Autor Wątek: Kiedy filtr zaczyna bardziej szkodzić, niż pomagać?  (Przeczytany 3081 razy)

Offline alf

• Początkujący
  • **
  • Pomógł 0
Kiedy filtr zaczyna bardziej szkodzić, niż pomagać?
« dnia: Czerwiec 02, 2018, 16:26:31 pm »
Wg. mnie to np. filtr na kran, w którym jest zbyt rzadko wymienany wkład.
Rozwiniecie proszę ten temat?

Online pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 15
Odp: Kiedy filtr zaczyna bardziej szkodzić, niż pomagać?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2018, 10:03:42 am »
1. Brak regularnej wymiany wkładów (zwłaszcza węglowych) doprowadzi do powstania biofilmu na złożu. Po pewnym czasie woda będzie miała okropny smak i zapach. Dla dorosłego spożycie takiej wody skończy się pewnie obstrukcją. Dla dzieci, a zwłaszcza niemowląt może być groźniejsze. Do tego nigdy nie wiadomo jakie bakterie wyrosną na wkładzie. Czasami E.coli czy S.aureus to najmniejsze zmartwienie...

2. Brak okresowej dezynfekcji systemu osmotycznego (lub zwykłego). Nawet przy regularnej wymianie wkładów wewnątrz systemu (lub w zbiorniku) powstaje biofilm, który może spowodować różne nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego warto raz na rok zdezynfekować taki system.

3. Przydomowa studnia i postawienie stacji uzdatniania bez uprzedniej analizy wody - uzdatnianie wody "w ciemno" niesie ryzyko problemów zdrowotnych i awarii instalacji. Woda zmiękczona do 0 potrafi rozpuścić instalację miedzianą. Jest w niej bardzo dużo sodu, który może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych.

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline alf

• Początkujący
  • **
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2018, 12:25:21 pm »
Dziękuję Pablo,

W jednym, z testowanych w Niemczech filtrów, stwierdzono 138 ug/l rakotwórczego dichlorometanu.
https://www.test.de/Wasserfilter-im-Test-Gut-filtert-keiner-4840828-0/

4-stopniowy filtr polskiej produkcji podczas kilkunastu minut płukania wytwarzał tłusty biały film na szklance a woda była mętna.
Producent podaje, że to jest środek konserwujący membramy kapilarnej.
Co to było?
Już się do końca wypłukało?

Niepokoi mnie fakt, że filtry mogą wytwarzać podczas filtracji szkodliwe substancje.

Online pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 15
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2018, 13:07:08 pm »
Dziękuję Pablo,

W jednym, z testowanych w Niemczech filtrów, stwierdzono 138 ug/l rakotwórczego dichlorometanu.

4-stopniowy filtr polskiej produkcji podczas kilkunastu minut płukania wytwarzał tłusty biały film na szklance a woda była mętna.
Producent podaje, że to jest środek konserwujący membramy kapilarnej.
Co to było?
Już się do końca wypłukało?

Niepokoi mnie fakt, że filtry mogą wytwarzać podczas filtracji szkodliwe substancje.

Każdy wkład należy przepłukać przed użyciem. Chodzi właśnie o usunięcie substancji konserwujących, nabłyszczających itp. W zdecydowanej większości przypadków te substancje nie są groźne dla zdrowia, a jedynie mogą pogorszyć parametry wody (smak, zapach lub wywołać pienienie lub zmętnienie wody).

Nie mam pojęcia co jest stosowane do konserwacji membrany. Pewnie jakiś detergent niejonowy i np. pirosiarczyn sodu.

Co to była za firma? Napisz mi na priva, ale chyba się domyślam :)

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 30
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2018, 15:59:10 pm »
Dziękuję Pablo,

Zerknąłem na ten artykuł, ale jest tak ogólny, że aż niewiarygodny. To, że podali iż w użytej wodzie nie było
podanego związku, nie stanowi argumentu, można napisać co się chce. Nie opisano metody jaką badano
oraz precyzyjnych, szczegółowych wyników z całego testu.
Ogólnie wygląda na mierne wypociny. Nie bronię użytego też w tym teście filtra, bo być może rzeczywiście
jest niebezpieczny, ale żeby skutecznie ostrzegać, to trzeba podawać twarde argumenty i konkretne fakty.
Sklep Online https://sklep.osmoza.pl
Poradniki - kliknij

Offline alf

• Początkujący
  • **
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2018, 22:05:42 pm »
Pablo,
to FP3-HJ-K1 firmy AQUAFILTER i jestem z tego zestawu bardzo zadowolony.
Sporo "filtrowania" za niewielkie pieniądze.
Organoleptycznie zdecydowana poprawa.
Nawet przewodność spadła o ok. 10% - mierzone omomierzem.
O konieczności płukania producent informuje w instrukcji.

