Autor Wątek: Filtracja wody w domku letniskowym  (Przeczytany 167 razy)

Offline OldSeb

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
Filtracja wody w domku letniskowym
« dnia: Czerwiec 24, 2019, 12:58:04 pm »
Dzień Dobry,

taka sytuacja:

Działka rekreacyjna od marca/kwietnia do listopada odwiedzana w 2-3 weekendy miesięcznie + latem 2 tygodnie urlopu. Rodzina 2+2. Na razie jest przyczepa holenderska ale od tego roku zacznie być wykorzystywany domek drewniany z nową instalacją wodną. Domek podłączony do kanalizacji, studnia wiercona na głębokość 28m, lustro wody na wysokości jakiś 5-8m, pompa spuszczona na 16m. Parametry wody:
żelazo 0,7mg; twardość 19 stopni niemieckich; ph 7,8; amoniak, azotany, azotyny niemierzalne. Na oko i zapach woda jest ok ale rury i ceramika w "holendrze" lekko zabrudzone na rudo. Z wody korzystamy na razie tylko do celów gospodarczych a do spożycia targamy w 5l baniaczkach. W nowym domku chciałbym jednak spróbować uzdatnić wodę aby zadbać o rury i armaturę oraz skończyć z mega upierdliwym targaniem baniaczków. Po krótkim rozeznaniu tematu wyjścia sa dwa:
- narurowy Big Blue 20 + TMA UV V12 (na razie bakterii brak ale na wszelki wypadek, nikt przecież nie bada wody co miesiąc)
- jakaś lepsza stacja odżelaziająca + TMA UV V12

Pytania do praktyków, którzy być może mierzyli się z podobnym problemem:

1. Czy pojedynczy wkład FCCFE20BB da sobie radę z taką wodą i wystarczy na sezon? Może dać dwa w szeregu ?
2. Stacja odżelaziająca - wiadomo lepsze rozwiązanie ale oprócz kosztów dochodzi problem obsługi. Z zasady w domkach letniskowych opróżnia się instalację z wody na okres zimowy więc stacja musiałaby mieć taką możliwość. Nigdzie nie mogę odszukać informacji czy w ogóle jest to możliwe w tego typu konstrukcjach w jakiś sensowny technicznie sposób. Rozkręcanie całości instalacji po to aby ją opróżnić to raczej średnia perspektywa.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
Odp: Filtracja wody w domku letniskowym
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2019, 13:14:36 pm »
W mojej opinii:

Narurowy BB 20" to przesada, wystarczy BB 10" - tańszy w zakupie i eksploatacji.

Na moje oko problem rudego to osady (stosunkowo płytka studnia i wysoko lustro wody),
więc spokojnie sprawdź rozwiązanie z pianką FCPS20 lub 5 do BB (norma żelaza w wodzie to 0,2 mg/l, a manganu 0,05 mg/l)

Wkład odżelaziający nie wystarczy na zbyt długo (przelicznika nie pamiętam, a po drugie nie podałeś ile wody zużywasz więc nie mam jak liczyć),
producent podaje jego wydajność maksymalną (dużego 20") 8m3 więc będzie w rzeczywistości połowa albo jedna trzecia, albo mniej lub wcale nie zadziała
jeśli jest jeszcze mangan - bo tej informacji nie widziałem z badania.

Stacja uzdatniająca ma sens przy całorocznych rozwiązaniach, chyba że nie masz co robić z kasą i kręci Cię odłączanie, płukanie i odkażanie złoża wtedy
jak najbardziej można iść w tym kierunku.
Sklep Online https://sklep.osmoza.pl
Poradniki - kliknij

Offline OldSeb

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2019, 13:39:43 pm »
Dzięki za opinię.
Z częstotliwości wywozu szamba, która mam aktualnie wychodzi zużycie ok. 300l na dobę. Przy szambie trochę się oszczędza bo wiadomo, że asenizacja tania nie jest. Przy kanalizacji pewnie będzie to ze 30% więcej. Zakładając 8m3, które podajesz FCCFE20BB wystarczałby na teoretyczne 10 weekendów czyli raczej kiepsko.
Czy te rozwiązanie z wkładami piankowymi mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na zawartość żelaza ? Spożywanie wody przekraczającej trzykrotnie dopuszczalny poziom żelaza jakoś średnio mi się widzi.

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2019, 13:54:03 pm »
Jak chcesz użyć lampy UV to i tak musisz założyć piankę, żeby zebrać ewentualne osady, które mogłyby się przylepić do kwarcowej rury osłonowej żarnika UV zasadniczo minimalizując
jego wydajność bakteriobójczą.

Jeśli chodzi o zawartość żelaza - tu nie będę miarodajny, ale z tego co pamiętam badanie nie rozróżnia jaką formę żelaza masz (chyba podają ogólną sumę z dwóch) czyli rozpuszczona (usunięcie wymaga złoża odżelaziającego),
czy w formie stałej, osadu (wtedy ściągnięcie jest możliwe przy wykorzystaniu wspomnianej pianki czy innego filtra mechanicznego).

