Co wybrać? Aquaphor Morion czy coś innego

Zaczęty przez markam79, Lipiec 08, 2018, 11:25:03 AM

« poprzedni - następny »

markam79

Witajcie
Potrzebuję porady, chciałbym zakupić jakąś dobrą osmozę do użytku domowego. Rozpatruje właśnie Aquaphor Morion. Nigdy nie podłączałem ani nie używałem żadnej osmozy wody. Czy ten wybór będzie dobry czy może wybrać coś innego gdyż zauważyłem, że np do R06 są dużo tańsze filtry. Doradźcie coś.

pablo1809

1. Gdzie chcesz zainstalować osmozę?
2. Ile kasy możesz poświęcić na zakup osmozy?
3. Ile kasy możesz poświęcić na zakup filtrów (późniejsza wymiana)?
4. Zależy Ci na działaniu czy wyglądzie?

Ad 1
Jeżeli chcesz postawić osmozę na blacie w kuchni to kup Moriona, natomiast jeśli w szafce pod zlewem to kup zwykły system RO.

Ad 2
Jeżeli chcesz zaoszczędzić to kup zwykły system jednego z POLSKICH producentów (tak na serio to w tym kraju liczy się 3 czy 4)

Ad 3
Morion ma wkłady dedykowane, więc ich cena jest jaka jest. Jak kupisz zwykłą osmozę to będziesz mógł stosować wkłady dowolnego producenta.

Ad 4
Morion to bardzo fajny system. Mnie osobiście się podoba. Szybka wymiana wkładów (twisty), zbiornik water on water i oczywiście wygląd. Jeżeli jednak bardziej od wodotrysków cenisz sobie skuteczność to zainwestuj w zwykły system RO.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

markam79

#2
Dziękuję za odpowiedź.
Ad. 1.  Jaka by to nie była osmoza to zainstalowana będzie pod zlewem.
Ad. 2. Myślę, że tak około 1000 pln, ale jak będzie potrzeba więcej to mogę więcej.
Ad. 3. Zauważyłem właśnie, że komplet do Moriona jest droższy, ale nie stanowiło by to problemu. Skłaniałem się ku Morion ze względu mniejszego zużycia wody, prostoty montażu, wymiany wkładów.
Ad 4. Zależy mi na tym aby mieć wodę która nadaje sie do picia.
Dodam, że dziennie pijemy około 10 litrów wody - rodzina 4 osobowa.
Jak można by prosić o przykładowe zestawy to będę wdzięczny.

pablo1809

Osobiście wybrałbym system standardowy z membraną 75 lub 100 GPD

Zanim zainstalujesz osmozę to sprawdź ciśnienie w instalacji. Jak będziesz miał zbyt niskie (poniżej 3 bar) to musisz zainwestować w pompę.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

markam79

Jakiś przykład sklepu gdzie najlepiej może mógłbyś podesłać. Stadardowa to RO4?



pablo1809

UWAGA

Namiary na sklepy piszcie sobie na priva. Podawanie na forum ogólnym namiarów na inne podmioty spowoduje, że posty będą edytowane/kasowane.


Żeby nie było. Nie łączą mnie żadne relacje biznesowe z Global Water. Tu chodzi o przyzwoitość. Nie róbmy reklamy konkurencyjnych firm na oficjalnym forum Globala.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

marcel_S

Cytat: markam79 w Lipiec 11, 2018, 15:45:14 PM
Dziękuję za odpowiedź.
Ad. 1.  Jaka by to nie była osmoza to zainstalowana będzie pod zlewem.
Ad. 2. Myślę, że tak około 1000 pln, ale jak będzie potrzeba więcej to mogę więcej.

1000pln to sporo za dużo, ale dobrze że szacujesz z górą. :) Weź jakikolwiek zestaw RO6, z pojedynczą wylewką i jak najmniejszym zbiornikiem.
Potrzebujesz: filtr 10um-wkład węglowy-filtr 1um-membrana-wkład węglowy-mineralizator.
Zbiornik bierz 7 litrowy, w praktyce nie będziesz nigdy brał na raz więcej jak 5 litrów (i to tylko jak nastawiasz makaron). 90% poborów ze zbiornika to maks 2 litry.

Pojedynczą wylewkę podpiętą pod wyjście z mineralizatora. U siebie mam podwójną, i nikt nie korzysta z niemineralizowanej wody, a zawsze to mniej problemów przy montażu.
Z dodatkowych rzeczy: trójnik z odpowietrznikiem+manometr. Już było w wątku - jeśli będziesz miał niższe ciśnienie - musi być pompa. Jeśli będzie za wysokie - reduktor. Skoro masz rozwojowy budżet - dokup zabezpieczenie przed zalaniem.

Jeżeli w domu nie jesteś, tylko bywasz - dorzuć jeszcze lampę UV. W zbiorniku, zwłaszcza z małą rotacją, prędzej czy później jakaś bakteria się zalęgnie. Jeżeli nie chcesz się bawić z prądem - filtr kapilarny, po mineralizatorze. On zabezpiecza przed wszystkim co się może urodzić w systemie.

