Autor Wątek: Pomiar ciśnienia bez manometru.  (Przeczytany 1347 razy)

Offline marcel_S

• Nowy
  • *
  • Pomógł 1
Pomiar ciśnienia bez manometru.
« dnia: Lipiec 16, 2018, 14:10:42 pm »
Nie wiem jeszcze jak tu wrzucać zdjęcia. Więc będzie opisowo.

Najlepsza do pomiaru jest rurka przezroczysta fi 5mm długości 20-30cm. Nie miałem takowej, wiec z warsztatowych gratów wyciągnąłem
- obudowę 2,5 cala przezroczystą (po membranie kapilarnej)
- zawór odcinający
- złączkę 1/4 na przewód.

Od jednej strony w obudowę wkręcamy złączkę, od drugiej zawór. Obudowa ma być zawsze złączką do dołu przy pomiarze.
W miejscu gdzie dolna sfera, przechodzi w cylinder, zaznaczamy cienkim niezmywalnym markerem poziom zero.
12,3 cm ponad zero - zaznaczamy 2
16,2 cm -//- zaznaczamy 3
18,2 cm -//- zaznaczamy 4
19,4 cm -//- zaznaczamy 5
20,2 cm -//- zaznaczamy 6
20,8 cm -//- zaznaczamy 7.

Omiarowany zbiornik wpinamy od dołu do instalacji, zaworem do góry. Odkręcamy minimalnie zawór od instalacji i zalewamy tyle wody, żeby jej krawędź pokryła się z zerową kreską. Zakręcamy instalacje. Odkręcamy na chwilę zawór na górze obudowy, żeby odpowietrzyć układ. Zakręcamy odwietrznik, otwieramy instalacje.
Zalewanie trwa jakieś 15-30 sek. Na początku szybko, potem coraz wolniej.
Do której kreski dojdzie woda (pamiętać żeby zbiornik był dokładnie w pionie), takie jest ciśnienie.
Układ jest prosty i pozwala wykryć:
- za niskie ciśnienie - jeżeli woda zatrzyma się poniżej 3.
- ewidentnie za wysokie ciśnienie - jeżeli dojdzie do poziomu 7
- podejrzenia co do za wysokiego ciśnienia - jeżeli woda jest na poziomie 6 kreski.

W tym trzecim przypadku, albo trzeba kupić manometr, albo zamontować reduktor dedykowany do membran.

Pomiar można zrobić tym dokładniejszy, im dłuższą rurką dysponujemy.

Offline bombelka

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
Odp: Pomiar ciśnienia bez manometru.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2018, 10:55:52 am »
Zdjecia wrzucasz kilkajac ikonke obrazka podczas pisania posta, nad emotkami po lewej :D