Filtry pralkowe

Zaczęty przez pablo1809, Październik 25, 2017, 09:35:28 AM

« poprzedni - następny »

pablo1809

Filtry pralkowe są chyba najczęściej stosowanymi filtrami w naszych łazienkach. Z reguły wypełnione są poliosfatem lub siliphosem. Obie te substancje zasadą działania i budową chemiczną przypominają popularny Calgon (hexametafosforan sodu).

Działanie opiera się na kilku mechanizmach. Woda przepływa przez filtr i powoduje stopniowe rozpuszczenie złoża.
1. Polifosforany zawarte w wodzie reagują z jonami wapnia, magnazu i... żelaza zawartymi w wodzie. Sole wapnia i magnezu ulegają wytrąceniu, ale nie tworzą złogów kamienia, nie zbrylają się. Żelazo ulega kompleksowaniu, przez co jony Fe są stabilizowane i również nie odkładają się wewnątrz instalacji i np. grzałkach.

2. Polifosforany pokrywają wnętrze instalacji cienką warstwą, która zapobiega przywieraniu do niej kamienia kotłowego. Tym samym chronią instalacje i elementy grzejne przed kamieniem.

3. Rozpuszczają (powoli) istniejące złogi. Działanie takie same jak w punkcie 1.

Powszechnie się przyjmuje, że filtr pralkowy zmiękcza wodę. To duże uproszczenie. Filtr nie zmiękcza wody (ilość wapnia/magnezu przed i po filtrze jest taka sama), ale ogranicza/uniemożliwia odkładanie się kamienia.

Rozpuszczalność polifosfatu zależy od wielu czynników (przepływu wody przez wkład, temperatury wody, wielkości kryształów oraz budowy chemicznej). Zdarza się, że jeden wkład pralkowy wytrzyma rok, natomiast drugi wypłucze się po kilku-kilkunastu praniach.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Kropelka

Czyli jezeli ostatnio woda w pralce wydaje mi sie twarda to problemem bedzie raczej na pewno zajechany filtr?

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022