Filtry prysznicowe

Zaczęty przez pablo1809, Październik 26, 2017, 11:21:20 AM

« poprzedni - następny »

pablo1809

Filtry prysznicowe zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność. Nie są jednak tak rozpowszechnione jak w krajach Europy cczy USA. Istnieje wiele modeli, różniących się kształtem, funkcjonalnością, zastosowanymi złożami.

ZADANIE FILTRÓW

Głównym zadaniem filtrów prysznicowych jest usunięcie z wody chloru. Wysusza on skórę, może powodować podrażnienia. Wpływa negatywnie na kondycję włosów. Stają się łamliwe, tracą blask, a farba do włosów szybciej płowieje. Wdychanie oparów chloru podczas prysznica może w niektórych przypadkach podrażnić gardło, ale to dotyczy głównie alergików i osób zmagających się z astmą.

Dodatkowo filtry prysznicowe mogą usuwać z wody inne substancje mające zły wpływ na naszą kondycje (chloraminy, metale ciężkie) oraz... dodawać coś do wody, np. minerały.

WYGLĄD I SKŁAD

Najprostsze filtry składają się z obudowy, wewnątrz której umieszczono wkład z węglem aktywnym. To opcja ekonomiczna bez przysłowiowych "wodotrysków". Skuteczny i tani sposób na usunięcie chloru z wody. Ma jedną wadę. Podczas pierwszego użycia woda przez chwilę jest czarna. Po przepłukaniu czerń znika.

Bardziej zaawansowane filtry zawierają mieszankę złóż ceramicznych w formie kulek. Usuwają chlor przekształcając go w chlorki oraz mogą dodawać do wody różnego typu substancje (np. minerały). Według niektórych producentów odpowiednia mieszanka złóż w filtrze jest w stanie jonizować wodę (alkalizować, zmieniać strukturę, wprowadzać w drgania cząsteczki wody, dodawać jonów ujemnych, itp). Hmm podchodzę do tego typu rewelacji z ogromną dozą sceptycyzmu. W sumie po co to w filtrach prysznicowych???

Niektóre filtry zawierają złoża:
- KDF ma podobno usuwać twardość, działać bakteriostatycznie, usuwać metale ciężkie, ale... zastanowił się ktoś jak dużo jest złoża w tych filtrach? Wystarczy spojrzeć. Niektóre mają przeźroczyste obudowy. Według mnie to nie może skutecznie działać, gdyż tego złoża jest po prostu za mało (producent KDF podaje minimalną skuteczną ilość złoża) Ewentualnie zawsze można poprosić producenta/dystrybutora filtra o wyniki badań :)
- jonity - mają zmiękczać wodę. Nie przeczę, że nowy wkład przez chwilę zmiękczy tę wodę. Jednak na ile cykli starczy taki wkład? Jeden, dwa, dziesięć prysznicy? A może po kilku sekundach jonit się wyczerpie? Jaka jest maksymalna twardość wody, do której produkt będzie skuteczny? Niestety nigdzie nie ma tych informacji, a wydaje mi się, że są dość istotne dla konsumenta.


Ostatnio wpadły mi w ręce dwie perełki. Filtr prysznicowy zawierający glinkę ceramiczną stosowaną w kosmetologii oraz filtr z witaminą C. Pierwszy ma usuwać chlor, redukować twardość i metale cieżkie oraz zapobiegać rozwojowi bakterii wewnątrz wkładu. Drugi ma usuwać chlor i chloraminy. Jak ogarnę temat to podzielę się z Wami spostrzeżeniami.


WYGLĄD

Większość filtrów ma beczułkowaty kształt i montuje się je albo przy słuchawce prysznicowej, albo przy deszczownicy. Niektóre obudowy filtrów są wykonane z metalu, więc są dość ciężkie. Ich montaż przy słuchawce jest kiepskim pomysłem. Lepiej dać je między zaworem wychodzącym ze ściany/kabiny a wężem.

Ciekawym rozwiązaniem są filtry instalowane w rączkach słuchawek prysznicowych. Mają jednak one pewne ograniczenie - ilość złoża jest z reguły mała.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania do pisać śmiało. Jeśli będę znał odpowiedź to chętnie pomogę.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

samba

U mnie na wsi u rodzców jest straszna woda i chcemy właśnie taki filtr zainstalować - czy damy radę to zrobić sami?
Czy da się zainstalować takie coś w całym domu?
Wiele razy do roku są komunikaty że woda jest niezdatna do mycia nawet, więc rozwożą baniaki 5 l i rozdaja... Ale ile tak mozna wytrzymac.
:)

GreguS

Z tego co piszesz problem jest bardziej złożony i wymaga raczej zmiany działu - na filtry na cały dom,
tutaj należałoby mieć filtry mechaniczne i jakąś lampę UV, ale już same filtry wstępne - pianki dwie i węgiel sporo zmienią,
a zrobią znacznie więcej niż prysznicowy, a w dodatku zadziałają na całą wodę rozprowadzaną po domu. Przy czym po komunikacie o niezdatności
wody do spożycia, wszystkie wkłady do wymiany.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Natt

Ale normalnie da się taki filtr samemu zamontować? Bo ja też jestem zielona w tym wszystkim

GreguS

Filtr prysznicowy tak,
na cały dom - kobiecie nie polecam (są wyjątki!) ew. dalsze pytania to już nie w tym dziale
jeśli chodzi o filtr na cały dom.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Szu

Na ile średnio kąpieli starcza taki filtr z obudową chrowowaną?

pablo1809

Zależy to od wielu czynników (jakość węgla, ilość węgla, natężenie przepływu, czas trwania prysznica, ilość zużytej wody, ilość chloru w wodzie, temperatury wody, obecności innych złóż filtracyjnych). Możliwe, że jeszcze czegoś nie wymieniłem :)
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

alf

A co sądzicie na temat filtrów prysznicowych, które mają wyeliminować powstawanie osadów z twardej wody?

alf

Doczytałem, jak to działa.

W systemie BWT Quick & Clean woda płynie przez wkład filtra, gdzie jest oczyszczana ze złogów wapnia.
Tą wodą, po zakończeniu prysznica, spłukiwana jest powierzchnia kabiny lub wanny i armatury.

Czy to się sprawdza?

komanka21

#9
Polecam tę markę filtrów prysznicowych https://filtrynakran.pl/filtry-prysznicowe...

pablo1809

#10
Cytat: komanka21 w Marzec 14, 2021, 19:07:06 PM
Polecam tę markę filtrów prysznicowych https://filtrynakran.pl/filtry-prysznicowe...

Co jest takiego ciekawego w tym filtrze, że go polecasz? Jesteś pewnie dystrybutorem tego cuda. To przecież zwykły filtr z węglem aktywnym.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022