Co lepsze RO7 z pompa elektryczna czy z Permeate Pump Global Water

Zaczęty przez FdZ, Październik 03, 2018, 02:10:44 AM

« poprzedni - następny »

FdZ

Cześć.
Jak w temacie chciałbym się zapytać co lepiej kupić standardowy zestaw ro7 z pompa elektryczna czy taki sam zestaw ale z Permeate Pump. Chodzi mi o to co będzie zużywało mniej wody do odpadu. Ciśnienie w sieci mam 4atm. A drugie pytanie czy zestawy które są na stronie tego forum(nie wiem czy mogę je podklejać wiec nie podklejam) naprawdę będą mineralizowały wodę czy lepiej kupić jakiś ro5 i samemu dokupić jakieś dobre mineralizatory. Od razu powiem ze to dla mnie najważniejsze bo moja narzeczona pije około 4 litry wody dziennie nie wliczając w to kawy herbaty tylko takiej czystej mineralnej niestety z plastikowych butelek. Byc może jest ktoś kto składa takie zestawy a może i te naprawdę mineralizują wodę po osmozie i mogę któryś spokojnie zamówić. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

pablo1809

Jeżeli masz 4 atm w sieci to pompa nie jest potrzebna.

W kwestii mineralizacji... jeżeli weźmiesz mineralizator z naturalnym dolomitem to zapomnij o mineralizacji. Wybierz coś innego. Proponuję wkłady alkalizijące lub np. AIMRO
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

Pompa rzeczywiście zmniejsza odrzut wody, bo zamyka produkcję znacznie szybciej i nie ma takiego odrzutu jak bez, ale żeby to miało
rzeczywiste znaczenie w opłacalności to lepiej skłonić się do bezpośredniej produkcji, czyli systemów bez zbiornika.
Pompa permeate ma sens w każdym (nieelektrycznym) systemie RO, bo zmniejsza odrzut (wykorzystuje ciśnienie odrzucanej wody do dobijania wody czystej w zbiorniku)
chroniąc jednocześnie membranę przed wstecznym ciśnieniem.
Osobiście korzystałem z obu rozwiązań i wybór zależy tak naprawdę tylko od portfela i wygody, czasem estetyki.
Co do mineralizatorów to już gdzieś był wątek temu poświęcony - ogólnie nie ma na rynku wydajnych rozwiązań, bo fizycznie nie da się tego
rozwiązać tak, żeby woda miała odpowiednio długi kontakt ze złożem w celu zabrania oczekiwanych minerałów.
Stosuję wodę bezpośrednio z osmozy (nigdy nie miałem mineralizatora) od co najmniej 10 lat i nie mam żadnych problemów. Minerały reguluję dietą, czasem jakimś suplementem...
Jeśli koniecznie chcesz jakiś mineralizator, to dopytuj Pablo, może coś Ci znajdzie  :thinking:
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

FdZ

Czyli dalej wiem ze nic nie wiem:d w teorii Permeate wychodzi tyle samo co ta elektryczna i skoro działanie będzie podobne tzn zużycie wody będzie na tym samym poziomie to chyba lepiej Permeate zawsze to nie trzeba kolejnych kabli pod zlew ciągnąc. Co do zestaw bez zbiornika to trochę długo leja wodę. Nie uśmiecha mi się 3 minuty lać wodę do czajnika lub 5 minut do gara na zupę:d a i gdzieś wyczytałem ze najlepsze te filtry RO to 75 max 100 bo większe to już więcej wody marnują czy gorzej filtrują nie pamiętam. W domu jest nas dwoje także zużycie nie będzie za wielkie. Chciał bym żeby to było coś dobrego na długie lata i wole dołożyć pompę i mieć ja a nie używać skoro 4atm wystarczy niż nie mieć a się okaże ze ciśnienie spadło i jest słabo:D. Co znaczy Aimro bo widzę takie mineralizatory ale są strasznie tanie także możesz bardziej nakreślić temat. Moze ty Pablo albo ty Gregus możecie mi złożyć system dla dwóch osób który chociaż trochę zmineralizuje ta wodę i będzie naprawdę fajny. Ze zbiornikiem lub bez z pompa lub bez  jak wy to widzicie.