Osmozy RO7 i wyższe - odpuść sobie. Zwłaszcza wynalazki typu "filtr bioceramiczny". Przykro przyznać, ale tu sprzedawcy żerują na niewiedzy kupujących i oferują coś co po prostu nie działa.


pablo1809

@marcel

W niektórych kwestiach masz rację, ale w kilku się z Tobą nie zgodzę.

1. Nie słyszałem nigdy o RO6 z pojedynczą wylewką. Wszystkie, które widziałem miały zawsze wylewkę dwudrożną (1 kranik na wodę z wkładu węglowego i drugi kranik na wodę z węgla i mineralizatora)

2. Absolutnie nie ma żadnego problemu przy montażu wylewki dwudrożnej. Podpięcie dodatkowego metra wężyka to nie jest problem, ale czasami instalatorzy mają gorsze dni :)

3. Zbiornik 7 litrów przy 4 osobowej rodzinie i spożyciu 10 litrów dziennie powinien być OK, ale może okazać się za mały. Jak ktoś będzie chciał coś ugotować to może się okazać że braknie wody. Osobiście kupił bym zbiornik 4 gal (ok. 10 litrów pojemności netto) Tu ciężko mi doradzić.

4. Membrana dobrze pracuje przy ciśnieniu powyżej 3 bary (najlepiej żeby to było 4 bar lub odrobinę więcej). Jak będzie niższe to koniecznie trzeba kupić pompę, inaczej woda trafi nie do zbiornika a do kanalizacji.

5. UF czy kapilara. Hmmm przy odpowiednim montażu (czyste ręce), regularnej wymianie wkładow i dużym spożyciu wody nie ma prawa nic się wykluć w wodzie, ale nie twierdzę, że to zły pomysł.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

marcel_S

1. Tak, wszystkie RO6 mają podwójną wylewkę, ale jest ona zbędna. Jeśli składa się zestaw samemu, można zaoszczędzić.
Wylewka do jałowej, przydaje się tylko jak ktoś ma ekspres ciśnieniowy, albo ładuje żelazko.
2. Problem jest przy przykręcaniu wylewki pod zlewem. Jednokanałowa, daje więcej miejsca na operowanie kluczem.
3. Przy membranie 100GPD,  zrobienie 1litra zajmuje 4 minuty. Nawet mały zbiornik zdąży się uzupełnić. Mam zboczenie zawodowe, żeby opomiarować wszystko, i po założeniu osmozy wielokrotnie badałem pobory  jak żona robiła obiad :). Statystyka pokazała że: do 2 litrów mamy 90% poborów, a do 5 litrów 99% poborów.
4. Dokładnie o tym pisałem.
5. Robiłem dezynfekcje przy każdej wymianie filtrów. Mimo tego, po trzeciej z kolei, w obudowie osmozy znalazłem szare wykwity na ściankach, a w zaworze czterodrożnym galaretę. Natomiast przy czwartej, i kolejnych problemu nie było.

pablo1809

Marcel to co piszesz ma oczywiście sens, ale:

1. Zależy jaki masz mineralizator. Jak dolomitowy, który ledwo co mineralizuje wodę to można dać wylewkę pojedynczą. Jeśli zainwestujesz w produkt lepszej jakości, który będzie odpowiednio mineralizował i wtedy docenisz wylewki dwudrożne. Do herbaty/kawy woda jałowa, a do bezpośredniego spożycia po mineralizatorze z drugiego kranika.

System jest bardzo łatwo złożyć, ale nie wszyscy się na tym znają lub mają smykałkę do majsterkowania.

2. To prawda, ale w zdecydowanej większości przypadków osmozę instaluje fachowiec, więc klienta nie interesuje ile jest miejsca do operowania kluczem. Inna sprawa, że i tak to jest banalnie proste.

3. Tak, ale pod warunkiem, że masz 4 bary w instalacji lub system z pompą. Osobiście wychodzę z założenia, że lepiej mieć odrobinę większy zbiornik. Zwłaszcza jeśli cenowo różnica nie jest duża.



Czym robiłeś dezynfekcię? Wkładem typu PDEZYN czy sam sobie zrobiłeś roztwór?
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

marcel_S

Wszystkie mineralizatory które kupowałem były na dolomicie. Ten opis króluje i w tych za 20pln i w tych za 70.
Picia całkiem jałowej wody unikam, miałem okazję prowadzić RKO, na poszkodowanej która się załatwiła woda przegotowaną.

Co do czyszczenia. Raz użyłem wkładu liniowego, takiego krótkiego, potem sam robiłem roztwór. Po tym jak wyszła bakterioza, przerzuciłem się na octanisept. Raz że morderczo skuteczny, dwa jego spożycie nie jest szkodliwe.

Off top nam się robi.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022