Autor Wątek: Jaki filtr podzlewozmywakowy do kuchni?  (Przeczytany 2819 razy)

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
Jaki filtr podzlewozmywakowy do kuchni?
« dnia: Październik 11, 2020, 12:34:16 pm »
Witam,

Proszę o pomoc w doborze filtra podzlewozmywakowego do wody pitnej do kuchni.
Rodzina 2+2, mieszkanie w bloku, Poznań. Chciałbym, aby rodzina piła czystą, zdrową wodę, szczególnie po tym co firma Dupont zrobiła teflonem (PFOA-C8) ludziom w USA i na świecie. Chciałbym również przestać kupować wodę butelkowaną, bo nie mam przekonania do picia wody z kranu z wodociągów.
Jakość wody w Poznaniu link poniżej:
https://www.aquanet.pl/jakosc-naszej-wody,41
Ograniczenia jakie mam, to miejsce. Systemy z osobnym zbiornikiem, raczej się u mnie nie zmieszczą.
Zastanawiam się nad filtrem Aquaform Morion, który się zmieści, ale koszt tych filtrów rocznie, to ponad 400 zł, co uważam za drogo. Jeszcze ten odrzut wody.... gdzie woda robi się coraz cenniejsza.
Dobrze, aby filtr miał też nieszkodliwe plastiki, ale widzę, że nie łatwo znaleźć takie informacje.

Proszę o pomoc, też Pana admisnitratora GregusA.

Pozdrawiam
Patryk

Offline Henryk7k

• Pro
  • Pomógł 3
Odp: Jaki filtr podzlewozmywakowy do kuchni?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2020, 13:42:38 pm »
Witam, jesli cena nie zwali to polecam system bezzbiornikowy oszczędzający wode.
Zajmuje mało miejsca można umieścić pod szafkami w kuchni, nie zajmie miejsca w szafce pod zlewem.

https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro-pad-p-1109.html
Pozdrawiam

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2020, 16:08:56 pm »
Witam, jesli cena nie zwali to polecam system bezzbiornikowy oszczędzający wode.
Zajmuje mało miejsca można umieścić pod szafkami w kuchni, nie zajmie miejsca w szafce pod zlewem.

https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro-pad-p-1109.html
Pozdrawiam

A kto jest producentem tego urządzenia i filtrów i gdzie są produkowane?
Czy pompa jest głośna?
Nie widzę, żadnego mineralizatora ani jonizatora, więc woda będzie czysta bez żadnych minerałów, czy to nie problem?
Co z jakością plastiku tutaj, skąd wiem, że nie zawiera substancji toksycznych, jak BPA, itp...?

Montaż w cokole meblowym dla mnie idealny:), ale jakość urządzenia wątpliwa.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2020, 16:12:11 pm wysłana przez Gas »

Offline Henryk7k

• Pro
  • Pomógł 3
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2020, 16:23:41 pm »
Użadzenie ze sklepu tegoż forum na ktorym jestesmy. Na pewno kolega administrator lub moderator bedzie w stanie dokładniej odnieść sie do Twoich pytań.
Jesli urządzzenie nie spełniało by norm nie zostało by dopuszczone do dystrybucji.
Osobiście gdybym w obecnym momencie szukał systemu osmozy to byłby dla mnie idealny sprzęt. Urzywam od roku osobiście innego troche bardziej wydajnego urządzenia ale i dużo wiekszego.
Założenie dodatkowego mineralizatora nie jest problemem, mozna to zrobic zaraz przed wylewką gdzies w szafce lub obok urządzenia.
Pozdrawiam

Offline pablo1809

• Moderator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 25
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2020, 12:14:48 pm »
Witam,

Proszę o pomoc w doborze filtra podzlewozmywakowego do wody pitnej do kuchni.
Rodzina 2+2, mieszkanie w bloku, Poznań. Chciałbym, aby rodzina piła czystą, zdrową wodę, szczególnie po tym co firma Dupont zrobiła teflonem (PFOA-C8) ludziom w USA i na świecie. Chciałbym również przestać kupować wodę butelkowaną, bo nie mam przekonania do picia wody z kranu z wodociągów.
Jakość wody w Poznaniu link poniżej:
https://www.aquanet.pl/jakosc-naszej-wody,41
Ograniczenia jakie mam, to miejsce. Systemy z osobnym zbiornikiem, raczej się u mnie nie zmieszczą.
Zastanawiam się nad filtrem Aquaform Morion, który się zmieści, ale koszt tych filtrów rocznie, to ponad 400 zł, co uważam za drogo. Jeszcze ten odrzut wody.... gdzie woda robi się coraz cenniejsza.
Dobrze, aby filtr miał też nieszkodliwe plastiki, ale widzę, że nie łatwo znaleźć takie informacje.

