Woda studzienna

Zaczęty przez ondre, Marzec 29, 2018, 13:17:43 PM

« poprzedni - następny »

ondre

Mam takie jedno pytanie, w przydomowych studniach mieszają się nie raz wody gruntowe z podskórnymi. Nie raz blisko jest jakieś gospodarstwo rolne, albo w ziemi stare zasypane szambo. Czy filtr osmotyczny całkowicie chroni takie wody przed bakterią? lub azotynami i azotanami?oraz wszystkim tym co szkodliwe?
  Bardzo proszę o odpowiedzi, bo żaden ze mnie chemik, a medyk to już wogóle :laugh:

pablo1809

Generalnie nic nie chroni w 100% :)

Widziałem już 2-3 razy osmozy, które przepuściły bakterie, ale to na szczęście przypadki sporadyczne. Osmoza usuwa azotany w 90-95%. Azotyny pewnie na podobnym poziomie.

W załączniku jest zbiór najczęściej występujących zanieczyszczeń i poziom ich usuwania przez membranę TFC.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

Dobrze jest przeanalizować jakie konkretnie zagrożenia spędzają nam sen z powiek,
na wejściu wody studziennej dobrze mieć jakiś filtr mechaniczny, potem wskazana jest lampa UV,
dopiero potem RO, przy takim rozwiązaniu ryzyko pojawienia się zagrożenia dla zdrowia znacznie maleje,
choć, tak jak kolega pablo pisał nic nie daje 100%, bo dużo zależy od tego jak eksploatujemy takie urządzenia,
czyli np. regularnego czyszczenia, wymiany wkładów itp.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809

Jeżeli bakterie są w studni to lepsze rezultaty da chlorowanie. Lampa na dłuższą metę nie zda egzaminu, ponieważ po pewnym czasie pokryje się od wewnątrz osadami z wody (kamień, żelazo, itp) i nie będzie spełniać swojej funkcji. Druga sprawa jeżeli woda ma zabarwienie z takiego, czy innego powodu, to lampa musi dawać więcej światła, żeby zabić bakterie.

Tak więc sami widzicie, że każda metoda uzdatniania ma pewne ograniczenia. Stąd moja wcześniejsza wypowiedź.

#ondre
Jeżeli będziesz chciał zdziałać coś konkretnego z wodą studzienną, to wrzuć analizę wody na forum, a coś się dobierze.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

Chlorowanie to bardzo agresywna metoda, stąd wolę lampę,
oczywiście osady o których piszesz to racja, dlatego też mówiłem,
że normalna eksploatacja, to nie wymiana np. żarnika raz na rok, ale
czyszczenie rury osłonowej. Wstępne filtry na domu, to dla mnie podstawa,
a w kwestii chloru, to mało wskazane dla skóry.
Każda metoda ma plusy i minusy - nie ma doskonałej, choć dla mnie lampy UV są znacznie
bardziej przyjazne dla człowieka, a jednocześnie skuteczne.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

ondre

#5
Witam!
Badać wodę będę jak uda mi się pogłębić studnię, ale to jeszcze parę miesięcy. Jak firma studniarska to widzi muszę wiedzieć. Teraz używam ją do podlewania a pijemy inną.  Natomiast jeżeli chodzi o lampę UV to myślałem że daje się ją na koniec za węglowy liniowy 8)

pablo1809

W systemach RO lampa jest chyba zawsze na końcu.
Wcześniej była mowa o lampie na główną rurę doprowadzającą wodę. Według mnie i tak warto dać ją na koniec (po sedymencie, odżelaziaczu/zmiękczaczu i innych wkladach), żeby maksymalnie wykorzystać jej możliwości (i uniknąć konieczności szorowania osłony)
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

