Autor Wątek: Filtr wody osmoza High Flow  (Przeczytany 840 razy)

Offline spowiednik

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
Filtr wody osmoza High Flow
« dnia: Grudzień 27, 2019, 21:08:58 pm »
Witam
czy może ktoś z forumowiczów wie coś w temacie opcji

- automatyczne płukanie membran -

taka opcja jest w w/w filtrze jak i w Filtr wody osmoza RO Pad

czy to nie jest automat, który pozwoli na zostawienie filtra na 2 tygodnie bez używania( na taki mały wyjazd np na narty) ?

a może jest coś takiego w filtrach co automatycznie bez ludzkiego czynnika będzie go utrzymywało przy życiu i pełnej sprawności ?

pozdrawiam
igor

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 31
Odp: Filtr wody osmoza High Flow
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2019, 13:15:32 pm »
Hej,
automatyczne płukanie membrany ma na celu wydłużenie żywotności membrany,
w systemach z pompą, normalnie system wyłączyłby się po zamknięciu wylewki,
tymczasem dodatkowo pracuje jeszcze przez jakiś czas spłukując zanieczyszczenia
do kanalizacji, mimo zamkniętej wylewki, najczęściej uruchamia się zaraz po pobraniu
czystej wody.

Nie znam rozwiązań przygotowanych z myślą o urlopie. Po prostu przyjeżdżasz, spuszczasz
wodę, która odpowiada pojemności wkładów i korzystasz dalej. Ewentualnie dla świętego
spokoju ktoś może przyjść i przy okazji podlać kwiatki wodą z filtra.

Oczywiście można zmontować samemu obieg z elektrozaworem podłączonym do sterownika
czasowego, który zrzuci wodę, ale to już domorosłymi metodami, na rynku nic takiego wśród gotowych
rozwiązań nie spotkałem.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Offline spowiednik

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2019, 17:03:50 pm »
Witam
dzięki za odpowiedź
jak widać znaleźliśmy lukę na rynku filtrów i to wg mnie bardzo dużą  :not speak:
teraz każdy ma smart home - tj. czujnik otwarcia okien, temperatury, odkurzacza,.... a brakuje sterowania/kontroli zdalnej nad filtrem
pojawił się u mnie ten problem, bo zamierzam kupić filtr RO i zaczynam doczytywać plusy i minusy systemu - dziwne, bo nikt nie pisze, że mogą wystąpić problemy jak nie będziesz używał RO przez 2 tygodnie lub dłużej - dopiero na tym forum znalazłem jakieś informacje o tym problemie
mój teść kupił sobie RO 2 tygodnie temu i nie miał żadnej informacji od montażysty/sprzedawcy, że nie można tego zostawić na miesiąc i wyjechać na wakacje -  :P
to jest niby oczywiste, że skoro filtry wymieniamy co poł lub co rok to cały czas musi to działać - ale należny o tym informować użytkownika

Twój pomysł z elektrozaworem  - jak na razie jest najlepszym rozwiązaniem  :kacsint2:

pozdrawiam
igor

Offline spowiednik

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2019, 18:51:50 pm »
a może jeszcze jedno rozwiązanie - ale tu musi mnie ktoś wspomóc wiedzą o filtrach

a co jeżeli założymy filtr bakteriobójczy i dodatkowo lampę UV ?

pozdrawiam
igor

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 31
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2020, 14:57:14 pm »
Lampa UV na wyjściu wody (za filtrem liniowym węglowym się montuje) to dobre rozwiązanie.
Oczywiście podnosi to koszty, ale jeśli pojawia się problem z bakteriami, to ma swoje uzasadnienie.

Co do wkładów - nie ochronią przed tym co w zbiorniku się wylęgnie, same działają najczęściej
na rzecz zapobieganiu namnażania się bakterii na powierzchni danego wkładu, czyt. bakteriostatyczne a nie bakteriobójcze.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Offline Henryk7k

• Semi-pro
  • Pomógł 1
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2020, 09:28:48 am »
U mnie w instrukcji jest napisane ze po 8 godzinach nieurzycia system automatycznie płuka system przez 90sekund