Zakup filtra z jonizatorem

Zaczęty przez zgred, Styczeń 10, 2020, 15:10:46 PM

« poprzedni - następny »

zgred

Witam, wszystkich.

Chce kupić filtr RO7 z mineralizatorem i jonizatorem, bez zbiornika, niestety upatrzony przeze ( RO7 400 ) mnie model okazał się o 2cm za głęboki i nie mieści mi się do szafki (~26,5cm). Opcją jest zrobienie własnego mocowania do podzespołów, ale było by z tym trochę roboty więc poszukałem innych rozwiązań i natrafiłem na dwa interesujące:
Compact 400
oraz
High Flow z jonizacja

W przypadku compact 400 mamy w zasadzie to samo co w RO7 tylko bez ostatniego elementu jonizatora. Więc pojawia się pytanie czy można na wyjściu compact 400 dołożyć jeszcze GW-BCRR-l2 a jeśli tak to co jest potrzebne żeby to zrobić (jakie dodatkowe złączki, wężyki. pojemnik na wkład)?

Drugie rozwiązanie High Flow jest jeszcze ciekawsze, ale tutaj pojawiają się większe koszty, głównie z uwagi na element Biocera Antioxidant Alkaline 11 który kosztuje 300zł/rocznie. Więc pojawia się pytanie jaka jest rzeczywista różnica pomiędzy
Biocera Antioxidant Alkaline 11 a  GW-BCRR-l2 poza tym że jeden kosztuje 300zł a drugi 60zł? Czy jest sens inwestować w ten droższy albo może inaczej, kiedy warto zainstalować ten droższy a kiedy wystarczający będzie GW-BCRR-l2?

Pozdrawiam
"Bądź takim rodzajem człowieka, że gdy Twoja stopa dotyka podłogi, gdy rano wstajesz, diabeł w piekle mówi: Ooo k...., wstał..." – Dwayne Johnson

GreguS

Między wkładami o które pytasz jest zasadnicza różnica w skuteczności,
Turmalin delikatnie wpływa na jakość wody, natomiast złoże Biocera ma dość
wydajną mieszankę minerałów, która znacząco poprawia parametry wody w kontekście pH i ORP.
Możesz najpierw eksploatować bez żadnego z powyższych wkładów Compact 400, przekonać się czy przesiadka
z kranówki Ci wystarczy, a dopiero z czasem sobie dołożyć wkład na który się zdecydujesz.
Do montażu będziesz potrzebować dwie złączki plus uchwyty. Montaż wtedy na wężyku nie sprawia żadnych trudności.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

zgred

Dziękuje za szybką odpowiedź.
Czyli jak rozumiem niezależnie czy zakupiłbym ten RO7 czy Compact 400 i dodał GW-BCRR-l2 to szału nie będzie jeśli chodzi o pH czy ORP?
Bo przyznam szczerze to pH jest dla mnie dość istotne, stąd właśnie pomysł na zakup filtra z jonizatorem. Czyli na wyjściu RO7 400 albo Compact 400 z GW-BCRR-l2 to na jakie pH mogę liczyć - takie jak wody wejściowej?
"Bądź takim rodzajem człowieka, że gdy Twoja stopa dotyka podłogi, gdy rano wstajesz, diabeł w piekle mówi: Ooo k...., wstał..." – Dwayne Johnson

GreguS

Mniej więcej tak, w niektórych przypadkach nieco podniesie pH (ciężko dokładnie powiedzieć o ile, bo to też zależne od parametrów wody wejściowej),
ale to zupełnie inna bajka niż we wkładach Biocera. Jeśli rzeczywiście ma to być odczuwalna różnica, to trzeba się nastawić na ten droższy wkład.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

mcm

#4
Jako ciekawostkę wrzucam zdjęcie jakby ktoś się zastanawiał co jest w środku filtra Biocera AA (ten niebieski) i jak się tam układają te ich złoża.
https://imgur.com/72LwwKH
Idąc od pustego trójkąta zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, taki był kierunek przepływu wody.

piotrdab

A czy ktoś ma doświadczenie, albo wiedzę nt. skuteczności wkładu L-YOUNG? Ma nie tylko mineralizować, ale i podnosić pH, zmniejszać ORP do -400mV, etc. Jest w atrakcyjnej cenie w stosunku do innych RedOx.