ondre

Słuchaj, ja nie mam wiedzy ani Grega ani Pabla, ale widzę że cudujesz! Inni nie mają takiego ciśnienia jak Ty i użytkują osmozę latami. A 4 bar to wystarczy. Pompy mają na tyle krańcowy nastawione. Daję jej rok życia przy takim mieleniu. Co ona ci ma pompować jak na wejściu ma 4 bar. Jakbyś miał 2,5 to oczywiście jest wskazana. Poczytaj dobrze opis techniczny takich pomp. O permaete się nie wypowiadam bo dla mnie to perpetum mobile na dodatek drogie. Nas też jest dwoje w domu i membrana 50-ka wystarczy. Mam gorsze ciśnienie bo skacze miarowo 3,4-4,2. Zaniżyłem restryktor na minimalny i tyle.

GreguS

Cytujnie trzeba kolejnych kabli pod zlew ciągnąc.
Tu racja, można sobie darować rozwiązania elektryczne przy takim ciśnieniu, tym bardziej gdy wymaga to ciągnięcia kabli.

Cytujzestaw bez zbiornika to trochę długo leja wodę. Nie uśmiecha mi się 3 minuty lać wodę do czajnika lub 5 minut do gara na zupę:d
Tu błąd - zestawy bez zbiornika mają membrany od 400gpd w górę, co daje zazwyczaj koło 1 l/min, czyli i tak lepiej niż w systemach zbiornikowych lub podobnie.

Cytujgdzieś wyczytałem ze najlepsze te filtry RO to 75 max 100 bo większe to już więcej wody marnują czy gorzej filtrują nie pamiętam. W domu jest nas dwoje także zużycie nie będzie za wielkie
Rzeczywiście przy dwóch osobach nie ma się co pakować ponad 100 gpd, najlepiej wypada membrana 75 gpd w Twoim przypadku, tylko nie bierz najtańszej  :not:

Cytujwole dołożyć pompę i mieć ja a nie używać skoro 4atm wystarczy niż nie mieć a się okaże ze ciśnienie spadło i jest słabo:D
Pragmatycznie rzecz ujmując - kup zwykły system RO bez pompy - a jak coś się wydarzy, to wtedy żaden problem kupić i dołożyć - kupujesz i następnego dnia masz u siebie,
po co wydawać pieniądze niepotrzebnie - to tak jak byś chciał jeździć autem cały rok na łańcuchach, bo nie wiadomo czy się nie przydadzą. Chcąc być przygotowanym na "W", to możesz przed wejściem na system zamontować sobie manometr i tyle.

CytujMoze ty Pablo albo ty Gregus możecie mi złożyć system dla dwóch osób który chociaż trochę zmineralizuje ta wodę i będzie naprawdę fajny.
Zwykły system polecam - najlepiej jakieś RO6 tylko poproś o podmianę membrany na Filmtec 75 gpd, zbiornik 3,2 gal. O mineralizator dopytaj Pablo co miał na myśli,
bo mnie tylko przychodzi do głowy AIMRO AF lub AIFIR-200 i poproś o wymianę mineralizatora.

Ondre:
CytujA 4 bar to wystarczy. Pompy mają na tyle krańcowy nastawione
Błąd - pompa pracuje cały czas - ma podaną maksymalną wydajność - po prostu pracuje liniowo i nie poda więcej wody niż podany wynik, w przypadku pomp do
najmniejszej osmozy - z tego co pamiętam, dla pompy 50-75 gpd to wydajność szczytowa 0,85 l/min. i koniec. Zagrożeniem dla pompy jest za niskie ciśnienie, bo ją zatrze,
to nie są pompy ssące (choć takie wersje istnieją na rynku - można wtedy zapiąć np. do beczki z wodą na działce). Elementy sterujące pompą to czujniki ciśnienia, które są regulowane,
to one wyłączają lub włączają pompę (otwierają/zamykają też elektrozawór na wejściu do systemu).

