wstępna filtracja

Zaczęty przez rati182, Kwiecień 09, 2015, 12:43:41 PM

« poprzedni - następny »

rati182

Witaj(cie), szukam jak najlepszego rozwiązania wstępnej filtracji. Przefiltrowana woda ma być potem poddana jonizacji.

Twardość: 15 N
Chlorki: 47 mg/l
Żelazo: 16 ug/l
Mangan: 20 ug/l
Fluor: 0,2 mg/l
Przewodność: 697 uS/cm
Wapń: 112 mg/l
Sód: 24 mg/l
Potas: 4 mg/l
Magnez: 9 mg/l
Siarczany: 77 mg/l

Proszę o ocene jakości wody.
Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?
Osmoza z mineralizacją czy jakiś mniej konkretny filtr?

GreguS

Trochę problemu będziesz miał, bo rozumiem że mieszkasz w bloku...
i wyniki badania wody podałeś dla tych ogólnodostępnych dla konkretnych miejsc.
Weź jednak pod uwagę to, że woda płynie dużo dalej niż punkt poboru próbek, po drodze
wypłukując kamień, rdzę itd, itp.
Dla wody jonizowanej, lepiej wyposażyć się w jakiś rodzaj filtra kuchennego opartego
np. na membranie kapilarnej, będziesz miał wodę dobrze oczyszczoną, ale z wiekszą
ilością minerałów niż w przypadku odwróconej osmozy z mineralizatorem.

Jeśli jednak chodzi o koszty eksploatacji, to lepsza jest odwrócona osmoza,
membranę się wymienia dużo rzadziej, tylko w przypadku jonizacji dbaj, żeby korzystać
z mineralizatorów AF. Są jeszcze inne metody uzdatniania wody, ale to już wszystko zależy od indywidualnych
parametrów i tego na czym nam zależy i czy w grę wchodzi cena.
Są również na stronie sklepu gotowe zestawy pod jonizatory w kategorii nanofiltracja.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

rati182

Piszę z wieloma osobami, i proponują kapilarną,  i wydaje mi się że membrana kapilarna będzie najlepszą metodą. Rozumiem ,że tutaj reprezentuje Pan swój sklep, ale będąc blisko jego oferty napiszę że z dostępnych w sieci najbardziej podoba mi się właśnie model excito-b. Niedawno posmakowałem kranówy, nie było metalicznego posmaku, zapachu chloru ani nic takiego. Kamień wydziela się średnio. Mój biontech 207 będzie jeszcze miał jeden filtr UF więc mam nadzieję że to wystarczy.
Rozumiem że te wszystkie filtry z kapilarną membraną usuną wystarczająco z wody to czego mój organizm nie potrzebuje- metale ciężkie, fluor i tak dalej? Zmiękczają także?
Koszty eksploatacji nie mają aż takiego znaczenia, jeśli będę czuł że piję czystą wodę. warszawa

rati182

Niestety dowiedziałem się że filtry zmiękczające dodające sód nie działają dobrze na jonizator więc ta opcja kapilarna odpada...... Zastanawiam się nad Nexusem EN-7P, dobrze się ten sprzęt sprawuje? Jeśli ma dwa filtry to może nie będzie potrzebna wstępna filtracja?

GreguS

Coś chyba pomieszałeś, filtracja z wykorzystaniem membrany kapilarnej nie dodaje niczego do wody,
a wkłady zmiękczające to jeszcze inna bajka. Membrana kapilarna - działa jak super dokładne sitko,
i tyle, nic nie dodaje od siebie, podobnie jak odwrócona osmoza.

Nexus EN7P ma w ramach swoich dwóch wkładów membranę kapilarną.
Skoro producent korzysta z takiego rozwiązania bezpośrednio w jonizatorze,
to nie może to być dla niego szkodliwe... a nie jest to jedyny jonizator z wbudowaną
membraną, w postaci wkładu wymiennego.
Swoją drogą, lepiej i taniej mieć niezależny filtr przed jonizatorem, bo jest znacznie tańszy w eksploatacji,
niż wymienianie wkładów w samym jonizatorze. Wymieniony przez Ciebie Excito spokojnie się sprawdzi.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

rati182

#5
Membrana nic nie dodaje, ale filtr zmiękczający już tak https://www.alkalinewaterplus.com/sodium-water-softeners

i za pewne każdy filtr zmiekczający, nieważne jakiej marki opiera się na tej samej zasadzie
"wymiana jonów magnezu i wapnia na jony sodu"

"Water, after passing through FCCST2,
is softened and contains almost
no calcium & magnesium, as well as iron" także pozbawia minerałów pewnie jakikolwiek filtr do wody zmiekczający

Paweł

Nie rozumiem, co ma do rzeczy w tym temacie filtr zmiękczający, jak do tej pory nikt nie polecał takiego rozwiązania. samego w sobie.
Swoją drogą ja posiadam jonizator Chanson i ma dodatkowy port na sól himalajską (czyste jony sodu NaCl),
rozwiązanie wymyślone przez producenta jednego z lepszych urządzeń. Pominę fakt, że na cały dom mam założony
zmiękczacz do wody. Parametry wody są znakomite pH do 11,1 ORP do -720mV
Sprawdź sam a nie słuchaj wolnomyślicieli i kombinatorów, napiszą sobie artykuł, bo chcą jeszcze opchnąć osmozę
za 1k PLN albo więcej, albo po prostu napiszą artykuł, żeby tylko coś było, sztuczny, pseudo naukowy content
dla funkcji pozycjonującej witrynę. Jak Ci nie bedzie działało,
wtedy zawsze możesz coś zmienić.

rati182

tak zrobię, tylko martwi mnie trochę fakt iż wymiana filtrów w nexusie kosztuje ok 400 zł za oba i nawet nie wiadomo czy pół roku one wytrzymają. na razie pociągne na kranówie, mam nadzieję że te filtry zatrzymają co trzeba
gdybym chciał coś z tym zrobić, powiedzmy instalując osmozę z mineralizatorem, to czy taka opcja wydłuży działanie filtrów w jonizatorze?

GreguS

Zdecydowanie tak. Właściwie po osmozie to one już niewiele robią.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

rati182

ja nadal w poszukiwaniu
ostatnie dni sporo myślałem o osmozie z mineralizatorem przed jonizatorem ale czy nie jest to trochę ryzyko? Nie wiadomo czy wyniki orp i ph byłyby zadowalające choć słyszałem o możliwości doczepiania dodatkowych mineralizatorów ale czy warto takie kombinacje wprowadzać?

Ten Nexus 7p jeśli ma membranę kapilarną i filtr węglowy to myślicie że zatrzyma potencjalnie niebezpieczne związki? nigdy nie wiadomo co do końca jest w tej wodzie, ale dobrze jakby zredukował te siarczany które wyżej podałem. jakby jaki jest potencjał takiej podwójnej filtracji w tym jonizatorze?
pewnie dużo mniejszy niż w osmozie, ale dobrze jakby zatrzymywał te najbardziej niebezpieczne rzeczy jak metale ciężkie, chlor i cholera wie co tam jeszcze jest

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022