną czynnością, którą warto zrobić przy wymianie
filtrów, to czyszczenie dokładne - do białości, pojemników na wkłady, to samo z membraną, wyciągamy i dokładnie
obudowę czyścimy, membranę też można przepłukać pod bieżącą wodą. Trochę pracy to wymaga, ale wpływa na dłuższą żywotność.
Warto użyć płynów do naczyń :)

Co do zbiornika. Jeżeli dezynfekowałeś razem ze zbiornikiem, w sensie napełniałeś uzyskanym roztworem zbiornik,
to jeżeli nie opróżniłeś go do końca (odwrócony do góry "nogami", pompowanie przez wentyl, aż nic nie będzie leciało),
to znacząco skróciłeś żywotność membrany poprzez chlor, który "wyżarł" w niej większe otwory, co się przekłada na gorszą
filtrację. Więc jeśli chcesz dezynfekować zbiornik, choć to nie jest konieczne, a już na pewno nie przy kazdej wymianie wkładów,
to lepiej zrobić to z dokładnym przepłukaniem i wylaniem wody.
Najlepiej na czas dezynfekcji zakręcić dopływ wody do zbiornika i płukać bez niego, przez samą wylewkę.

Daj znać jakie efekty walki z kosztami. Tak na marginesie - jak Ci wyszło 1000pln z eksploatacji filtra?

Ps. Jeśli masz na to wpływ to polecam filtr wstępny BigBlue na wejściu wody do budynku,
jeśli masz taką możliwość, albo podwójny 2xBigBlue 10" z węglem, ale sam BB 10" już sporo Ci pomoże.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Ssebastiann

#4
Dziekuję za szybką odpowiedź :) Bardzo pomocne to forum zastosuje się do Twoich porad przy nastepnej wymianie.

Dezynfekcje robię wg instrukcji którą dostałem razem ze sprzętem do dezynfekcji :

- zakręcam dopływ wody
- spuszczamm wode ze zbiornika
- obracam zbiornik do góry nogami i spuszczam powietrze przez zawór ( później ustawiam zbiornik w normalnej pozycji )
- wyiągam wkłady wstępne i membrane z obudowy, pojemniki wkładów wstępnych płukam letnią wodą a obudowy membrany wcale nie tykam ( następnym razem zastosuje się do Twojej wskazówki ) i montuje wszystko spowrotem bez membrany i wkładów, odłączam filtry liniowe i podłączam wg schematu system do wylewki oraz podłączam filtr dezynfekujący  kierunku odwrotnym do zaznaczonego na korpusie, wsypuje proszek do dezynfekcji
- napełniam zbiornik przy zamkniętej wylewce, wstrząsam nim i zostawiam wszystko na 15 min.
- otwieram wylewke, pompką pompuje zbiornik do 0,6 bar i wypuszczam z niego wode.
- odłączam filtr dezynfekujący i 2-3 razy napełniam i spuszczam wode ze zbiornika.
- montuje wszystko spowrotem i wkładam wkłady i membrane.



W sumie to za zestaw wkładów jakie kupilem tydzen temu na nastepny rok wydalem dokładnie 876 zł plus jakieś tam drobiazgi wężyki zapasowe, proszki do dezynfekcji, zawór czterodrożny, 2 ograniczniki przepływu wyszło prawie 1000 zł.

Wkłady jakie kupiłem to:
4 komplety wkładów wstepnych (20um, 5um oraz węglowy)
2 membrany te wydajniejsze TFC 125 ( mam nadzieje że dłużej wytrzymają )
po 4 szt wkładów liniowych AISTRO i AIMRO
po 2 szt wkładów liniowych AIFIR 2000

Wkłady kupuje online na stronie sklepu aquafilter, na początku kupowałem na allegro, ale woda z filtra śmierdziała jakby spaloną gumą, po kilku miesiącach doszedłem, że winne są za to czarne uszczelki we wkładzie węglowym blokowym, które strasznie śmierdziały, we wkładach z aquafilter uszczelki te są białe i już nie śmierdzą.

tylko nie wiem czy te wkłady liniowe tez tak często wymieniać, do tej pory wymieniałem razem z wstępnymi co 4-6 miesięcy a AIFIR2000 co 6 m-cy. A i jeszcze jedno pytanie do jakiej wartości ppm mogę poczekać z wymianą membrany, zawsze wymieniałem powyżej 100 ?