CytujZaniżyłem restryktor na minimalny i tyle.
Skuteczne dla utrzymania wydajności, ale skraca życie membrany, zatykając ją. Można pomyśleć nad pompą - i dać membranę 75gpd  8)
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

ondre

Witam!
Pompę to już miałem i to chińskie cudo padło po 2 latach bo pracowało na za dużym ciśnieniu. Czyli inaczej "mieliło" wodę. A to wasz czujnik i jego opis:
pis produktu

Czujnik wysokiego ciśnienia HP1000 do pompy RO.
Wyłącza pompę w momencie napełnienia zbiornika czystą wodą.
Zapobiega niepotrzebnej pracy pompy.
Możliwość regulacji ciśnienia, wyłączania pompy.
Pasuje do wszystkich pomp elektrycznych oferowanych w sklepie.
Przyłącza: 1/4" GW
Regulacja w zakresie 0,01 - 4,0 atm (+/- 0,05)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Warto też przeczytać instrukcję pompy RO z Waszej firmy, tam pisze jasno ze ustrojstwo pracuje do 4 bar. Czyli ma być tylko na dobijanie przy spadku ciśnienia?
A drugie to
nie jest to sama pompa tylko prawidłowo nazywa się to zespół pompowy i przy takim mieleniu zazwyczaj diabli biorą uzwojenie silnika i u mnie tak właśnie było.
pozdrawiam ;D


pablo1809

Raczej nie instaluje się pompy jeżeli ciśnienie w sieci wynosi powyżej 3 bar. Jeżeli wynosi co najmniej 3,5 bar to instalacja pompy jest niczym innym jak stratą pieniędzy. Dlatego uważam, że pytanie o pompę było zupełnie niepotrzebne.

W kwestii porównania, która pompa jest lepsza (elektryczna czy permeate) to zależy, co się porównuje. Jeśli produkcję wody, to elektryczna jest lepsza (ciśnienia od 1 do 3 bar). Jeżeli proporcje wody czystej i tej trafiającej do kanalizacji, to permeatka będzie odrobinę lepsza.

Jak to ma być dla dwóch osób to zainwestuj w najzwyklejszy RO6 bez wodotrysków. Membrana 75 powinna wystarczyć. 100 GPD to max.

W kwestii kiepskich mineralizatorów to wiadomo, że nie mogę podać nazw handlowych ani producentów. Co innego na PRIV :) Jeżeli zależy Ci tylko na mineralizacji to AIMRO powinien być wystarczający (o ile nie zmienili receptury). Możesz też zastanowić się nad wkładami alkalizującymi (dodatkowo mineralizują i obniżają potencjał ORP wody) Jest ich kilka na rynku.



@ Gregus
Źle zrozumiałem sens Twojej wcześniejszej wypowiedzi. Nie ma czego prostować ;)
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

@ Ondre

Zużycie pompy to fakt - nie są to wieczne rozwiązania, najczęściej jednak zużycie polega na zjedzeniu szczotek (tanie) na silniku (są bezszczotkowe, ale to inna cena i wydajność).
Kwestia czujnika wysokiego ciśnienia - umiejscowiony jest dopiero przed samym zbiornikiem, w tym miejscu ciśnienie do 4 atm nie jest równe ciśnieniu na wejściu
- tak przynajmniej mi się wydaje, bo jeszcze jest odrzut do kanalizacji. Jeśli źle się ustawi wartość (zbyt wysoko) na tym czujniku to pompa będzie pracowała na okrągło.
Nie mam teraz tego jak sprawdzić, ale jak będę miał okazję to wrócę do tematu (o ile będę pamiętał)  :not speak:
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