GreguS

Sytuacja dokładnie taka sama jak w wyżej opisanych przypadkach.
Objętość wkładu, czyli ilość złoża już ma znaczenie, a później kwestia tego, co to za złoże.
Tutaj cena jest wprost proporcjonalna do jakości.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

mcm

Cytat: piotrdab w Marzec 18, 2021, 18:05:21 PM
A czy ktoś ma doświadczenie, albo wiedzę nt. skuteczności wkładu L-YOUNG? Ma nie tylko mineralizować, ale i podnosić pH, zmniejszać ORP do -400mV, etc. Jest w atrakcyjnej cenie w stosunku do innych RedOx.

Niedawno wymieniłem AIMRO na tego L-YOUNG od USTM. Jeżeli miernik TDS jest w stanie jakoś odzwierciedlić poziom mineralizacji to jest bardzo słabo. Po spuszczeniu np 5l wody i zmierzeniu TDS jest 14. Zbiornika na wodę nie mam więc przepływ jest bezpośrednio z membran, czyli bardzo mały (coś ok 0.5 litra na 1:30 min). Wg producenta przepływ może być do 2l/min :) Na AIMRO z tego co pamiętam było więcej. Podobnie dużo lepiej było z niebieskim wkładem Biocera. PH nie sprawdziłem, bo mi baterie padły w mierniku, ale wydaje mi się że też szału nie będzie. Do ORP nie mam miernika.

piotrdab

Czyli odczucia z użycia wkładu L-YOUNG masz znacznie gorsze, niż obietnice wypisane przez producenta na opakowaniu... Ze względu, iż dostałem nowy L-YOUNG, to go dołożę do swojego zestawu, pozostawiając jednak też AIMRO, bo AIMRO daje u mnie wzrost mineralizacji od 30 do 50 ppm. Jednak biorąc pod uwagę opinie @GreguS i @mcm to za bardzo nie mam dużych oczekiwań. Zobaczę, jak będzie u mnie, im więcej opinii będzie w necie na temat wkładu, tym łatwiej będzie wybrać w przyszłości.
A tak na uboczu - szkoda, że ten niebieski Biocera jest taki drogi...

Henryk7k

Ja od 3 miesięcy używam lYoung i poza tym że prycha z wylewki szału nie ma co do obniżenia redox u mnie nie było nawet na minus ale możliwe że nieskalobrowane urządzenie choć fabrycznie nowy niby skalibrowany więc nie wiem do końca. Jeszcze z miesiąc i pewnie go wyżuce i więcej nie będę zakładał żadnej mineralizacji ani innych wynalazków.
Pozdrawiam

piotrdab

Cytat: Henryk7k w Marzec 21, 2021, 16:49:49 PM
... szału nie ma co do obniżenia redox u mnie nie było nawet na minus ...
Mi najbardziej chyba zależy na podniesieniu pH, bo po osmozie mam tylko ok. 4. Ale czekam na mierniczek pH, i sobie posprawdzam ten L-YOUNG. Na zwiększenie pH najbardziej liczę, choć szkoda, że nie potrafi mineralizować choćby jak AIMRO.

mcm

Z tego co pamiętam to nawet AIMRO też podnosił PH. Biocera też dużo dawała jeśli chodzi o PH. Może spróbuję jeszcze kiedyś wkład Aquafilter AIFIR-200, ale jak będzie podobnie jak z tym L-YOUNGiem, to albo wrócę do Biocery, tylko tej mniejszej, albo po prostu zostawie AIMRO i tyle.