ondre

Witam ponownie!  ;D
Tak więc panowie mam na wsi nową studnię głębinową >:(. Pogłębianie starej studni wybili mi z głowy studniarze i raczej mieli rację. Wykosztowałem się przy tym i na razie na badanie wody za 400zł się nie wybieram, a testuję na sobie od końca maja :alas:
  Jako że piszę, to widocznie test wyszedł pomyślnie :happy fourth: :alas:
Kupiłem teraz w firmie Grega tester kropelkowy do pomiaru miękkości. Najpierw przetestowałem go w bloku w mieście. W wodzie miejskiej pokazał 16stdH. A tutaj zdziwienie, od pierwszej kropli woda się zazieleniła. po trzeciej była już pełna zieleń. Wiedziałem że ta woda jest tak miękka, ale nie że aż tak!
  Jednak ma zawsze od 380-440ppm!! To dużo. Nie wiem może w głębinowych tak jest?
Kto ma doświadczenie w studniach głębinowych i ich eksploatacji może coś dopowie? Do tej pory korzystałem tutaj z filtra z membraną kapilarną, w którym jest wkład odżelaziająco-zmiękczający FCCST2. Teraz chyba straci zastosowanie... ;D


filtrator

Filtr ochroni ale nie do końca więc radziłbym uważać :) Aczkolwiek do nawadniania pola i zwierząt powinno się nadać

ondre

Ty wiesz o czym piszesz? Masz coś merytorycznego do dodania?czy tylko takie trollowe blebleble? :not:

pablo1809

Jak masz tak miękką wodę, to dalsze jej zmiękczanie mija się z celem. Nawet PZH pisze, że minimalna twardość to 50 ppm w przeliczeniu na CaCO3.

380-440 ppm to dużo, ale to nic nadzwyczajnego.. Widać masz sporo jonów w wodzie, ale nie są to Ca i Mg. Nie bierz tego aby do siebie, ale czy masz skalibrowany i sprawny miernik? Czasami pokazuje głupoty jak się rozkalibruje. Sam kiedyś próbowałem coś mierzyć rozkalibrowanym i do tego uszkodzonym miernikiem (prawie nowym!).

Jeśli miernik jest ok to zostają jony. Jakie? Siarczany, wodorowęglany, potas, sód, chlorki, jodki itp, itd. Jak wróce z urlopu to Ci podrzucę kilka wyników tds studni.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

ondre


GreguS

Hejo,
w studniach najważniejsze jest by była czysta bakteriologicznie, stąd często bardzo głębokie wiercenia, by dostać się do złóż
odizolowanych nieprzepuszczalną warstwą od tych powierzchniowych, które niosą dosłownie wszystko.

Wskazówką dla TDS będzie przekrój geologiczny miejsca w którym masz studnię, oczywiście przybliżony,
czasem są dostępne takie dane, jaka forma znajduje się na jakiej głębokości, ewentualnie charakterystyka dla regionu w którym mieszkasz.

Badanie bym jednak przeprowadził, warto wiedzieć co tak naprawdę znajduje się w wodzie, szczególnie w temacie mikroorganizmów.
Poza tym dzięki temu będziesz wiedział czego się spodziewać po wodzie. Czasami cuda się dzieją np. dopiero po przegotowaniu...
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

ondre

Dzięki Gregu za zainteresowanie :-* :kacsint2:
Masz rację!trzeba będzie zrobić takie badanie. Ale później po wakacjach. Takie pełne podstawowe kosztuje 289,90 zł i wchodzi w nie:

    mętność,
    barwa,
    zapach,
    smak,
    przewodność elektrolityczna właściwa (PEW),
    pH,
    Liczba bakterii grupy coli,
    Liczba Escherichia coli,
    Liczba mikroorganizmów w 22±2⁰C po 72h,
    Enterokoki kałowe.
Myślę że to wystarczy..... :-[ bo pełne rozszerzone kosztuje 399zł :alas:

GreguS

A nie masz gdzieś w okolicy jakiegoś prywatnego laboratorium, żeby uzyskać trochę bardziej konkurencyjne ceny
z jednoczesnym rozszerzeniem badanych parametrów?! Przy wodociągach nie wykonują czegoś takiego? - strzelam w ciemno,
bo mam wodę miejską, ale wydaje mi się trochę wysoka oferowana cena. Może ktoś inny Ci jeszcze podpowie gdzie się udać...
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

