Podstawy, woda a życie

Zaczęty przez GreguS, Kwiecień 10, 2012, 15:25:20 PM

« poprzedni - następny »

GreguS

Woda ma dla człowieka tak duże znaczenie, że trudno byłoby je przecenić. Wystarczy przypomnieć, że jej zawartość w organizmie ludzkim wynosi aż 70%. Jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych. Bierze udział w transporcie tlenu z płuc i we wchłanianiu pożywienia przez komórki. Jest także nośnikiem i regulatorem ciepła w naszym organizmie. U dorosłego człowieka przez krwioobieg przepływa w ciągu doby aż 8 m3 wody.

Bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc; bez wody - jedynie kilka dni.

Około 60% wody pitnej w Polsce pochodzi z ujęć powierzchniowych - rzek, jezior i zalewów, reszta - z ujęć wód gruntowych czyli najczęściej studni o głębokości do 10 m. Bardzo niewiele wody czerpiemy z ujęć głębinowych (np. wody oligoceńskie w dużych miastach). Jak zanieczyszczone bywają wody z dwóch pierwszych źródeł, nikogo nie trzeba przekonywać. Mamy też świadomość, że większość związków chemicznych stosowanych w rolnictwie wcześniej czy później trafi do wody - powierzchniowej lub gruntowej.
Zasoby czystej wody kurczą się w miarę rozwoju cywilizacji. Cóż z tego, że pokrywa ona 3/4 powierzchni naszej planety, skoro zaledwie ćwierć procenta to woda słodka; a i ona nie zawsze nadaje się do bezpośredniego spożycia. Zawartość w niej składników zdecydowanie niekorzystnych, a często bardzo szkodliwych dla zdrowia człowieka, gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. O wodę czystą i zdrową, którą moglibyśmy pić bez obaw, musimy się starać specjalnie. Stąd tak chętnie sięgamy do wód głębinowych. Ale one też, jeśli są niewłaściwie przechowywane, mogą okazać się szkodliwe.
Źródłem wody prawdziwie dobrej, zdrowej są urządzenia pozwalające odpowiednio przefiltrować lub inaczej uzdatnić ją bezpośrednio w domu.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pcvolka

Może zatem warto w ostateczności powiedzieć, dlaczego woda jest tak bardzo ważna, że człowiek bez niej nie jest w stanie przeżyć nawet trzech dni, zaś bez jedzenia – nawet miesiąc?

pablo1809

Woda jest ważna z prostego powodu. Wszystkie reakcje biochemiczne zachodzą w środowisku wodnym, ewentualnie woda jest substratem w tych procesach.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Inka90

Woda jest potrzebna w organizmie, ponieważ sprzyja spalaniu tłuszczu, oczyszcza organizm z toksyn. Woda również wchłania składniki odżywcze i sprzyja optymalnemu działaniu enzymów trawiennych. Woda jest dla nas lekarstwem :)
Co złe, to na lewo, co dobre, na prawo...

FIONA

Woda oczyszcza organizm z toksyn oraz filtruje nasze nerki . Jednak należy pamiętać , aby kupować wody z atestami i te z duża zawartością minerałów . Te najtańsze wody na sklepowych półkach to nic innego jak popularna kranów w butelkach, nie mająca nic wspólnego ze zdrową wodą.

GreguS

Zdecydowanie będę się upierał przy korzystaniu z wody filtrowanej, mam wtedy wiedzę i podgląd oraz wpływ na to co piję.
Ilość minerałów nie jest wyznacznikiem zdrowotności wody. Duża ilość soli jest szkodliwa np. dla osób chorujących na serce,
a niektóre wody są wręcz jak z Bałtyku (w sumie to nie wiem gdzie jest ujęcie  :not speak: ), dlatego trzeba wszystko z głową,
a to nie jest proste bo sprzecznych informacji jest ogromna ilość. Jako sportowiec - amator, jeżeli już kupuję, to takie z dużą ilością
związków magnezu, przy spożyciu kawy wydaje mi się to wskazane, choć nigdy nie sprawdzałem jaka ilość z magnezu z takiej wody
jest pochłaniana przez organizm.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809

#6
Wody wysokozmineralizowane mogą nadmiernie obciążać nerki. Do tego jeżeli stężenie soli mineralnych przekroczy 500 mg/l to mogą mieć dziwny smak.

We wszystkim trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i potrzebami organizmu. "Kanapowiec" nie potrzebuje wody z dużą ilością minerałów, ale sportowiec już tak. Warto też sprawdzić skład wody na etykiecie i wybierać takie, które uzupełnią minerały utracone podczas wysiłku.

PS. W kwestii niektórych atestów... czasami wystarczy sypnąć kaską i masz atest. To trochę frustrujące...
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

forazs1

Otóż, jest ona podstawowym środowiskiem, gdzie odbywa się przemiana materii, a także w którym rozpuszczają się substancje mineralne oraz organiczne.

Dolores

Mnie zawsze fascynuje to, że woda w ogóle powstała... Z udizałem po ptrostu tlenu i wodoru. Np. na nektórych planetach są rzeki i jeziora z metanu. Jakby tam dostarczono tlen, to wszystko by wybuchło...
Woda jest niezbędna do życia :)
Uśmiechaj się!

filtrator

Dużo osób też nie rozumie żeby pozbyć się wody z organizmu trzeba ją pić, zawsze się spotykam z chorym wzrokiem kiedy mówię to sformułowanie

wodnik

No. A najlepsze są osoby ktore celowo sie odwadniają :D

rista

A... czemu właściwie ludzie mieliby się samemu celowo odwadniać? Jaki mają w tym cel?

pablo1809

Kulturyści przed zawodami zawsze się odwadniają, żeby lepiej wyeksponować mięśnie. Innym przykładem są osoby na dziwnych dietach.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Asixx

Osoby na dziwnych dietach masz na myśli odchudzające się czy np przez choroby?

pablo1809

Chodzi o osoby odchudzające się. Choroby to zupełnie inna kwestia.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022