piotrdab

Po pierwszych dwóch dniach mogę stwierdzić, że miernik TDS nie wskazuje, aby wkład L-YOUNG można było nazywać mineralizującym. Oceniam, że dodaje do wody max 10 ppm, czyli prawie nic. Jedyne, co w tej chwili mogę stwierdzić w porównaniu do obiecywanym parametrów to... prychanie kranu. To jest obecne i to bardzo mocno, bo po nocy potrafi tak prychnąć, że woda odbija się od zlewu i obficie moczy spód szafki, która jest nad zlewem.
Czekam jeszcze na miernik pH, aby zweryfikować te obiecywane 9 na skali pH.

pablo1809

Cytat: piotrdab w Marzec 18, 2021, 18:05:21 PM
A czy ktoś ma doświadczenie, albo wiedzę nt. skuteczności wkładu L-YOUNG? Ma nie tylko mineralizować, ale i podnosić pH, zmniejszać ORP do -400mV, etc. Jest w atrakcyjnej cenie w stosunku do innych RedOx.

Co chcesz wiedzieć? Tak jakoś wyszło, że sprawdziłem skuteczność różnych wkładów w laboratorium.

Skuteczność wkładów mineralizujących, alkalizujących itp zależy od czasu kontaktu wody ze złożem. Jak dasz bardzo duży przepływ to nie zauważysz znacznej róznicy w stosunku do wody zasilającej. Jak przepływ będzie wolny, to minerały przejdą do wody oraz zauważysz wpływ na pH oraz ORP.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

piotrdab

#14
Oczywiście chętnie dowiem się więcej o zmierzonych parametrach wkładów, zwłaszcza porównawczych. Interesuje mnie:
(a) porównanie mineralizacji, jaką zapewnia AIMRO, L-YOUNG i Biocera (oczywiście przy tym samym przepływie, ale na pewno tak to mierzyłeś);
(b) porównanie zmiany pH po przejściu przez powyższe filtry;
(c) porównanie uzyskiwanego ORP.
Więcej parametrów nie znam, ale może jeszcze na jakieś warto zwrócić uwagę?
Twoje informacje pomogą w przyszłości w podejmowaniu decyzji zakupowych :)

Ja tymczasem zakupiłem najtańszy cyfrowy pH-metr i wreszcie mogłem pomierzyć ten parametr w dla swojej wody. Wziąłem próbki wody prosto z kranu, wody po osmozie oraz wody po osmozie i filtrach AIMRO+L-YOUNG (połączone szeregowo). Te dwa wkłady mam podłączone w szeregu, gdyż L-YOUNG bardzo słabo mineralizuje u mnie wodę - przy tym samym, powolnym przepływie wody dla AIMRO notowałem podniesienie TDS o 30-50 ppm, a dla L-YOUNG było to maksymalnie 10 ppm.
Wszystkie próbki wstawiłem do jednego naczynia z podgrzaną lekko wodą i poczekałem, aż temperatura próbek ustabilizowała się na tym samym poziomie +25 stopni. Dopiero wtedy przystąpiłem do pomiarów. A oto wyniki:
(1) woda bezpośrednio z kranu
TDS = 245 ppm; pH = 7.65;
(2) woda po osmozie
TDS = 14 ppm; pH = 6.95;
(3) woda po wkładach mineralizującym i alkalizującym
TDS = 45 ppm; pH = 9.65.
Zakładam, że nowy pH-metr mierzył poprawnie, bo wskazanie pH dla wody prosto z kranu różni się tylko o 0.05 od wartości podanej w pomiarze tej wody (fakt, że przed rokiem) w laboratorium.
Wniosek, jaki wyciągnąłem z tego prostego ćwiczenia jest taki, iż filtr L-YOUNG rzeczywiście podnosi znacząco pH wody, u mnie podniósł aż o 2.7! Taką samą wartość widziałem na reklamach wkładu Biocera (wzrost pH o 2 do 3), więc jestem w szoku, że tu tak dobrze wyszło dla polskiego wkładu. Jeśli więc moje pomiary nie są obarczone jakimiś błędami, które dyskwalifikują uzyskane wyniki, no to przynajmniej wkład L-YOUNG dotrzymał obietnicy, jeśli chodzi o poziom alkalizacji wody. (natomiast w ogóle praktycznie nie potrafi mineralizować)
Niestety nie mam miernika ORP, więc tu może czymś podzieli się kolega @pablo1809  :)

pablo1809

L-YOUNG dość długo testowałem w laboratorium.