FdZ

Pablo a mozesz mi napisac na priv jakie te mineralizatory dokupic i jaki ten wklad alkalizujacy. Doloze pewnie do tego ta pompe. Napisal bym do GreguSa moze by mi cos takiego zlozyl w swoim sklepie. Ogolnie to zamierzam jeszcze kupic kupic siostrze i szwagrowi uzdatniacz do domu i z tego co widzialem w sklepie to do tych uzdarniaczy dokladany jest jakis system osmozy w promocji. Co mozecie o tym powiedziec wyglada to ladnie ale czy bedzie takie proste w obsludze jak zwykle systemu RO i czy filtry do tego sa takie same. No i najwazniejsze czy mozna dolozyc tam te alkalizujace elementy. Sory za taki misz masz ale jestem mocno zabiegany. Dzieki za pomoc hey

pablo1809

Cytat: FdZ w Październik 04, 2018, 22:05:34 PM
Pablo a mozesz mi napisac na priv jakie te mineralizatory dokupic i jaki ten wklad alkalizujacy.

Poszło PW:)

Cytat: FdZ w Październik 04, 2018, 22:05:34 PM
Ogolnie to zamierzam jeszcze kupic kupic siostrze i szwagrowi uzdatniacz do domu i z tego co widzialem w sklepie to do tych uzdarniaczy dokladany jest jakis system osmozy w promocji. Co mozecie o tym powiedziec wyglada to ladnie ale czy bedzie takie proste w obsludze jak zwykle systemu RO i czy filtry do tego sa takie same. No i najwazniejsze czy mozna dolozyc tam te alkalizujace elementy. Sory za taki misz masz ale jestem mocno zabiegany. Dzieki za pomoc hey

Jaki uzdatniacz? Jonizator czy SUW? Podeślij linka. Jeżeli chodzi Ci o dużą stację uzdatniania na cały dom to gdzieś już pisywałem co robić krok po kroku.

1. NAJWAŻNIEJSZE - BADANIA WODY!!! nawet nie zdajecie sobie sprawy ile razy ludzie kupują zmiękczacz w ciemno, bez żadnych badań  :nervous:
2. możesz wrzucić wyniki na forum, napisać do mnie na priv lub skontaktować się z producentem sprzętu, żeby Ci coś dobrał

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Spock

Ta oranżada nie ma bom-bomfelkuf

bacon

Dobry Wieczór

Chciałem załozyć u siebie osmozę. Przeznaczone mam 1000zł . Mieszkam w bloku z lat 70, ciśnienie wody duże. Miałem zrobione pomiary wody gdyż zauważyłem ze białe ubrania pożółkły. W bloku stare stalowe rury, piony także. Pomimo że woda spełnia parametry to rdzawy syf z rur jest widoczny. Znalazłem w waszym sklepie osmozę" System RO7 Ultimate " z pompką oraz komputerem sterującym oraz TDS i w zestawie filtry.

Polipropylenowy wkład piankowy 5 mikron, model GW-PS5-10
Polipropylenowy wkład piankowy 1 mikron, model GW-PS1-10
Wkład węglowy blokowy, model GW-BL-10
Membrana osmotyczna 180 GPD
Wkład liniowy węglowy z orzechów kokosowych, model GW-CCA-L2
Wkład mineralizujący wodę, model GW-MIN-L2
Wkład bioceramiczny, model GW-BCR-L2