ondre

#15
Witaj!
Tak  pytałem w wodociągach w ich laboratorium, kosztuje ok 250zl :alas: No ale w połowie sierpnia, wezmę się za to. Dezynfekcja a potem mikrobiologia i fizykochemia. Na razie po znajomości, zrobiono mi w elektrociepłowni to co mogli zrobić, a za dużo tu nie mogą. I znowu ich tez tu ta woda zdziwiła.  Twardość prawie żadna o,45 stN!!! to nie pomyłka, 0,45 w skali niemieckiej. pH 9,3!! ledwo się mieści w dopuszczeniu. Przewodność elektr. 993uS/cm. Alkaliczność P 1,5 a M 10,3. Zdaniem osoby mierzącej nie nadaje się do picia a rożne węglany powodują takie wyniki!
   Poradźcie co pomierzyć jeszcze w tych wodociągach by moc coś zadecydować odnośnie uzdatniania późniejszego? Mozna  jakoś zwiększyć ta twardość a obniżyć to pH???                     

pablo1809

Cześć :)

Masz fajną wodę. Na Twoim miejscu zastanowiłbym się jej sprzedażą jako naturalna woda alkaliczna. Tylko musisz skombinować sprzęt do jej rozlewania :)

A tak na poważnie.

Część badań już masz, więc nie ma sensu ich powielać.

pH - już masz więc możesz pominąć
twardość - już masz
TDS - już masz

Według mnie skup się na zbadaniu:

żelazo - późniejsze uzdatnianie
mangan - jak wyżej
E.coli - ważne
bakterie grupy coli - ważne
ogólna liczba mikroorganizmów - ważne
enterokoki - ważne

Na upartego (jeśli chcesz wydawać kaskę) możesz też dodać
mętność - pewnie będzie ponad normę
smak - jesteś w stanie samemu to ocenić :)
zapach - jak wyżej
barwa - przy dużej ilości żelaza będziesz miał podwyższoną wartość
sód i potas - możliwe, że one powodują zwiększenie pH, ale głowy nie dam
jon amonowy - ???

PS.
Poszperałem w swoich notatkach i znalazłem stare badanie. Przy twardości 117 mg (6,5 dH) przewodnictwo wyniosło 1008 uS/cm. Innym razem przy 4 dH, przewodnictwo wynosiło ponad 330 uS/cm. Za każdym razem w wodzie było sporo żelaza i/lub manganu.

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

ondre

Dzięki Pablo, zapisałem ;D

ondre

Witajcie Koledzy ;D
No i po długich perturbacjach porobiłem badania. Wykonałem to MPWiK czyli w laboratorium z wodociągów. O ile badanie mikrobiologiczne wyszło dobrze to fizykochemiczne do bani :alas: Ale jak zapewnia mnie pani kierowniczka, prawie wszystkie nowe studnie u nich tak mają. I trzeba je pompować i jeszcze raz pompować aż się wyczyszczą.
Mikrobiologiczne
Bakterie grupy coli  jtk/100ml    1   dopuszczalne < 10
Escherichia coli       jtk/100ml    0
Enterokoki kałowe   jtk/100ml    0

Fizykochemiczne

Mętność         NTU     23
Amonowy jon   mg/l   0,519                  dopuszczalne 0,5
Żelazo ogólne   ug/l   594                    dopuszczalne 200
Mangan             ug/l    17                      dopuszczalne 50   

sama mętność wskazuje na dużą zawartość cząsteczek powierceniowych , no i to żelazo ogólne to może być całkiem inna wartość niż rozpuszczone, bo zobaczcie Mangan!

Umówiłem się z panią, że będę pompował ile mogę we wrześniu, potem w październiku i potem zrobi mi badanie samej mętności. Jak będzie dobra już mętność badamy żelazo. Jak nie to na drugi rok pompujemy dalej :shirty:
pozdrawiam kolegów ;D   

pablo1809

ondre ta woda wcale nie jest taka straszna. Żelazo raptem 3,5 razy przekracza normę. Jon amonowy jest prawie w normie. Manganu praktycznie nie masz w ogóle. W sumie uzdatnienie tego nie będzie problemem.

Jeżeli będziesz zainteresowany, to mogę Ci zaproponować kilka rozwiązań.

PS. Zaproponuję potencjalne rozwiązania, a nie producenta SUW :P


Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022