Mineralizacja faktycznie nie była bardzo duża, ale z pewnością była większa niż większości wkładów... MINERALIZUJĄCYCH dostępnych na naszym rynku. Trzeba podkreślić, że podstawowym zadaniem tego wkładu nie jest mineralizacja. To jest tylko taki bonus.
Proponuję sprawdzić mineralizację jedynie po AIMRO oraz tylko po L-YOUNG. Montaż tych dwóch wkładów w jednym systemie jest według mnie błędem.

Jeżeli chodzi o podnoszenie pH, to wyniki oscylowały od 8,5 do 10,1. Zależało to oczywiście od szybkości przepływu oraz parametrów wody zasilającej. Sprawdź przy okazji pH tylko po AIMRO oraz tylko po L-YOUNG.

Niestety nie pamiętam już wartości ORP jaki udało mi się uzyskać. Rekord to był chyba -411 mV, ale wkład był nowy, przepływ też nieduży. Z reguły uzyskiwałem znacznie mniejsze wartości chyba około -150 mV. To było jednak kilka lat temu, a wiadomo pamięć w pewnym wieku bywa zawodna :)
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

piotrdab

#16
No to Twoje laboratoryjne testy utwierdziły mnie w tym, iż na moje potrzeby L-YOUNG trafia w sedno. Ma jeszcze znośną cenę (65 zł vs 300 zł za Biocerę), a podobnie alkalizuje.
Jak będę coś robił przy swojej osmozie, to może jeszcze sprawdzę mineralizację oddzielnie AIMRO, i oddzielnie L-YOUNG. Choć na logikę, jeśli u mnie są one w szeregu, to ich mineralizacja powinna się sumować. A wiem, że AIMRO dawało mi do 40-50 ppm przy bardzo wolnym przepływie. Skoro teraz mam może 50-60 ppm, to dedukowałem, iż L-YOUNG dodawał tylko <10 ppm.
Dlaczego połączenie szeregowe filtrów mineralizujących jest błędem?
Na forum wielbicieli kawy widziałem, jak ktoś się chwalił wieloma połączonymi szeregowo wkładami mineralizującymi, które pozwalały mu uzyskać wodę o mineralizacji porównywalnej z Muszynianką:

pablo1809

Cytat: piotrdab w Marzec 31, 2021, 20:56:02 PM

Dlaczego połączenie szeregowe filtrów mineralizujących jest błędem?
Na forum wielbicieli kawy widziałem, jak ktoś się chwalił wieloma połączonymi szeregowo wkładami mineralizującymi, które pozwalały mu uzyskać wodę o mineralizacji porównywalnej z Muszynianką:


Dlaczego jest błędem? Każdy kolejny mineralizator doda tylko kilka ppm do wody.
Istnieje coś takiego jak rozpuszczalność substancji w wodzie. Po prostu (w określonej temperaturze i ciśnieniu) nie ma możliwości dodać do wody więcej minerałów niż wynosi graniczna wartość. Idealnym przykładem jest mineralizator oparty na dolomicie. Czy przepuścisz przez niego wodę wolno, czy pozwolisz jej w nim pozostać przez noc, to wartość ppm na wyjściu będzie prawie identyczna.


PS. Minerały w wodzie wpływają na jej smak oraz na smak napojów, które z niej przyrządzamy. Wielu smakoszy kawy/herbaty stosuje wodę demi do przygotowania filiżanki ulubionego napoju.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

