Membrana kapilarna a osmotyczna

Zaczęty przez GreguS, Kwiecień 20, 2012, 14:46:07 PM

« poprzedni - następny »

GreguS

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób panicznie bojących się (w sumie z bliżej nieuzasadnionych naukowo przyczyn)
systemów z odwróconą osmozą, są systemy filtrów do wody z membraną kapilarną.
Na plus takiego rozwiązania przede wszystkim przemawia niższa cena zakupu filtra,
ze względu na brak kosztu zbiornika na czystą wodę (oczyszcza wydajnie w trybie ciągłym)
druga kwestia to niższe koszty, przynajmniej w ramach kosztów za wodę, bo
nie ma odrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji.
Tu dochodzimy do sedna kwestii,
:silence:
Membrana kapilarna właśnie dzięki temu, że nie ma płukania powierzchni roboczej
w momencie kiedy się "zapcha" (kwestia od miesiąca do roku nawet, w zależności od jakości wody
a przede wszystkim ilości kamienia w niej), nadaje się do wyrzucenia. To znów w stosunku
do membrany osmotycznej podnosi koszty eksploatacji, bo membrana kapilarna kosztuje około 65pln
na średnio liczone pół roku, tymczasem membrana osmotyczna potrafi wytrzymać nawet do pięciu lat  :shirty:

Właściwie zatem możemy powiedzieć, że membranę kapilarną warto zastosować jeśli mamy
miękką wodę, tudzież założony zmiękczacz na wejściu do budynku.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Filterek

CytujAlternatywnym rozwiązaniem dla osób panicznie bojących się (w sumie z bliżej nieuzasadnionych naukowo przyczyn)
systemów z odwróconą osmozą, są systemy filtrów do wody z membraną kapilarną.

Chcę postawić znawcom tematu kilka pytań odnośnie powyższego cytatu:

1. Czym się różni woda po przefiltrowaniu odwróconą osmozą od wody destylowanej?
2. Co przepuszcza oprócz minerałów filtr kapilarny?

GreguS

Woda destylowana, osmotyczna, demineralizowana - różnią się od siebie tylko procesem produkcji - gdzie celem jest uzyskanie wody czystej H2O

każdy z tych procesów ma swoje wady:

destylat: wszystkie zw. które paruja w podobnej temp. jak woda przechodzą do destylatu. (np. alkohole)

RO - filtracja mechaniczna na sicie - wszystkie zw. których częsteczki są mniejsze niż H20 przechodzą np. NO3 (z uwagi na zbliżona wielkość to sprawność RO w ich przechwytywaniu wynosi od 60-80% dla małych, domowych RO).

Zywice - z uwagi na działania na jony, zupełnie nie radzą sobie z substancjami niezdysocjonowanymi np. cukrami.

Ze względu na koszty, obecnie najczęściej jako pierwsza metoda oczyszczania to RO. Wstępnie woda zwykle jest doczyszczana na klasyczynch filtrach mechanicznych (włókniny, piaski, filtry sznurkowe itp.) węglach aktywowanych (w celu ochrony delikatnej membrany RO przed niektórymi substancjami np. domowe RO przed utleniaczami), a po przejściu doczyszczana w najskuteczniejszy sposób zywice ( w akwarystyce najczęściej, zwykle będzie to mieszanka silnych kationitw i anionitów zwanych jako DI).


Marketowe wody, np. demineralizowane - maja wadę - nie sposób produkcji ale dystrybucji. Zdarzało się że woda przeznaczona do żelazek, akumulatorów rozlewana była na tej samej linii co płyny do chłodnic czy spryskiwacze i zawierała elementy tychże (ale bez kamienia).