1. Nadal nie wiem czy brać RO 6 czy RO 7 z mineralizatorem.  Po przeczytaniu forum znalazłem info że lepiej minerały uzupełniać w diecie, że jak już mineralizujacy to nie dolomit, i nie brać liniowego albo na odwrót hmm. Znalazłem także info cytuje " Jeżeli zależy Ci na pH wody i dużej mineralizacji to mogę polecić AIMRO, AIFIR100 i L-YOUNG. "  Potem doczytałem że woda jest tylko nośnikiem minerałów. Pogubiłem się.............Czy ten mineralizator to strata kasy? Czy to odczuwalne w smaku? czy efekt placebo? Czy wymieniać na lepszy?
2. Co mogę wymienić z powyzszych filtrów czy to dobry zestaw?
3. Wyczytałem także na forum że im wyższa membrana osmotyczna tu np 180GPD to mamy większą wydajność kosztem jakości filtrowania . Czy wymienić na mniejszą?
4. W kranie mam duże ciśnienie czy wtedy pompka się załącza? Czy to taki hałas jak w pompce w akwarium? Czy pompka powoduję gorszą filtrację wtłaczając wodę? Na jaki czas wystarcza i czy jest sens z tym brać czy odpuśćic - strata kasy
5. Komputer sterujący. Komputer podobno płucze membranę która na dłuzej wystarczy. W koncu i tak wymieniamy filtry co pół roku , membrana co 3lata itp. Czy to jest przydatne?
6. Odrzut wody do kanalizacji. Czy pompka powoduje mniejszy odrzut? Czy odrzut jest wtedy kiedy napełnia się cały zbiornik czy np jest połowa zbiornika i system uzupełnia do pełna. I jak to jest z praktyki z tą stratą wody? Czy rzeczywiście odczuliście na rachunkach?
7. Czy jest sens przy 1000zł bawić się w systemy  bez zbiornika ( mam wrażenie że bez zbiornika taka filtracja na szybko jest mało skuteczna)
8. Jeżeli zbiornik mamy 12l to ile rzeczywiście wody do niego się mieści i w jakim czasie te 12l system uzupełni. Czy to 1L na minute?

To moja pierwsza osmoza i mam mętlik w głowie. Dziecko w drodze więc system będzie na 3os. Dużo gotowania no i ma być zdrowo itp Co myślicie o takim zestawie z filtrami pompką i komputerem?

ondre

Cześć ;D
Czytając Twój post odnowiły mi się wspomnienia ...ponad 20 lat temu miałem małą córę w domku a z kranów leciała brązowa ciecz co chwilę inna. Naprawdę nie wiedziałem co robić, bo nie było firm z filtrami do wody. Komiwojażer po sztuczce z elektrolizą zaproponował mi filtr Kuna po zawrotnej cenie. Kupiłem! Dziś po latach nie żałuję! Wiem ilu z bloku sąsiadów ubyło i w jaki sposób.
   Słuchaj! jaki filtr kupisz to zrobisz dobrze dla siebie, i swojej rodziny, rozumiesz?
Na wszystko mogą Ci odpowiedzieć zawodowcy: Greg i Pablo. Ja ze swej strony mogę tylko napisać opinię długoletniego użytkownika. A różnie konfigurowałem swój układ przez lata. Zależało to od ciśnienia wody i jej jakości na wejściu.
Ad 1 RO 7
Ad 2 zależy jaką wodę chcesz pić! poczytaj więcej, ja wolałem tylko z AIMRO
Ad 3 na rodzinę 2+2 wystarcza zbiornik 12l  i 75 GPD
Ad 4 jak masz ciśnienie + 3,5 bar to niepotrzebne żadne pompki!!!!!
Ad 5 po co cuda z komputerem???? acha, po to by kasy więcej wydać! podstawą jest tu wysokie ciśnienie!
Ad 6 czym większe ciśnienie będziesz miał i w miarę mały restryktor tym mniejszy odrzut wody. W praktyce 4:1 to norma. Dla zdrowia i tak to się opłaca.
Ad 7 Nie warto przepłacać za systemy bezzbiornikowe bo membrana nie jest na wieczność i trzeba ja wymieniać, a czym większe GPD tym droższa
Ad 8 Wejdzie zależnie od ciśnienia wody zasilającej, a szybkość napełniania zależy GPD i sprawności ukłądu

pozdrawiam ;D

bacon

Cześć.
Dziękuję za odpowiedź

Aż tak zaszkodziła woda sąsiadom?

Generalnie nadal nie wiem czy system brać ze zbiornikiem czy bez zbiornikowy. Już nie chodzi o miejsce ale o koszty eksploatacji i dokładność oczyszczania. W bezzbiornikowym odchodzi czyszczenie odkażanie zbiornika ale czy całe oczyszczanie wody jest tak samo dokładne?

Ad1
Wstępnie myślałem o RO7 ale po przeczytaniu tego forum że woda jest tylko nośnikiem minerałów a te zawarte po przepuszczeniu przez mineralizator nie są przyswajalne dla organizmu?.....więc jak to w końcu jest .

