bakterie a dezynfekcja

Zaczęty przez krysia, Styczeń 22, 2017, 19:38:20 PM

« poprzedni - następny »

krysia

Witam, jestem nowa, od niedawna oczyszczam wodę w samodzielnie skleconej instalacji i mam już problem. Liczę, że przynajmniej ktoś zabierze głos w sprawie dezynfekcji zbiornika (to jest mój problem). Zamierzam wykorzystać do tego H2O2 ale nie trafiłam na osobę z doświadczeniem  w tym temacie (chodzi o stężenie, skuteczność , szkodliwość , uszkodzenia oraz inne szczegóły takiej operacji). Dalej idąc tym tropem , rozważam w przyszłości okresową dezynfekcję tym sposobem całego układu filtrów liniowych łącznie z membraną osmotyczną , bez demontażu za jednym razem zaczynając od początku instalacji – byłaby to wygoda.
I jeszcze jedna potrzeba to przedyskutowanie zastosowania lampy UV przed filtrami ostatecznymi a po osmozie.
Pozdrawiam

Krzyneczek

Cześć.

Potrzeba trochę więcej szczegółów, np. jaki "skleciłaś" zestaw, jakie obudowy, jaka membrana, czy z pompą, jaki zbiornik (pojemność).
Po drugie zastosowanie wody utlenionej do dezynfekcji zamkniętych układów wydaje się wątpliwe. Gdyby było powszechnie przyjęte i zatwierdzone wtedy
bez problemu znalazłabyś o tym informację. Nawet zestawy surwiwalowe nie wykorzystują czegoś podobnego.
Z podstaw chemii gwałtowne wydzielanie tlenu raczej uszkodzi membranę osmotyczną.
Co do lampy, to wszystko zależy od tego skąd Ci się biorą bakterie.

Jak uzupełnisz informacje, to na pewno jeszcze inni coś dodadzą... może mnie będzie tez łatwiej się pochylić nad problemem.
Na zdrowie!

krysia

Serdecznie dziękuję za zaproszenie i uzupełniam info.
Zestaw składa się z obudów 2,5 in z wkładami :
1. sedymentacyjny 20 mikronów
2. węglowy
3. sedymentacyjny 1 mikron
4. membrana osmotyczna 100 GPD
5. węglowy
6. demineralizujący
7. membrana kapilarna
8. zbiornik , 6l wody
9. wylewka I - kompilacja zest. zapewniała  PPM "0" przez 3 m-ce i na taką jest zapotrzebowanie ,potem wzrosło PPM a w trakcie gotowania wydzielał się zapach siarkowodoru (po zbadaniu okazało się, że to bakterie). Jestem w trakcie wymiany wszystkich  wkładów (może dezynfekcji) i zamiaru dezynfekcji zbiornika oraz dezynfekcji UV. Filtr kapilarny zamienię na  sedymentacyjny 0,5 mikrona.
10 wylewka II poprzedzona wkładem mineralizacyjnym.
Pozdrawiam

GreguS

Zacznij od prostszej wersji - sprawdź czy woda zasilająca nie zawiera bakterii,
po drugie czy filtr i zbiornik nie stoją przy jakimś źródle ciepła...
Wszystkie wkłady oczywiście do wymiany.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

tejkontrolis

Stawiałbym na bakterie w wodzie zasilającej. Mój kuzyn miał z tym wiele problemów.

pablo1809

@krysia

1. Wkładów liniowych i membran się nie dezynfekuje. Przed dezynfekcją się je wypina i wymienia na nowe.
2. Najlepiej do dezynfekcji systemów zastosować pochodną chloru (podchloryn sodu, podchloryn wapnia chloraminę T). Po dezynfekcji KONIECZNIE należy przepłukać cały system.
3. Bakterie możesz mieć w zbiorniku, wkładach liniowych. W sumie wszędzie za membraną RO.

Krysia masz bardzo dziwną konfigurację wkładów. To samoróbka czy ktoś Ci taką doradził? Jeżeli to był jakiś sprzedawca filtrów to omijaj go na drugi raz szerokim łukiem. NACIĄGACZ. Wywal punkt 6 i 7 :)

Po co Ci DEMI? Zamiast tak rozbudowanego systemu wystarczyło

1. sedymentacyjny 20 mikronów
2. węglowy
3. sedymentacyjny 1 mikron
4. membrana osmotyczna 100 GPD
5. węglowy
6. demineralizujący
7. membrana kapilarna

8. zbiornik , 6l wody

Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

GreguS

@pablo1809

Masz dziwną manię odgrzewania starych postów.
W tym temacie pytanie nie dotyczyło konfiguracji systemu, która rzeczywiście jest trochę "przecudowana",
ale kwestii dezynfekcji H2O2. Nie odpowiedziałeś na pytanie i jednocześnie podajesz
jako pewnik, że pochodne chloru są najlepsze do dezynfekcji, co można włożyć między bajki.
Owszem są najpopularniejsze i skuteczne, ale jednocześnie niebezpieczne i szkodliwe - wystarczy,
że ktoś niewystarczająco wypłucze zbiornik, a niewiele osób umie go opróżnić do zera, co dopiero wypłukać.

Spróbuj napisać coś twórczego, bo krytykować, marudzić i wymądrzać się potrafi każdy. Ty nie podałeś nic,
rozpoczynając od kwestii przedstawienia się, po jakiekolwiek fakty poparte badaniami.
Sklep z filtrami do wody - tutaj
Poradniki - kliknij

pablo1809

#7
Nie dane mi było się przedstawić z prostego powodu. Nie ma na forum odpowiedniego działu. Nie lubię offtopów i to było powodem mojego braku przedstawienia się.

Mam na imię Paweł. W branży uzdatniania wody od 2012. Wcześniej pracowałem w Polskiej Akademii Nauk (CBMiM PAN w Łodzi). Zawodowo zajmuję się doradztwem technicznym w kwestiach uzdatniania (dobór urządzeń, rozwiązywanie problemów) oraz opracowywaniem nowych i ulepszaniem istniejących rozwiązań w filtracji i uzdatnianiu.

Wracając do kwestii dezynfekcji. Tak. Pochodne chloru są najbardziej rozpowszechnione. Nawet nasze wojsko stosuje tabletki z pewną substancją do uzdatniania wody pitnej. Jeżeli zastosujemy odpowiednią dawkę to nic się nie stanie po spożyciu wody. W każdym razie warto zawsze dobrze przepłukać system po tym procesie i to niezależnie od substancji jaką użyjecie.



@GreguS
Tematy nie zostały zamknięte, więc... pozwoliłem sobie dopisać kilka zdań. Jeżeli zbrodnią jest dzielenie się wiedzą (czasami nazywaną wymądrzaniem, krytykowaniem i marudzeniem) to jestem winny. I proszę o najwyższy wymiar kary  8) 

Mógłbym dopisać coś twórczego, ale istnieje ryzyko, że niektóre firmy produkujące i handlujące filtrami będą miały do mnie pretensje.
Używajcie polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE!

TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022