Nowy zbiornik czy dezynfekcja?

Zaczęty przez frykar, Grudzień 02, 2018, 16:02:39 PM

« poprzedni - następny »

frykar

Witam,
Zwracam się do Was z małym problemem odnośnie filtra RO7. Jako, że jestem na początku swojej przygody :) muszę się doradzić. Kupiłem mieszkanie, gdzie zamontowany jest filtr RO7. Poprzedni właściciel twierdzi, że wymieniał wkłady, jednak nie jest przekonany, czy robił dezynfekcję układu (zakładam, że nie). Na wszelki wypadek zamierzam i tak wymienić wkłady razem z membraną (roczny zestaw już kupiony) tak dla "świętego spokoju". Teraz moje pytanie. Czy sama dezynfekcja układu wystarczy? Czy lepiej też wymienić zbiornik na nowy? Pytam, ponieważ przeglądając Internet na ten temat znalazłem info o tym, że dezynfekcję trzeba zrobić raz/ dwa razy na rok, a jeśli nie była od dłuższego czasu robiona, to lepiej wymienić zbiornik. Do zestawu, który kupiłem dostałem 2 tabletki do dezynfekcji. Zestaw do dezynfekcji pdezyn2 kosztuje ok 50zł, natomiast zbiornik ok 100zł.
Czy wymienić zbiornik na nowy i zrobić dezynfekcję za pomocą tych tabletek - koszt ok 100zł?
Czy zostawić zbiornik i kupić ten zestaw do dezynfekcji - koszt ok 50zł?
Czy wystarczy zrobić dezynfekcję za pomocą dołączonych tabletek i nie ponosić dodatkowych kosztów?
Ciśnienie z kranu ok, czyli zestaw działa. Co do wymiany to będę sugerował się filmikiem z YT https://www.youtube.com/watch?v=mYIflhTK0Vk
Trochę się rozpisałem.
Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

pablo1809

Cześć,
Ile lat ma ten zbiornik? Czy woda z tego zbiornika śmierdzi albo ma dziwny smak? Jeśli nie, to prawdopodobnie wszystko jest OK i nawet nie ma potrzeby dezynfekcji. Czy system RO7 był często używany (bakterie namnażają się w wodzie stojącej, kiedy system nie jest używany przez dłuższy czas)?

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości to dla świętego spokoju zainwestuj w nowy zbiornik :)
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

frykar

Cześć,
Dzięki za odpowiedź. Ile lat ma zbiornik dokładnie nie wiem, tak myślę, że min. 4. System RO7 używany cały czas (poprzedni właściciel twierdzi, że raz w roku filtry były wymieniane). Obecnie woda z filtra jest czysta, tzn. bez niepokojącego zapachu, koloru itp.. Jedynie co, to z kranu od filtra kapie woda nawet przy zamkniętym zbiorniku. Zobaczę jak będzie po wymianie wkładów i membrany.
Wracając do mojego problemu z tematu, po części zasugeruję się Twoją opinią i zrobię dezynfekcję za pomocą dołączonych tabletek na obecnym systemie, czyli bez kupowania zbiornika. Po wszystkim kupię test na jakość wody i zobaczymy.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam

GreguS

Swoją drogą podpiął bym się pod temat, bo nie miałem okazji robić testów w tym kierunku i nie zanosi się żebym ją miał,
a interesuje mnie temat sterylizacji zbiornika przy wykorzystaniu roztworu srebra koloidowego:
Skład: nanocząstki srebra metalicznego 4 N, woda demineralizowana - stężenie: 50 mg/kg (50 ppm)
Pablo miałeś okazję może coś takiego analizować w laboratorium?!
Przykładowo coś tam wyrasta w zbiorniku - zalewam na godzinę 100ml takiego roztworu,
w środku zazwyczaj zostanie coś wody wiec jeszcze się to rozcieńczy - pytanie czy wybije to, co może tam wyrosnąć...

Swoją drogą to zabawa chyba bardziej dla sanepid-u.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809


Niestety osobiście nigdy nie bawiłem się srebrem koloidalnym. Trudno mi powiedzieć ile czasu potrzeba do dezynfekcji zbiornika takim roztworem. Dotarłem do raportu, w którym po 3 godzinach dezynfekcji nanosrebrem usunięto z wody 100% E.coli, S.aureus oraz C.albicans (bakterie i grzyby). Tyle, że testy laboratoryjne nie zawsze odpowiadają warunkom rzeczywistym.

Generalnie pomysł interesujący :)
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

silvia

Ja kupując dom na wszelki wypadek zrobiłam dezynfekcję i wymieniłam filtr. Wolałam nie mieć niespodzianki a nie ufam komuś, kogo zupełnie nie znam.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022