Membrana 50 GPD lub 75 GPD

Zaczęty przez ondre, Styczeń 03, 2018, 17:45:10 PM

« poprzedni - następny »

ondre

Witam ;D
Mam takie krótkie pytanie jeżeli przy jednakowym ciśnieniu i tym samym układzie damy mocniejsza membranę czy ilość wody zmarnowanej na opłukiwanie jest większa ? Bo np ja śmiało mogę mieć GPD 50 lecz widzę ze ceny są niższe niekiedy dla GPD 75?           

GreguS

Ogólnie tak, ponieważ model o większej produkcji zazwyczaj ma ogranicznik przepływu o większej dedykowanej wartości (350cc vs 420cc),
produkcja wody będzie większa, odrzut także, ciśnienie wody na wejściu mniejsze, chyba że będzie za niskie, to wtedy teoretycznie nie będzie różnicy.
Oczywiście można zostawić mniejszy ogranicznik (o mniejszej wartości), ale to wpłynie na żywotność membrany - słabsze płukanie, szybsze zapchanie.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

ondre

Dzięki Ci Gregu jesteś niezastąpiony ;D A pytanie to zadałem bo mam znów poważny problem z nadmiernym wypływem wody opłukującej.Przekroczyło już 7:1 i żona mówi mi bym się stuknął z tym filtrem A że będę wyrzucał już tą membranę to pytam by wybrać optymalną. Teraz jednak mi chodzi inna sprawa po głowie. Ciśnienie w moim 10 piętrowym bloku nie jest stałe! Zmienia się płynnie od 3,4 do 4,2 bar, tak tam i s powrotem wskazówka chodzi . I tak gdy puszczę wodę to spada o 0,2 bar, ale dalej rośnie i spada. Wiadomo że jak zacznie membrana pracować, na wejściu jeszcze spadnie.
  Dlatego prosiłbym Cię jeszcze o poradę, czy ma sens kupować nową membranę, ogranicznik, no i nowy zbiornik muszę kupić, czy wywalić co trzeba i zabudować membranę kapilarną z odpowiednimi dla niej wkładami i mieć to wszystko z głowy???
  Co Ty byś zrobił ? ostatni pomiar to 17ppm na 170 ppm brudnej :shirty:
pozdrawiam ;D

GreguS

Od dłuższego czasu jestem zwolennikiem systemów bezzbiornikowych, czyli wydajna membrana typu 400 gpd plus pompa,
ale bez żadnych wodotrysków, obudów, światełek, pierdółek. Odchodzi problem zbiornika i jego dezynfekcji, odpada kwestia ciśnienia,
bo pompa powinna startować od 1,5 atm., oraz odrzutu, bo wtedy masz pracę tylko jak wylewka jest otwarta, zamykasz, dobija ciśnienie i koniec pracy,
ew. jakieś płukanie, jeśli sterownik ma taki program. Kilka takich rozwiązań mają moi znajomi i są zadowoleni. Późniejsza eksploatacja rekompensuje
trochę większy koszt nabycia, amortyzacji nie przeliczałem, ale przy takich odrzutach spokojnie bym się w tą stronę skierował.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Gena

czy są modele bezbiornikowe bez dodatkowej pompy?

GreguS

Teoretycznie można zmontować taki system, ale będzie to wysoce nieekonomiczne,
membrany o dużej wydajności, przy ciśnieniu jakie jest w sieci wygenerują duży odrzut,
tak przynajmniej wychodziło w testach, a dodatkowo nie dadzą planowanego uzysku czystej wody.
Szczegóły może Pablo podrzuci, bo jest bliżej laboratorium  :behappy:
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809

System bezzbiornikowy bez pompy nie ma za bardzo sensu. Po pierwsze, jak to napisał Gregus, będzie generował duży odrzut.  Po drugie wydajność membrany będzie znacznie niższa od deklarowanej.