Co do kwestii rozwiązania jeśli mówimy o wodzie spożywczej, to szedłbym w stronę osmozy - łatwo zdemontować, wyczyścić, łatwo zapiąć z powrotem (szybkozłączki), oczywiście po lampie UV,
ewentualnie pianka na wstępie tak po prostu a potem osmoza z lampą UV i koniec bajki.

Sklep Online https://sklep.osmoza.pl
Poradniki - kliknij

Offline pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 16
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2019, 15:37:32 pm »
Cześć,

Zanim zainstalujesz wkład odżelaziający to sprawdź sobie pH wody oraz zawartość tlenu. Dane dotyczące FCCFE są... nazwijmy to "orientacyjne". Zależą od kilku czynników.

Wkład zawiera złoże katalityczne, które się nie zużywa i przyśpiesza reakcję między tlenem zawartym w wodzie i żelazem. Jeżeli w uzdatniajej wodzie będzie zbyt mało tlenu lub pH będzie nieodpowiednie, to zapomnij o pozbyciu się żelaza. Możesz spróbować dać przed korpus napowietrzanie (zwężkę Venturiego). Na pewno nie zaszkodzi i poprawi skuteczność całego układu.

PS. Nie należy się przejmować prezekroczoną zawartością żelaza w wodzie. To nie ma wpływu na zdrowie, a jedynie na smak/zapach oraz podczas prania (tkaniny żółkną).

PS 2. Prawdziwy odżelaziacz (np. butla 20 L)na dziełce to strata kasy.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline Luksik82

• Użytkownik
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2019, 14:51:13 pm »
Jeśli bierzesz pod uwagę osmoze musisz wiedzieć że ona ma dość duży odpad wody więc nawet jeśli dla ciebie było by to dobre rozwiązanie to bardzo szybko i bez twojej wiedzy zapełni ci szambo. Rada na ten problem byłoby odprowadzenie wody na zewnątrz ( zbiornik do podlewania działki lub gdzieś bezpośrednio w trawę lub pod kwiaty )

Offline OldSeb

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2019, 16:36:15 pm »
@Luksik82 jeśli zdecyduję się na osmozę to raczej mały zestaw np w kuchni, który będzie produkował wodę do celów spożywczych.

@pablo1809 możesz nieco rozjaśnić kwestię instalacji tego napowietrzacza? Z tego co poczytałam to stosuje się go przed zbiornikiem hydroforowym ocynkowanym. U mnie odpada to z dwóch powodów: po pierwsze mam zbiornik przeponowy a po drugie potrzebuję aby była możliwość cofania się wody od zbiornika w kierunku pompy ponieważ po drodze są dwa krany na potrzeby ogródka. Musiałbym ten napowietrzacz zainstalować tuż przed korpusem BB a to jak mi się wydaje spowoduje, że w całej instalacji w domy będzie woda z pęcherzami powietrza. Chyba, że jest na to jakiś sposób ?

Offline Luksik82

• Użytkownik
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2019, 17:48:39 pm »
Nawet jeśli mała instalacji to odpad wody jak podają producenci to  minimum 1:2 ale w rzeczywistości i skrajnych wypadkach może dojść nawet 1:9 W kwestii osmozy tutaj są bardzo dobrze poinformowane osoby więc na pewno coś ci doradzą ja z tego systemu nie skorzystałem ale mam zupełnie inne warunki i nie muszę mieć tak dokładnej filtracji

Offline pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 16
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2019, 22:10:54 pm »
@OldSeb

Jeżeli zainstalujesz inżektor przed wkładem to raczej wątpliwe będzie, że będziesz miał "wodę gazowaną" :) W kranach i tak masz perlator, który napowietrza Ci wodę. Czy masz w kranie wodę gazowaną? Podobnie powinien zadziałać inżektor. Natleni Ci wodę, spowoduje częściowe wytrącenie żelaza i w jakimś topniu rozwiąże  problem z żelazem. Tyle teorii. Nie testowałem tego rozwiązania w praktyce. Skoro jednak działa w przypadku dużych butli, to w przypadku wkładów BB też powinno. Oczywiście inżektor zaczyna działać przy określonym przepływie.

Swoją drogą ile masz manganu? To z reguły występuje razem.

@Luksik82
1:2 to doskonały rezultat przy osmozie. Raczej osiągalny przy wyższych ciśnieniach w instalacji.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline Luksik82

• Użytkownik
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2019, 22:52:03 pm »
Pablo Spytam z czystej ciekawości czy jeśli kolega zdecydował by się na osmoze to czy ona da radę oczyścić wodę  bez wcześniejszych urządzeń o których piszesz wyżej czy są one konieczne....