Witam,
Zerknąłem na dane dotyczące jakości wody i Cie teraz zaskoczę. Codziennie pijesz czystą i zdrową wodę. Jedyne do czego się możesz przyczepić to barwa oraz twardość. Pozostałe parametry są w normie. Do zadbania o barwę wody wystarczy zwykła pianka/sznurek oraz w ostateczności wkład węglowy.

Co do Teflonu, to w 99,9999% filtrów do wody jest stosowany PTFE (lub jeśli wolisz Teflon). Osobiście nie widziałem nigdzie systemu bez tego typu uszczelnienia gwintów. Nie uciekniesz od tego.

"Bezpieczne plastiki" napiszę tak. Raczej wątpię, żeby polscy/europejscy producenci stosowali tworzywa, które zawieraja w swoim składzie metale ciężkie i/lub np. BPA. Korpusy i wkłady są wytwarzane z tworzyw o jakości spożywczej. Dostawcy tworzyw mają obowiązek dostarczyć stosowne dokumenty producentom filtrów. Jeżeli masz obawy to wybieraj produkty certyfikowane przez zagraniczne jednostki (NSF, WRAS, KIWA, ACS) a nie tylko PZH. Z własnego doświadczenia wiem, że proces certyfikacji jest bardzo szczegółowy i te "zachodnie" jednostki nie przymkną oka na produkt wątpliwej jakości. Jedyne co, to zalecał bym ostrożność w przypadku importu ze wschodu (zwłaszcza z Chin). Ich certyfikaty jakości mogą być podrobione.

Zastanów się czy nie lepiej kupić zwykły system przepływowy, a nie osmozę. Według mnie jej po prostu nie potrzebujesz. 0 strat wody, prosty i tani serwis oraz nie zajmie Ci dużo miejsca w kuchni.

PS. Jeszcze jedno w sprwie BPA. Może on występować tylko w korpusach PET oraz PA. Nie ma możliwości, żeby się pojawił w wyrobach z PP. JAk ktoś pisze na korpusie z PP, że jest "BPA free" to tak jakby napisał że "woda jest bezglutenowa". Innymi słowy - totalna głupota
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2020, 12:58:59 pm »
Dziękuję za odpowiedź.
W USA wodociągi koło fabryki teflonu też informowały, że woda jest zdatna do picia, a kilka lat temu badania naukowe pokazały bezpośredni wpływ picia wody z zawartością teflonu na rozwój wielu chorób, w tym raka.
Jaki filtr Pablo polecasz, dla mnie też dzbanek filtrujący jest ok, byle stalowy a nie plastikowy.

Offline pablo1809

• Moderator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 25
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2020, 10:37:05 am »
O wpływie różnych substancji na zdrowie dowiadujemy się często po wielu latach. Najlepszy przykład to DDT.

Metalowe dzbanki wydają się być dobrym rozwiązaniem, ale... stal nierdzewna zawiera chrom. W niektórych przypadkach może on przenikać do wody.

Absolutnie nie namawiam, ale poczytaj i zastanów się nad filtrm typu FP3 Aquafilter (lub analog innego producenta). Może to być system oparty na wkładach liniowych 2,5" np. EXCITO-B. Rozwiązań jest wiele. Kwestia budetu i miejsca w mieszkaniu.

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2020, 11:43:06 am »
Pablo, dziękuję za poświęcony czas i propozycję filtrów.
Mam coraz więcej wątpliwości co do stosowania jakichkolwiek filtrów: sam plastik, teflon i nie wiadomo co jeszcze..., codziennie przez to przepuszczana woda do picia... hmmm.

Niemieckie badania pokazują, że woda filtrowana jest gorsza od wody z wodociągów:

https://www.google.pl/amp/s/portalkomunalny.pl/filtry-pogarszaja-jakosc-wody-z-kranu-dowodza-badania-372548/amp/

Chyba jedyne rozsądne rozwiązanie, to zaakceptować metaliczny smak i pić kranówkę..

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 34
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2020, 12:07:43 pm »
Hej, troszkę z opóźnieniem, ale zawsze kiedyś się pojawię :)
Pablo jak zawsze przeciwnik odwróconej osmozy, ale oczywiście wolno mu tak podchodzić do rzeczy.

@Gas Co do artykułu, to takich informacji mogę Ci stworzyć na różnych portalach ile tylko będziesz chciał,
przede wszystkim i zazwyczaj są pisane dla zbudowania marki wodociągów/oczyszczalni i uspokojenia mieszkańców,
nic konkretnego się tam nie znajduje. Zazwyczaj w życiu jest odwrotnie, jakakolwiek filtracja realizowana w domu jest
lepsza niż jej brak - filtrujesz w najlepszym możliwym punkcie, czyli tuż przed kranem, zatem zbierasz to, co jest najgorsze,
czyli sieć dystrybucji (tej nawet "najlepszej" kranówki).
Jaki model filtracji przyjmiesz, to zależy od Ciebie - stosunkowo najmniej wydajne są filtry dzbankowe (objętość wkładu, koszt, itp.),
kolejne to filtry przepływowe, masz możliwość skorzystania tak jak Pablo pisał z opcji pojedyncza obudowa i jakaś pianka,
możesz dać podwójną na wkład węglowy (zbiera chlor, najwydajniejsze wkłady to z sypkim złożem), potem to już filtry z odwróconą osmozą.
Osobiście preferuję te ostatnie, nawet dla samej wygody stosowania wody bez kamienia (do stacji parowej, ekspresu, czajnika - wszystkie sprzęty bez żadnego nalotu).

