Realne wartości zrzutu wody i jego ograniczenie- seria pytań.

Zaczęty przez marcel_S, Wrzesień 20, 2014, 16:05:22 PM

« poprzedni - następny »

marcel_S

Witam.

Wstęp.
Tam gdzie mieszkam (Czeladź - Piaski) jakość wody jest fatalna. Czajnik zarasta kamieniem w przeciągu 2-3 tygodni, herbata jest mętna. Ogólnie rzecz biorąc kicha. Dlatego też zdecydowałem się na osmozę+mineralizator.
Żeby nie podejmować decyzji na ślepo - przejrzałem co tylko mogłem. I niepokoi mnie wielkość zrzutu wody. Niby producent deklaruje 1:4 ale to przy założeniu że w zbiorniku jest ciśnienie atmosferyczne. Natomiast niektóre wykres pokazują że przy "prawie pełnym zbiorniku" zrzut wody może wynosić nawet 1:12.
Stąd pytanie - czy ktoś testował osmozę na wielkość zrzutu przy pustym i pełnym zbiorniku? Producent coś tam deklaruje, ale wolałbym znać wartości zmierzone w warunkach domowych.
  No i następne pytanie - co zrobić żeby wyrzucać mniej. Znalazłem permeate pump ( było na forum), ale znowu poza deklaracjami producenta - nie ma danych z testów rzeczywistych. Jeżeli ta pompa była by faktycznie tak skuteczna - to pokusiłbym się o jej zainstalowanie. Nie chodzi tu nawet o koszt - ale o sam fakt marnowania wody pitnej. Tu byłbym wdzięczny również za informację gdzie to kupić.
  I jeszcze jedno pytanie - czy ktoś próbował podnieść sprawność za pomocą małego zbiornika? Myślę tak - skoro osmoza jest tym mniej wydajna im bardziej wypełniony zbiornik, to zbiornik powinien być jak najmniejszy, żeby nawet mały pobór, dawał duży ubytek procentowy. Instalacja którą planuję kupić ma zbiornik 15 litrów brutto. I wedle opisu jest to ok 10 litrów netto.
Pobranie przysłowiowej szklanki wody 0.25 litra , spowoduje że w zbiorniku nadal będzie 97% wody i zrzut wody będziee duży
Gdyby zastosować zbiornik o pojemności netto 2 litry, to szklanka wody zabierałaby jakieś 12% zbiornika. I odrzut byłby sporo mniejszy.
  I jeszcze jedno pytanie. Zawór czterodrożny odcina dopływ wody, przy jakimś wypełnieniu zbiornika. Kto wie jakim? Bo może lepiej dać duży zbiornik , albo nawet dwa. Ale zaworem czterodrożym ustawić maksymalne wypełnienie na 50%. Wtedy osmoza by pracowała z odpadem 1:4 ( wykres znalazłem tutaj http://eagd.com.pl/Aquaphor-morion-z-kompletem-wkladow) natomiast nigdzie nie znalazłem regulowanych zaworów.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

GreguS

Dużo pytań a nikt nie odpowie Ci na nie w 100%
Nawet ktoś, kto przetestuje urządzenie, a mieszka na Twoim osiedlu, może uzyskać odmienne wyniki. O wszystkim decyduje ciśnienie, jakość wody, stan instalacji. Ogólne założenie jest, że przy ciśnieniu 4atm. uzyskać można pracę urządzenia 1:4 i obejmuje to moment w którym zbiornik jest "dobijany", czyli przy największym oporze jaki on stawia.
Wielkość zbiornika nie stanowi tutaj problemu, a chodzi jedynie o rosnące ciśnienie na poduszce powietrznej zbiornika. W przypadku każdego zbiornika będzie ono podobne.
Kostki, zawory czterodrożne nie są regulowane.
Pompy permeate, pozwalają na pokonanie tej ostatniej fazy uzupełniania zbiornika, bez dużych strat wody - ona sztucznie "dobija" wodę ponad standardowy poziom, co zmniejsza straty wody. Aktualnie na naszym rynku już dawno nie widziałem, a doświadczalnie wiem, że działa dobrze. Na forum jest to wszystko opisane.

Najlepiej wyjdziesz, jak kupisz typowe RO7 i domówisz normalną pompę elektryczną. Wtedy elektronika i czujniki rozwiążą całkowicie Twój problem. Kompletna pompa to coś koło 250pln, więc wychodzi na to samo, co permeate.

Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

marcel_S

No i odpowiedzi już mam - zdobyte na drodze eksperymentu.
Osmoza którą założyłem to RO06 z H2O. Wsady 20mikron/węgiel/5mikron/osmoza/węgiel/mineralizator. Zbiornik 15 litrów. Czyli standard do bólu. Całość zmontowana w piwnicy - 2.5 metra poniżej wylewki na zlewie.

Do zbiornika weszło 13,2 litra. Wodomierz pokazał zużycie 40 litrów*.  Czyli wychodzi sprawność 1:2**. Pobranie 0.5 litra wody z pełnego zbiornika - nie włącza systemu. Dopiero jakieś 0.8-1 litr powoduje włączenie filtracji. Zawór ma histerezę zadziałania. Czas napełniania zbiornika 1h27min - 53 GPM - choć membrana to 75GPM

Ciśnienia w instalacji nie mierzyłem, planowałem kupić manometr tylko jeżeli wyniki pracy osmozy byłyby niezadowalające

* Myślę że przy tak małych przepływach - wodomierz nie pracuje dokładnie.
** Na wszelki wypadek sprawdziłem drugi raz osadzenie membrany- podejrzewałem że ma przeciek. Ale wszystko było ok.

GreguS

wydajność jest zależna od jakości wody - w Twoim przypadku fatalna, działa na zmniejszenie wydajności
(trzeba pamiętać, że wydajność rzadko idzie w parze z jakością), oraz od ciśnienia wody w instalacji.
Ogólnie Twój system ma świetne wyniki, gratuluję badawczego podejścia do tematu.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022