Jakość wody po kilku godzinach

Zaczęty przez Pegoix, Październik 11, 2019, 18:26:17 PM

« poprzedni - następny »

Pegoix

Dzień dobry
Posiadam RO7 z komputerem. Podczas pracy  filtr pokazuje wartość od 8 do 20 ppm. Po kilku godzinach i puszczeniu wody komputer zaczynać sygnalizować błąd brudnej wody i parametry wskazują czasami nawet 200ppm, po chwili wartości spadają do znów w okolice 10. Czym większa wartość  tym więcej wody musi upłynąć aby uzyskać dobry wynik. Po zakręceniu wody w zbiorniku i puszczeniu wody problem dalej występuje. Filtr ma miesiąc problem występuje od początku.

polak7

U mnie jest to samo. Mam dwa systemy bezzbiornikowe - zjawisko występuje na obu. Pisałem w tej sprawie do sklepu Global Water. Odpowiedź:

CytujFakt, że przez chwilę po okręceniu wylewki woda ma większą ilość ppm, jest normalnym zjawiskiem. Nie jest to wina wkładu węglowego. Jeśli po chwili ppm spada do 10, wszystko jest w porządku.

pablo1809

Jakie masz wkłady w tym systemie i gdzie jest zainstalowany czujnik ppm (po którym wkładzie)?

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

polak7

Nie mam czujnika. Mierzyłem miernikiem TDS w różnych odstępach czasu po puszczeniu wody.

Mam ten system: https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-compact-400-p-2046.html

Pegoix

Czujnik jest zaraz po membranie. Rozumiem że to ma kontrolować jakość wody. Jednak że jest bardzo irytujące szczególnie gdy filtr popracuje krótko i wartość ppm nie spadnie,wtedy to "wyje cały czas". Zamontowałem zaworki zwrotne przed czujnikiem - nie pomogło. Jakieś sugestie prócz fizycznym uciszeniem ustrojstwa?

hsurim

#5
Spróbuj jeszcze nawinąć trochę taśmy teflonowej pod oringi na membranie - tutaj może być słabe uszczelnia i kranówka wówczas przedostaje się do obiegu czystej wody (??)

pablo1809

@polak7
Mierniki TDS potrafią być zawodne. Jeżeli bateria będzie słaba, nie opłukasz ich po użyciu lub nie skalibrujesz raz na jakiś czas to mogą Ci przekłamać wyniki. Sprawdź ile masz ppm przed membraną (kranówka) i po membranie (odepnij wężyk od kolejnych wkładów). Jeżeli po osmozie poziom ppm jest niski i stały to za podwyższenie wartości odpowiedzialne są wkłady węglowe i mineralizator.

@Pegoix
Jeżeli masz zaworki zwrotne po membranie a TDS nadal rośnie to masz nieszczelne połączenie membrana/obudowa. Wyjmij membranę z obudowy i sprawdź stan obu oringów na jej końcu oraz uszczelki. Oringi nie mogą być zawinięte ani w żaden sposób zdeformowane. Przesmaruj je wazeliną kosmetyczną lub silikonem i umieść ponownie w obudowie. jak masz taśmę teflonową to możesz zastosować patent hsurima, ale nie przesadzaj z tym teflonem bo Ci oringi wyskoczą z gniazd i nie będzie tam w ogole uszczelniania.

@hsurim
Dobry pomysł z tym teflonem.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

polak7

@pablo1809
Sprawdziłem. Przed membraną prawie 300 ppm. Po membranie poniżej 10 ppm. Sprawdziłem też po filtrze węglowym: ponad 100 ppm i spadało w czasie do wartości poniżej 10 ppm przez jakieś 40 sekund, czyli mniej więcej tyle czasu ile trwa obniżanie wartości ppm na wylewce.
Z powyższych pomiarów wynika, że winowajcą jest filtr węglowy znajdujący się za membraną. Pytanie: co może się z niego rozpuszczać w wodzie i czy jest to bezpieczne? Mogę coś z tym zrobić czy nie przejmować się?
Sklep twierdzi, że:
1) jest to normalne zjawisko
2) nie jest to wina filtra węglowego

Mój filtr węglowy:
Wkład węglowy liniowy z łupin orzecha kokosowego 2" model GW-CCA-L2
z tego zestawu: https://sklep.osmoza.pl/gw-set-cw-p-959.html

Nie jest to wina mineralizatora, bo go nie używam.
Pomiary robiłem na dwóch miernikach TDS, które zostały zakupione pół roku temu, więc bateria jest mocna.

hsurim

#8
Czy przed normalnym użytkowaniem RO, płukałeś (i) filtr węglowy ?

polak7

Zestaw RO został złożony i przetestowany przez sklep zanim do mnie dotarł. Ja go miałem tylko podłączyć u siebie.