Dam znać za jakiś czas jak sobie radze, dziękuje i pozdrawiam.

GreguS

Wkłady węglowe liniowe są do wymiany co pół roku, bo tyle węgiel aktywny jest aktywny,
węglowy blokowy lepiej razem ze wstępnymi, chyba, że w wodzie u Ciebie nie stosują
dużej ilości chloru, ale ponieważ syf masz okrutny, więc lepiej wszystkie trzy razem,
ewentualnie można jeszcze zmienić układ wstępnych mechanicznych pianek na 5 i 1,
a na końcu dać węgiel wcześniej odmoczony w wodzie przez 15 minut. To też może pomóc,
ale wtedy wymiana na bank co 3 miesiące.

Ogólnie przy dużym zanieczyszczeniu lepiej,
żeby wkłady pracowały w układzie -> wejście wody -> pianka 5 (lub 20) -> pianka 1 (lub 5) -> węgiel blokowy
w przypadku węgla blokowego można jeszcze kombinować z różnymi odmianami tego wkładu
np. FCCBKDF, FCCB, przy czym zawsze to musi być wkład węglowy.

Jeśli chodzi o proces dezynfekcji, to wygląda dobrze to, co robisz. W kwestii zakupu membran,
to w cenie AF 125gpd masz FILMTEC 75gpd - wydajność inna, ale jeśli chodzi o jakość wykonania,
to FILMTEC bije na głowę AF. Pamiętaj też, że membrana 125gpd potrzebuje restryktora 550, a nie
420 jak przy 75gpd. Niedostosowanie restryktora, może doprowadzić do przedwczesnego zapchania
membrany.

W liniówkach masz niepotrzebnie AISTRO - to jest wkład zmiękczający, który jest zupełnie nieprzydatny
na wodzie wychodzącej z membrany, która jest już miękka - powinien być AICRO.
Druga liniówka to AIMRO - wkład mineralizujący - wystarczy wymienić raz w roku.
AIFIR 1000 lub 2000 - najlepiej raz na rok razem z mineralizatorem

Powodzenia w eksploatacji.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Paweł

Hej, że tak się dołączę do rozmowy,
Ja sobie dla testu,
na stronie sklep osmoza dodałem to, co (Ssebastiann) kupiłeś i wyszło mi
756 pln i to wszystko bez żadnych zniżek, ale przy zrobionych zakupach
ponad 1000pln, tak jak ja mam 10% rabatu, to dałoby mi poniżej 700pln
Piszę, bo mnie też zaciekawiła ta suma i chciałem zobaczyć jak to możliwe, no chyba,
że liczyłeś jeszcze z przesyłką, ale to i tak za dużo.

Daj znać jak tam wygląda funkcjonowanie Twojego filtra,
będziesz zakładał może ten filtr na cały budynek?

Pozdrawiam i też życzę powodzenia

Ssebastiann

Ja kupowałem na stronie sklepu sklep-aquafilter.pl:

wkłady wstepne kpl 3szt 28,50zł x4 (114zł)
Membrana TFC125 - 210zł x2 (420zl)
AISTRO 20zł x4 (80zł)
AIMRO 28zł x4 ( 112zł)
AIFIR2000 - 90zł x2 (180)
ogranicznik przepływu x2 nie mają na stronie ale po kontakcie telefonicznym dodali o zamówienia za dwie sztuki dałem 50zł


Wychodzi troche ponad 950zł plus pierdołki typu wężyki, zaworki, klucz do membany w sumie ok1000zł.
Wysyłka była gatis :)

ps: zmieniłem już sklep na osmoza.pl bo widze że mają taniej nawet produkty aquafilter i juz dokonałem tam pierwszych zakupów dla rodziców.

Jeszcze poczekam ze zmianą membrany do września bo teraz mam przy pomiarach tds 98-99 jednostek a membrane wymieniałem w kwietniu tego roku wiec jeszcze ją przeciągne do września i za jakis czas dam znac jak śmiga :)
Na cały dom nie założyłem bo mam małe ograniczenia.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022