Jeśli chodzi o membranę kapilarną, jest mniej dokładna od RO (nieznacznie), ale dalej jest to ultrafiltracja, dzięki której można zatrzymać większość niebezpiecznych związków oraz mikroorganizmów.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Paweł

Ok, pytanie, ale do czego dążysz? Szukasz dziury w całym, czy będziesz zachwalał filtry dzbankowe, czy jeszcze coś innego.
Powiedz o co Ci Filterku chodzi? Może jakaś kryptoreklama?

azec

Witam,
właśnie rozważam zakup jakiegoś systemu filtrów do wody. Za membraną kapilarną przemawia cena zakupu zestawu, ale potem eksploatacja wychodzi drożej niż osmozy. Czy membrana kapilarna będzie się tak od razu zapychać mimo że nie jest opłukiwana jak osmotyczna? Przecież poprzedzają ją różne filtry oczyszczania wstępnego (tak samo jak w zestawie z osmozą), to chyba nie ma znaczenia jakość wody która u mnie płynie skoro będzie przepływać przez membranę kapilarną po przejściu przez filtry wstępne.
Zestaw z membraną osmotyczną wymaga zbiornika - dodatkowy "grat" w szafce pod zlewem. No i membrany. Czy jest sens w ogóle stosować membrany poniżej 100GPD - są chyba mało wydajne, wolniej napełnia się zbiornik i jest większy odrzut wody "brudnej". Co do kosztów eksploatacji, czy na pewno jest taniej? Filtry wstępne wymienić co 3 - 6 miesięcy, membranę co kilka lat? Coś mi się nie wydaje żeby taka membrana wytrzymała kilka lat - co najwyżej rok, dwa. Tak samo i zbiornik. Biorąc pod uwagę że zdarzy się kilka razy do roku jakiś wyjazd na dłużej (kilka dni lub nawet tygodni) i cały ten sprzęt stoi i nie wiadomo co tam w nim "dojrzewa".
Tak w ogóle to większa część (jeśli nie całość) systemu filtrów z membraną kapilarną czy osmotyczną i ze zbiornikiem włącznie jest wykonana z plastiku (choć widziałem w sprzedaży zbiorniki metalowe) - a wszędzie teraz odradzają zakup i picie wody z butelek plastikowych PET, bo jakieś tam szkodliwe substancje z butelki przenikają do wody. A co w przypadku takich zestawów filtrów?

hsurim

Jakie masz zapotrzebowanie ( w l/24 godz) na wodę, że uważasz 100GPD za niewystarczającą ?
Nie porównuj PET do tworzyw w systemie RO.
Posiadam membranę 75GPD i uważam, że w przeciętnym gospodarstwie domowym, z powodzeniem mogła by być i mniejsza.
Jeśli się wymienia filtry wstępne regularnie, to membrana (nie mówię o produktach 'no name') działa przez 4-5 lat - jeśli woda zbliża się do ok 40 ppm, zakładam nową.
Trzeba regularnie przepłukiwać instalację, przez opróżnianie zbiornika wody - ja to robię codziennie, ale (chyba) poleca się minimum raz w tygodniu.
Oczywiście są środki do odkażania całej instalacji - robi to się (czasowo) wraz z wymianą filtrów.

To tak w wielkim skrócie.
Jeśli to nie zadowala Ciebie, nie zakładaj żadnych filtrów.

Gena

pytanko czy w tych membranach kapilarnych TLCHF-2T Aquafilter wymienia się membranę czy w sprzedaży są tylko z korpusem gotowe komplety?

ondre

Są tylko gotowe komplety, znajdziesz taki w sklepie którego link masz powyżej na stronie tego forum

Gena

mam pytanie na ile skuteczna jest membrana kapilarna? mam filtr z membrana kapilarną i RO, po zmierzeniu miernikiem TDS wody wynik ppm pokazuje, ze po przejściu wody przez membranę kapilarną jest wyższy niż zwykła kranówka.

ondre

Membrana kapilarna nie zmniejsza ppm. Tak po prostu cząsteczki jakie przepuszcza są dosyć duże. Poczytaj instrukcję membrany, lub jej opis. Wygoogluj sobie coś. Ale wiem na pewno, że będziesz zdrowszy niż po kranówie ;D A kawa mi bardziej smakuje niż z Brity ;D

Gena

#10
wody przepuszczonej przez membranę kapilarną używam do podmianek w akwarium ale masz rację jest lepsza niż zardzewiała kranówa.

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022