piotrdab

#18
Zrobiłem, jak @pablo1809 podpowiadał, a więc usunąłem ze swojego zestawu wkład AIMRO i zostawiłem tylko wkład alkalizujący.
Wykonałem też w międzyczasie pomiary, dla których zapewniłem tę samą temperaturę wody i na zmianę podłączałem albo sam filtr AIMRO, albo sam L-YOUNG. Przepuszczałem przez te wkłady powolnym strumieniem 1 litr wody z osmozy, po czym nabierałem wodę do pomiarów TDS. Woda prosto po osmozie ma u mnie 12 ppm.
Wyniki
(a) tylko wkład AIMRO: 36 ppm -> a więc wkład dodał do wody 24 ppm;
(b) tylko wkład L-YOUNG: 17 ppm -> wkład dodał do wody tylko 5 ppm.
Moje wnioski
Po pierwsze: L-YOUNG praktycznie nie mineralizuje wody (choć skutecznie zwiększa jej pH).
Po drugie: połączenie szeregowe tych dwóch wkładów - przynajmniej w przypadku mojego filtra - powodowało, iż wynikowa mineralizacja sumowała to, co każdy z wkładów dawał pojedynczo.
I choć argumentacja @pablo1809 odnośnie maksymalnej możliwej mineralizacji do mnie przemawia, to jednak powyższy mój eksperyment powoduje, iż nadal się zastanawiam, czy koledzy z forum kawowego nie mają racji, że można uzyskać mineralizację wody z osmozy rzędu 100...300 ppm, jeżeli zastosuje się kaskadę połączonych w szereg wkładów typu AIMRO. Polecam tę wątpliwość pozostałym forumowiczom do eksperymentowania, dzielcie się wynikami swoich pomiarów, jeśli zdecydujecie się połączyć w szereg więcej niż dwa wkłady mineralizujące.

mcm

Cytat: piotrdab w Kwiecień 03, 2021, 11:25:12 AM
Zrobiłem, jak @pablo1809 podpowiadał, a więc usunąłem ze swojego zestawu wkład AIMRO i zostawiłem tylko wkład alkalizujący.
Wykonałem też w międzyczasie pomiary, dla których zapewniłem tę samą temperaturę wody i na zmianę podłączałem albo sam filtr AIMRO, albo sam L-YOUNG. Przepuszczałem przez te wkłady powolnym strumieniem 1 litr wody z osmozy, po czym nabierałem wodę do pomiarów TDS. Woda prosto po osmozie ma u mnie 12 ppm.
Wyniki
(a) tylko wkład AIMRO: 36 ppm -> a więc wkład dodał do wody 24 ppm;
(b) tylko wkład L-YOUNG: 17 ppm -> wkład dodał do wody tylko 5 ppm.
Moje wnioski
Po pierwsze: L-YOUNG praktycznie nie mineralizuje wody (choć skutecznie zwiększa jej pH).
Po drugie: połączenie szeregowe tych dwóch wkładów - przynajmniej w przypadku mojego filtra - powodowało, iż wynikowa mineralizacja sumowała to, co każdy z wkładów dawał pojedynczo.
I choć argumentacja @pablo1809 odnośnie maksymalnej możliwej mineralizacji do mnie przemawia, to jednak powyższy mój eksperyment powoduje, iż nadal się zastanawiam, czy koledzy z forum kawowego nie mają racji, że można uzyskać mineralizację wody z osmozy rzędu 100...300 ppm, jeżeli zastosuje się kaskadę połączonych w szereg wkładów typu AIMRO. Polecam tę wątpliwość pozostałym forumowiczom do eksperymentowania, dzielcie się wynikami swoich pomiarów, jeśli zdecydujecie się połączyć w szereg więcej niż dwa wkłady mineralizujące.
@piotrdab a sprawdzałeś poziom PH ale bez L-YOUNGa, tylko z samym AICRO? Bo zastanawiam się na ile te PH faktycznie jest podniesione przez LYounga a na ile przez AICRO.
Niestety u siebie nie zmierzyłem PH na nowym wkładzie z uwagi na brak baterii w mierniku. Po pół roku użytkowania tego LYouga, mam takie rezultaty:
Kran - PH 7.2
Po osmozie - PH 5.9
Po LYoung - PH 6.4
Więc u mnie ogólnie kiepsko wypada, dlatego moje wątpliwości. Na dniach wymieniam ponownie filtry, ale chyba dodam sam AICRO (już bez LYounga), zmierzę PH, i dam znać.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022