Moje wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu artykułu o testach filtrów w Niemczech i dotyczą wszystkich systemów filtrujących.

GreguS,
testował Stiftung Warentest, niemiecki  instytut rządowy, który dotychczas nie zaliczył żadnej znanej obsuwy.
Poszukam szczegółów.

Online pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 15
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2018, 09:23:53 am »
Przeczytałem ten artykuł. To była droga przez mękę - niestety moja znajomość niemieckiego jest ograniczona, a tłumacz googla pozostawia wiele do życzenia :) W każdym razie OK. Znaleziono chlorek metylenu. Mogli zastosować do klejenia filtra. Ktoś źle go później oczyścił. Zastanawia mnie jedno - chyba ważniejsza kwestia. JAK DUŻA BYŁA PRÓBA? Ile egzemplarzy filtra EVA badali? Jeśli tylko 1 sztukę, to wynik nie powinien być w ogóle upubliczniony.

FP3-HJ-K1 to raczej dobry system. Wiele razy go miałem na tapecie. Tak membrana jest w czymś nasączona, żeby nie wyrosły jakieś grzybki podczas składowania. Przepłukaj ją dobrze i nie będzie problemu z nalotami, osadami itp. Zmiana przewodności potraktuj jako "wypadek przy pracy". Membrana kapilarna z zasady nie usuwa jonów z wody. Do tego stosowana jest NF i RO.

Na temat filtrów krąży wiele historii, ale nie popadajmy w paranoję. Jeżeli prawidłowo użytkujesz system to nie ma prawa nic się zdarzyć.

Offline alf

• Początkujący
  • **
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2018, 11:47:38 am »
Poniżej wiarygodne, moim zdaniem, informacje:

http://www.eva-filter.de/

Trzeci od dołu z 6 obrazków to wkład z Korei, w którym również następne badania potwierdziły obecność chlorku metylenu w wodzie poprzez użyty klej.
Zmierzono 230,4 ug/l.

Jaj sądzicie, co jeszcze posklejali tym klejem?
Garnki elektryczne z plastiku?

Online pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 15
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2018, 12:03:05 pm »
Obudowa EVY wygląda na jakieś tworzywo styrenowe (PS lub SAN) więc użyli czegoś z chlorkiem metylenu do posklejania tego do kupy. W sumie to głupio zrobili. Klejenie było zbędne. Cena powala - 43 EUR za taki wkład... Przesada.

W kwestii korpusów i wkładów do wody. Jak macie produkt z tworzywa trudnosklejalnego (PE, PP, PA) to nie ma sensu obawiać się o pozostałości kleju w wodzie. Kleje do tych tworzyw są tak drogie, że nie opłaca się tego kleić. Wkłady (obudowy) w 99% przypadków są zrobione z PP. W tym przypadku stosuje się inną metodę połączeń zgrzewanie tarciowe lub ultradźwięki.

W kwestii garnków i czajników nie mogę się wypowiadać o tym z czego je zrobiono.

Offline alf

• Początkujący
  • **
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 07, 2018, 13:12:57 pm »
Na temat filtrów krąży wiele historii, ale nie popadajmy w paranoję. Jeżeli prawidłowo użytkujesz system to nie ma prawa nic się zdarzyć.
Brakuje mi jednak miarodajnych testów.

W Niemczech testowano jedynie filtry dzbankowe i wyniki były rzadko zadowalające.
Są to jednak systemy otwarte - nieporównywalne z np. FP3-HJ-K1.
Prawda?

Online pablo1809

• Moderator
  • Pro
  • *
  • Pomógł 15
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 07, 2018, 13:31:32 pm »
FP3-HJ-K1 - to tak jak dzbanek - system "direct flow". 100% wody jest filtrowana/uzdatniana. Co byś tam chciał zbadać? Napiszę tak. Jeżeli chcesz żeby filtr oblał test to dobierzesz takie warunki testowe, że niezależnie od jakości użytych przez producenta materiałów, dopniesz swego.

Kiedyś dość dokładnie zbadałem komponenty (korpusy) z którego jest zrobione FP3 (metale ciężkie, substancje SVHC, itp). Napisz, co Cię interesuje to może będę w stanie odpowiedzieć.

Offline alf

• Początkujący
  • **
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2018, 14:02:36 pm »
Kiedyś dość dokładnie zbadałem komponenty (korpusy) z którego jest zrobione FP3 (metale ciężkie, substancje SVHC, itp).
Mógłbyś to proszę bliżej opisać?

Offline istec

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2018, 14:08:26 pm »
W zasadzie każdy filtr może szkodzić, jeśli odpowiednio o niego nie dbamy lub nie przepłuczemy przed pierwszym użyciem. Ważne jest świadome używanie filtrów oraz cykliczne testowanie wody pod kątem szkodliwych substancji.