Ad2
Zdrową wodę;) Tylko co jest prawdą a co marketingiem w tych demineralizatorach.
W jednym z postów pablo1809 napisał "1. mineralizacja wkładem liniowym będzie niewielka i raczej użytkownik nie odczuje jej wpływu."
W drugim z postów pablo1809 napisał "Jeżeli zależy Ci na pH wody i dużej mineralizacji to mogę polecić AIMRO, AIFIR100 i L-YOUNG. Te dwa ostatnie to dodatkowo obniżają potencjał ORP, zmiatają wolne rodniki, alkalizują organizm itp Działają trochę jak jonizator wody. Ich wadą jest cena i to, że mogą "prychać"."
Czy można zastosować AIMRO a zaraz po nim AIFIR 100? Co znaczy że mogą prychać? Czy to nie są wkłady liniowe?

Ad4.
Czy nie jest tak że mając pompkę jest mniejszy odrzut wody do kanalizacji?

Ad5
Jeżeli chodzi o komputer to sprzedawca napisał "  Komputer sterujący z panelem LCD: kontrola TDS wody, automatyczne płukanie membrany, kontrola wymiany wkładów, kontrola temperatury wody, alarm dźwiękowy gdy woda oczyszczona nie spełnia odpowiednich parametrów oraz inne funkcje."

I chyba nabrałem się na to że będzie mi samo płukać membranę , jeśli to się w ogóle płucze lub wymienia co 2lata. Kontrola wymiany wkładów? Jeżeli i tak wymieniamy co pół roku? kontrola temp wody chyba nie jest istotna i tak podpinam pod zimną

Ad6. Restryktor? Nie widzę go w zestawie czy to się dokupuje oddzielnie do każdego zestawu RO ?

Ad7. Membrana jest i w zbiornikowych z zalecaną wymianą. Czy w bezbiornikowych częściej się wymienia?





ondre

Czy im aż tak zaszkodziła już nie odpowiedzą   :not: :not: Zadajesz tyle pytań, a zmierzyłeś Ty już ciśnienie wody u siebie? Z czego więc Ci mają odpowiadać userzy?

hsurim

@bacon, wiele zależy do oczekiwań.
Co do minerałów, to są pochodzenia organicznego (w pożywieniu) oraz nieorganicznego, zawarte np. w wodzie.
Minerały organiczne są przyswajalne przez organizm w 100%, zaś na minerały nieorganiczne nie licz, że będą źródłem odpowiednim dla organizmu.
Jeśli się prawidłowo odżywiasz, to najlepszym wyjściem jest używanie czystej wody, gdyż woda spełnia w organizmie rolę rozcieńczalnika.
Czym woda jest czystsza chemicznie, tym będzie efektywniejsza w procesie osmozy (nie myl z odwróconą osmozą)

Co do wyboru 'ze zbiornikiem' czy 'bez zbiornika', to musisz to przemyśleć, gdyż w obydwu wypadkach są plusy dodatnie i plusy ujemne.

Plusem zbiornika jest to, że masz zawsze pewien zasób wody na zawołanie i to w przypadkach braku wody w kranie.
A także sama membrana jest sporo tańsza.

Zaś plusem systemu bez zbiornika (dla mnie) jest to, że woda jest zawsze świeża i nie ma potrzeby płukania (nieobecnego) zbiornika
Zaś minusem, droższa membrana, oraz w przypadku braku wody wodociągowej, nie ma dostępnej żadnej ilości, czystej.

Restryktor dobiera się do wydajności membrany

bacon

Dzięki za info.
Nie mogę znależć informacji jaki z praktyki jest przepływ wody przy systemach bez zbiornika przy temperaturze wody 10-15 stopni. Na YT znalazłem filmiki w których były testy osmozy ze zbiornikiem i napełnienie naczynia 0.7L trwało 16s. To dobry czas.  Sprzedawcy w systemach bez zbiornika podają 1L=1min ale to zależy od temp. To dla mnie za długo przy używaniu wody do gotowania

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022