Wymieniałem niedawno wkłady i przepłukiwałem wkład węglowy końcowy wodą z membrany (ok. 5 minut), tak jak mi polecono w sklepie:
CytujPrzy wymianie wkładów, może Pan przepłukać wszystkie trzy wkłady jednocześnie. Po kilkuminutowym płukaniu można podłączyć przewód do membrany.
Filtr końcowy węglowy proszę przepłukać spuszczając kilka litrów wody z kranika.

Po wymianie wkładów sytuacja wygląda tak samo.

hsurim

#10
Przepłucz zatem ten węglowy kilkakrotnie wodą ze zbiornika, aby (dzięki ciśnieniu) pozbyć się skuteczniej drobin węglowych.
Aby mieć pewność, że cały wkład w nim pracuje (jest mokry), na czas płukania unieś wyjście z tego filtra, aby go w ten sposób ewentualnie jeszcze odpowietrzyć.
Wczoraj sprawdzałem u siebie i ... 'wzbogaca' mi wodę (na krótko) o około 10 ppm

polak7

Mam system bezzbiornikowy. W jaki sposób mogę go efektywnie przepłukać?

hsurim

#12
Hm ... ja bym puścił wodę na kilka godzin.
Na początek bym (jak pisałem) uniósł odpływ filtra węglowego - aby ewentualnie odpowietrzyć.
Potem nawet opuścił, aby lepiej spływały drobiny węgla.

Sam się przymierzam do systemu bezzbiornikowego i się zastanawiam, PO CO ten filtr węglowy - u mnie raczej go nie będzie ??
W systemie ze zbiornikiem jest wskazany ze względu na wyeliminowanie 'smaku' gumy z której zrobiony jest balon w zbiorniku.

polak7

Kilka godzin? :) chyba bym basen wypełnił taką ilością wody.
Też się zastanawiam po co jest filtr węglowy po membranie. Może po prostu go odłączyć? Może ktoś napisać po co on jest w systemie bezzbiornikowym?

hsurim

To puść na pół godziny i potem sprawdź.

polak7

Odłączyłem filtr węglowy i okazało się... że byłem w błędzie. Problem nadal występuje. To jednak jest problem na poziomie membrany. Czyli sklep miał rację twierdząc, że to nie wina filtra węglowego. Zbyt pobieżnie przeprowadziłem wcześniejszy test - powinienem sprawdzić to dokładniej.

Czyli pozostaje sprawdzenie Twojego pomysłu z taśmą teflonową pod oringi. Ciężko się dostać do membrany w tym systemie, więc zrobię to jak będę miał trochę czasu, może w weekend. Dziwne, że to zjawisko występuje w moich dwóch systemach bezzbiornikowych. Sklep twierdzi, że to normalne zjawisko - może nie wiedzą jak mu zaradzić?

polak7

#16
Podjąłem dzisiaj próbę próbę nawinięcia taśmy teflonowej pod oringi w membranie.

Najpierw otworzyłem obudowę zestawu RO:


Następnie wyjąłem membranę wraz z obudową:


Niestety nie byłem w stanie odkręcić obudowy gołymi rękoma, a nie miałem żadnych narzędzi. Muszę zakupić klucz do obudowy membrany.

Poniżej zdjęcie membrany ze strony www sklepu. Rozumiem, że taśmę zawinąć pod oring zaznaczony czerwoną strzałką?

hsurim

#17
Oringi, pod które zamierzasz nawinąć taśmę, są po przeciwległej stronie (2 szt.), gdyż to właśnie tam istnieje możliwość przedostania się wody brudnej do czystej - od strony membrany jest woda brudna a za oringami czysta (osmotyczna).

Jak masz cienką taśmę, to nie więcej niż 4-5 zwojów. Przy grubszej 2-3.
Wsuwaj membranę powoli, aby nie uszkodzić (zawinąć) oringów.

polak7

Rozumiem, to ma sens.

A który klucz do filtra wybrać? Bo są różne rodzaje:
https://sklep.osmoza.pl/klucze-do-filtrow-c-14_15.html

hsurim

#19
Do filtrów wstępnych będzie inny i do membrany inny.
Musisz dobrać odpowiednie.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022