Mycie, czyszczenie, odkamienianie membrany RO

Zaczęty przez Robertta, Sierpień 11, 2019, 09:44:52 AM

« poprzedni - następny »

Robertta

Cześć

Natrafiłem gdzieś w sieci na informacje że membrany RO można odkamieniać.
Mam lekko twardą wodę ale po wyjęciu membrany z obudowy widać że są "skrzepy" kamienia na obudowie i trochę przy uszczelce na wkładzie osmotycznym.
Nie ma ich dużo, ale drobiny kamienia się walają w obudowie.

Jak wykonać takie odkamienianie membrany?
Czy to w ogóle ma sens? Jeśli tak to co jaki czas wykonywać taki zabieg.

Czy opłacalne będzie zastosowanie filtra zmiękczającego przed wejściem na filtr RO. Mam na myśli mały wymienny filterek nie taki system z solą montowany na cały dom.

W moim systemie 2 membrany 100GPD produkują wodę praktycznie 24h/dobę.

pablo1809

Jest kilka sposobów na "odkamienienie"
1. Zastosuj tzw. RO flush (restryktor z obejściem) zamiast zwykłego restryktora i użyj raz na jakiś czas. Wpisz RO flush w wyszukiwarkę to dowiesz się więcej.
2. Ile wody osmotycznej zużywasz, że system produkuje Ci ją non stop? To raczej mało prawdopodobne.
3. Jaką masz twardość wody na wejściu?
4. Wkłady zmiękczające 10" montuje się przed membraną, żeby ją zabezpieczyć przed kamieniem, ale lepszy jest chyba flush.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Robertta

Dziękuje za informacje.
Dobry pomysł z tym RO flush. Kiedyś to miałem, ale sterowanie ręczne - zapominałem odkręcać zaworek do przepłukiwania. Myślałem o jakimś automacie, ale zostawiłem to tak jak jest.
Gdzieś wyczytałem że jak się płukanie włącza to trzeba odłączać filtr DI. Czy to prawda? Czy wystarczy tylko zawór odkręcić obejściowy na restryktorze na 5-10 minut i to wszystko?


Nie wiem jaką twardość wody mam na wejściu. Nie jest ona jakoś mocno twarda, ale kamień zauważyłem po wyjęciu membrany. Zamówiłem tester twardości wody, możliwe że dzisiaj lub jutro przyjdzie do mnie to wtedy będę mógł zmierzyć.
Woda produkuje się prawie cały czas bo urządzenie napełnia beczkę 100 litrów i uzupełnia wodę w akwarium. Te 100 litrów zużywam co tydzień.
W sumie tak teraz sobie to uświadomiłem że 100 litrów to nie jest jakoś dużo dla 2 filtrów 100GPD w akwarium ubywa 5-10l dziennie a produkcja wody jest prawie cały czas.
Mam pompę zwiększającą ciśnienie do 8 bar, odciek brudnej wody mam do zlewu więc widzę i słyszę kiedy system RO pracuje.

pablo1809

Dlaczego chcesz odłączyć DI podczas płukania membrany? To jest bez sensu. Przecież to jest po RO. Podczas płukania woda leci do kanalizacji i nie wpływa w ogóle do wężyka z czystą wodą.

Możesz kupić automatycznego flusha, albo zrobić sobie sam. Nie jest to bardzo trudne. Z płukaniem nie ma co przesadzać. Jak będziesz to robił zbyt często, to membrana tego nie odczuje, ale Twoja kieszeń tak (zużycie wody).
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022