Wybór należy do Ciebie. Najważniejsza kwestia w eksploatacji filtra, to regularne wymienianie - maks 6 miesięcy, albo częściej jak trzeba - w zależności co znajdujesz
na wkładach podczas wymiany, działa to tak samo jak z autem - jak dbasz tak masz, marka to rzecz drugoplanowa. Nie jestem fanem wodotrysków więc polecam te podstawowe
rozwiązania bez pompy, jeżeli jest niskie ciśnienie w sieci, to wtedy tylko takie wchodzą w grę. Jeśli jest mało miejsca, to też musi być coś mniejszego, a to znów będzie droższe.
Wybór na rynku jest ogromny, trzeba tylko coś dopasować do swoich potrzeb. Brak wyboru to też jakaś decyzja.

Ps. Przypominam, że jak ktoś ma pytanie bezpośrednio do mnie to najszybciej odpowiem na PW, ewentualnie warto oznaczyć w poście poprzedzając nick @, np. @GreguS
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 12:13:17 pm wysłana przez GreguS »
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2020, 12:27:14 pm »
@GreguS proszę podaj jakieś typy RO, które naprawdę potrzebują mało miejsca i są niedrogie w eksploatacji.
@Pablo filtr przepływowy też rozważam, co sądzisz o tym:

https://allegro.pl/oferta/7-stopniowy-filtr-wody-hydro-slim-ultrafiltracja-7568159484

Offline GreguS

• Administrator
  • Technik
  • *
  • Pomógł 34
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2020, 14:17:53 pm »
Do przepływowego się odniosę - życzę powodzenia z wymianą wkładów - po pierwsze drogi, po drugie mało wydajne wkłady 2".
Lepiej podstawowy przepływowy - nie usuwa twardości wody - https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-gw3-p-24.html
a jak chcesz ładniejszy, to https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-excito-st-p-15.html, inne opcje przepływowe w kategorii "Filtry kuchenne"

Co do osmozy, wszystkie trzy dają dostęp do praktycznie takiej samej wody (różnica w kwestiach wynikających z tematu zastosowania zbiornika),

1) Podstawowa ze zbiornikiem - najtańsza w zakupie i eksploatacji (zbiornik można wyciągnąć gdzie się chce nawet dwie, trzy szafki dalej (filtr ani zbiornik nie może być przy źródle ciepła, typu np. zmywarka) - https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro5-p-634.html

2) bezzbiornikowa z pompą - https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-400-p-817.html

3) innych wkładach i z ciekawszą obudową, ale też najdroższa - https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-ro-pad-p-1109.html

Koszt eksploatacji od 35 zł (pierwsze dwa) do 68 zł (trzeci) - co pół roku
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 14:20:52 pm wysłana przez GreguS »
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 17, 2020, 18:22:24 pm »
Dziękuję za dyskusję i porady.
Filtr kupiłem i zamontowałem.
Wybór padł na Aquaphor Kryształ Eco B, koszt 480 zł.
2x filtr węglowy ze srebrem plus membrana kapilarna, bez filtrów z pianek polipropylenowych i teflonu.
Wymiana filtrów co 8000l lub 18 miesięcy, koszt około 250zł za zestaw.
Filtr zajął bardzo mało miejsca pod zlewem, wymiana filtrów jest banalnie prosta, bez dodatkowych kluczy.
Do filtru na prośbę otrzymałem atest PZH z 2019 roku.
Jakość wykonania produktu na wysokim poziomie.
Co najważniejsze: woda jest smaczniejsza i pierwsze zakupy w markecie bez butelek PET.

Pozdrowienia z Poznania.
Patryk

Offline Gas

• Nowy
  • *
  • Pomógł 0
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2020, 18:55:33 pm »
Proszę o informację jakie badania wody pitnej wykonać, aby sprawdzić skuteczność filtra Aquaphor Kryształ Eco b (2xfiltr weglowy ze srebrem plus membrana kapilarna). Wodę mam z wodociągów, w Poznaniu. Czy jest szansa na uzyskanie twardych danych o skuteczności filtra? Jestem zdecydowany zlecić testy w laboratorium.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2020, 18:57:14 pm wysłana przez Gas »