Testowałem w labie różne membrany od 200 do 400 GPD. Efekty nawet przy 4 bar były dalekie od oczekiwań. Przykładowo membrana 400 dawała 200 GPD. Odrzut do uzysku w zależności od ciśnienia 4:1 do 2:1.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Gena

jaka jest różnica w stratach wody pomiędzy standardowym systemem a bezzbiornikowym z pompa?

pablo1809

Zależy od typu (wydajności w GPD) membrany, konkretnego egzemplarza membrany (serio), typu pompy, restryktora, ciśnienia na wejściu, itp.

W sumie nie można tego ze sobą porównać.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Gena

tak ale czy bezbiornikowy system jest oszczędniejszy od systemu ze zbiornikiem przy porównywalnych membranach?

pablo1809

#10
Nie można tego porównać.
W standardowym systemie masz 1 membranę. Z reguły 75 GPD. W bezzbiornikowym masz 1 o dużej wydajności np. 400 GPD lub kilka standardowych np. 6 membran 75 GPD.

Do 75GPD stosuje się restryktor 420 cc. Do 400GPD w zalezności od producenta restryktor 1000-1200cc. Możesz teraz sobie z grubsza wyliczyć jakie są straty.

W systemach bezzbiornikowych nie chodzi o wodę i jej ewentualne straty, ale o miejsce w szafce.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

bacon

Cytat: GreguS w Styczeń 05, 2018, 19:39:25 PM
Od dłuższego czasu jestem zwolennikiem systemów bezzbiornikowych, czyli wydajna membrana typu 400 gpd plus pompa,
ale bez żadnych wodotrysków, obudów, światełek, pierdółek. Odchodzi problem zbiornika i jego dezynfekcji, odpada kwestia ciśnienia,
bo pompa powinna startować od 1,5 atm., oraz odrzutu, bo wtedy masz pracę tylko jak wylewka jest otwarta, zamykasz, dobija ciśnienie i koniec pracy,
ew. jakieś płukanie, jeśli sterownik ma taki program. Kilka takich rozwiązań mają moi znajomi i są zadowoleni. Późniejsza eksploatacja rekompensuje
trochę większy koszt nabycia, amortyzacji nie przeliczałem, ale przy takich odrzutach spokojnie bym się w tą stronę skierował.

Jaka jest szybkość przepływu wody w systemie bez zbiornika?

GreguS

@bacon

Średnio przy takim systemie jak pisałem - 400 gpd, to mniej więcej produkcja czystej wody na poziomie 1l/min.
globalnie sumy na wyjściach nie mierzyłem. Może kiedyś się dowiem, jeśli to wyjątkowo będzie kogoś interesowało.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

hsurim

@bacon, liczba gdp, to wydajność w galonach na dobę.
ŁAtwo zatem można wyliczyć wydajność każdej z membran w litrach na minutę.

bacon

Z tego co doczytałem wydajność jest podawana przy maxymalnym wykorzystaniu membrany a wg wykresów woda musiałaby mieć 32 stopnie wtedy daje to 100% membrany. Wraz z malejącą temperaturą wody wydajność spada.  W kranie woda zimna ma średnio 10-15 stopni. Ciężko wyliczyć z danych producenta. Stąd pytanie do osób które mają takie systemy w domu. 1 L =1 min to długi czas oczekiwania na wodę przy gotowaniu w rodzinie. Może jako woda do picia to tak.

GreguS

Masz rację, ale pamiętaj też, że z każdym litrem zlanym ze zbiornika woda będzie leciała wolniej równorzędnie ze spadkiem ciśnienia w nim, w systemach
z pompą produkcja czystej wody jest liniowa. Dobrze napisałeś o zależności uzyskanej wydajności membrany - tylko zmiennych jest więcej - zasolenie,
ciśnienie i temperatura, te trzy czynniki mają decydujący wpływ.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809

Wydajnoś membrany jest podawana dla 4 bar (60 psi) oraz 25 stopni C i przy określonym zasoleniu (chyba 500 ppm NaCl). To jest STANDARD w branży. Jak dane rzeczywiste się róznią to można je odpowiednio skompensować. W necie można znaleźć wzory i zależności.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

W załączniku masz przykładowe dwa wykresy, co prawda dla membran Filmtec
ale ogólnie powinny być poprawne. Dodatkowo dorzuciłem charakterystykę dla membran AquaFilter.
Więcej detali to już z wujkiem Google.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022